Portal Pszczelarski

Ciekawostki na temat różnych gatunków pszczół - rozmiary pszczół

Na zdjęciu: Megachile Pluto - największa pszczoła. Źródło zdjęcia: 3.bp.blogspot.com/-GoruL7DLfGk/UQewWpDiJuI/AAAAAAAAAR8/a-wdaQ56q5o/s1600/Megachile%20pluto_type.jpg

pszczoła miodna ciekawostki pszczele ciekawostki pszczelarskie gatunki pszczół pszczoła olbrzymia rozmiar pszczoły pszczoła miniaturka plaster miodu Megachile Pluto gniazdo termitów

Ciekawostki na temat różnych gatunków pszczół - rozmiary pszczół

Choć pszczoła kojarzy nam się z pracowitą zbieraczką, która możemy spotkać w pobliżu ula i na łąkach, w rzeczywistości nie wszystkie pszczoły zachowują się tak samo. Każdy gatunek ma co najmniej kilka cech, które odróżniają go od innych.

Pszczoła olbrzymia
Tyle, ile jest gatunków pszczół, tyle ciekawych zachowań, które od wieków zastanawiają i fascynują pszczelarzy. Warto przyjrzeć się szczególnie tym pszczołom, które naturalnie nie występują w Polsce. Ciekawym okazem jest pszczoła olbrzymia, której robotnice osiągają wielkość około 2 centymetrów. Jest nie tylko sporo większa niż zwykłe pszczoły, z jakimi mamy na co dzień do czynienia. Różni się też barwą – ma czarne skrzydła i jaskrawe żółto-pomarańczowe ubarwienie. Co ciekawe – w przypadku tego gatunku pszczoły samce pszczół, czyli trutnie są nieco mniejsze od samic. Mają około 17 milimetrów. Pszczoły olbrzymie nie gniazdują w dziuplach ani ulach, nie udało się ich do tej pory udomowić. Gniazda budują zwykle na otwartej przestrzeni, na przykład w konarach drzew czy w otworach skalnych. Gdy skończy im się pożytek, wyruszają na wędrówkę w poszukiwaniu kolejnego. Przedtem jednak całkowicie niszczą barciaki.

Miód w plasterkach
Ciekawym zjawiskiem, które również występuje w Azji, są pszczoły miniaturki. Owady te mają wyjątkowo małe rozmiary, są około trzy razy mniejsze od naszych rodzimych pszczół. Za ich niewielkimi rozmiarami idą równie niewielkie plasterki, które budują – są one wielkości dłoni dorosłego człowieka i znajduje się w nich niewiele miodu. Plasterki te stają się obiektem ratunku ze strony człowieka – można je spotkać później na lokalnych targach. To wyjątkowa sytuacja, gdy miód sprzedawany jest nie w słoikach, ale bezpośrednio w plasterkach, czasem nawet wypełnionych czerwiem. Niestety, miód i plastry pszczół miniaturek są przez człowieka po prostu rabowane. Takie są działania ludzi w przypadku większości gatunków, których nie udaje się udomowić.

Cztery centymetry pszczoły
Jeśli już jesteśmy przy najmniejszych pszczołach, warto wspomnieć o tych, których rozmiary są dużo większe niż tych pszczół, które znamy z naszej szerokości geograficznej. Największą dotychczas odkrytą i opisaną pszczołą jest Megachile Pluto, odmiana ta występuje w Indonezji, a jej robotnice mogą osiągać do 39 milimetrów długości. Jeśli wyobrazimy sobie rój takich czterocentymetrowych pszczół, na pewno łagodniejszym wzrokiem spojrzymy na nasze zwykłe pszczoły miodne. Co ciekawe, pszczoły te budują swoje gniazda wewnątrz gniazd termitów. Być może to jest wyjaśnieniem faktu, że Megachile Pluto została odkryta i opisana dopiero około 150 lat temu. Po prostu mieszkańcy indonezyjskich wysp nigdy nie spotykali tak głęboko ukrytych gniazd i nie wiedzieli, że mieszkają w pobliżu prawdziwych pszczelich olbrzymów.

Opracowano na podstawie:
Cezary Kruk, Różnorodny Świat Pszczół, „Lubelskie Aktualności Rolnicze” 2011, nr 2, s. 13-14

Zobacz również:

Ciekawostki o pszczołach i miodzie (infografiki)

Ciekawostki na temat różnych gatunków pszczół - występowanie pszczół i cechy przystosowawcze

Historia pszczelarstwa - ciekawostki

Ciekawostki na temat miodu

Wibrator z pszczołami

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13454

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Słodka sałatka z kurczakiem