Portal Pszczelarski

Ciekawostki na temat różnych gatunków pszczół - rozmiary pszczół

Na zdjęciu: Megachile Pluto - największa pszczoła. Źródło zdjęcia: 3.bp.blogspot.com/-GoruL7DLfGk/UQewWpDiJuI/AAAAAAAAAR8/a-wdaQ56q5o/s1600/Megachile%20pluto_type.jpg

pszczoła miodna ciekawostki pszczele ciekawostki pszczelarskie gatunki pszczół pszczoła olbrzymia rozmiar pszczoły pszczoła miniaturka plaster miodu Megachile Pluto gniazdo termitów

Ciekawostki na temat różnych gatunków pszczół - rozmiary pszczół

Choć pszczoła kojarzy nam się z pracowitą zbieraczką, która możemy spotkać w pobliżu ula i na łąkach, w rzeczywistości nie wszystkie pszczoły zachowują się tak samo. Każdy gatunek ma co najmniej kilka cech, które odróżniają go od innych.

Pszczoła olbrzymia
Tyle, ile jest gatunków pszczół, tyle ciekawych zachowań, które od wieków zastanawiają i fascynują pszczelarzy. Warto przyjrzeć się szczególnie tym pszczołom, które naturalnie nie występują w Polsce. Ciekawym okazem jest pszczoła olbrzymia, której robotnice osiągają wielkość około 2 centymetrów. Jest nie tylko sporo większa niż zwykłe pszczoły, z jakimi mamy na co dzień do czynienia. Różni się też barwą – ma czarne skrzydła i jaskrawe żółto-pomarańczowe ubarwienie. Co ciekawe – w przypadku tego gatunku pszczoły samce pszczół, czyli trutnie są nieco mniejsze od samic. Mają około 17 milimetrów. Pszczoły olbrzymie nie gniazdują w dziuplach ani ulach, nie udało się ich do tej pory udomowić. Gniazda budują zwykle na otwartej przestrzeni, na przykład w konarach drzew czy w otworach skalnych. Gdy skończy im się pożytek, wyruszają na wędrówkę w poszukiwaniu kolejnego. Przedtem jednak całkowicie niszczą barciaki.

Miód w plasterkach
Ciekawym zjawiskiem, które również występuje w Azji, są pszczoły miniaturki. Owady te mają wyjątkowo małe rozmiary, są około trzy razy mniejsze od naszych rodzimych pszczół. Za ich niewielkimi rozmiarami idą równie niewielkie plasterki, które budują – są one wielkości dłoni dorosłego człowieka i znajduje się w nich niewiele miodu. Plasterki te stają się obiektem ratunku ze strony człowieka – można je spotkać później na lokalnych targach. To wyjątkowa sytuacja, gdy miód sprzedawany jest nie w słoikach, ale bezpośrednio w plasterkach, czasem nawet wypełnionych czerwiem. Niestety, miód i plastry pszczół miniaturek są przez człowieka po prostu rabowane. Takie są działania ludzi w przypadku większości gatunków, których nie udaje się udomowić.

Cztery centymetry pszczoły
Jeśli już jesteśmy przy najmniejszych pszczołach, warto wspomnieć o tych, których rozmiary są dużo większe niż tych pszczół, które znamy z naszej szerokości geograficznej. Największą dotychczas odkrytą i opisaną pszczołą jest Megachile Pluto, odmiana ta występuje w Indonezji, a jej robotnice mogą osiągać do 39 milimetrów długości. Jeśli wyobrazimy sobie rój takich czterocentymetrowych pszczół, na pewno łagodniejszym wzrokiem spojrzymy na nasze zwykłe pszczoły miodne. Co ciekawe, pszczoły te budują swoje gniazda wewnątrz gniazd termitów. Być może to jest wyjaśnieniem faktu, że Megachile Pluto została odkryta i opisana dopiero około 150 lat temu. Po prostu mieszkańcy indonezyjskich wysp nigdy nie spotykali tak głęboko ukrytych gniazd i nie wiedzieli, że mieszkają w pobliżu prawdziwych pszczelich olbrzymów.

Opracowano na podstawie:
Cezary Kruk, Różnorodny Świat Pszczół, „Lubelskie Aktualności Rolnicze” 2011, nr 2, s. 13-14

Zobacz również:

Ciekawostki o pszczołach i miodzie (infografiki)

Ciekawostki na temat różnych gatunków pszczół - występowanie pszczół i cechy przystosowawcze

Historia pszczelarstwa - ciekawostki

Ciekawostki na temat miodu

Wibrator z pszczołami

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 14509

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym