Portal Pszczelarski

Ciekawostki na temat różnych gatunków pszczół - rozmiary pszczół

Na zdjęciu: Megachile Pluto - największa pszczoła. Źródło zdjęcia: 3.bp.blogspot.com/-GoruL7DLfGk/UQewWpDiJuI/AAAAAAAAAR8/a-wdaQ56q5o/s1600/Megachile%20pluto_type.jpg

pszczoła miodna ciekawostki pszczele ciekawostki pszczelarskie gatunki pszczół pszczoła olbrzymia rozmiar pszczoły pszczoła miniaturka plaster miodu Megachile Pluto gniazdo termitów

Ciekawostki na temat różnych gatunków pszczół - rozmiary pszczół

Choć pszczoła kojarzy nam się z pracowitą zbieraczką, która możemy spotkać w pobliżu ula i na łąkach, w rzeczywistości nie wszystkie pszczoły zachowują się tak samo. Każdy gatunek ma co najmniej kilka cech, które odróżniają go od innych.

Pszczoła olbrzymia
Tyle, ile jest gatunków pszczół, tyle ciekawych zachowań, które od wieków zastanawiają i fascynują pszczelarzy. Warto przyjrzeć się szczególnie tym pszczołom, które naturalnie nie występują w Polsce. Ciekawym okazem jest pszczoła olbrzymia, której robotnice osiągają wielkość około 2 centymetrów. Jest nie tylko sporo większa niż zwykłe pszczoły, z jakimi mamy na co dzień do czynienia. Różni się też barwą – ma czarne skrzydła i jaskrawe żółto-pomarańczowe ubarwienie. Co ciekawe – w przypadku tego gatunku pszczoły samce pszczół, czyli trutnie są nieco mniejsze od samic. Mają około 17 milimetrów. Pszczoły olbrzymie nie gniazdują w dziuplach ani ulach, nie udało się ich do tej pory udomowić. Gniazda budują zwykle na otwartej przestrzeni, na przykład w konarach drzew czy w otworach skalnych. Gdy skończy im się pożytek, wyruszają na wędrówkę w poszukiwaniu kolejnego. Przedtem jednak całkowicie niszczą barciaki.

Miód w plasterkach
Ciekawym zjawiskiem, które również występuje w Azji, są pszczoły miniaturki. Owady te mają wyjątkowo małe rozmiary, są około trzy razy mniejsze od naszych rodzimych pszczół. Za ich niewielkimi rozmiarami idą równie niewielkie plasterki, które budują – są one wielkości dłoni dorosłego człowieka i znajduje się w nich niewiele miodu. Plasterki te stają się obiektem ratunku ze strony człowieka – można je spotkać później na lokalnych targach. To wyjątkowa sytuacja, gdy miód sprzedawany jest nie w słoikach, ale bezpośrednio w plasterkach, czasem nawet wypełnionych czerwiem. Niestety, miód i plastry pszczół miniaturek są przez człowieka po prostu rabowane. Takie są działania ludzi w przypadku większości gatunków, których nie udaje się udomowić.

Cztery centymetry pszczoły
Jeśli już jesteśmy przy najmniejszych pszczołach, warto wspomnieć o tych, których rozmiary są dużo większe niż tych pszczół, które znamy z naszej szerokości geograficznej. Największą dotychczas odkrytą i opisaną pszczołą jest Megachile Pluto, odmiana ta występuje w Indonezji, a jej robotnice mogą osiągać do 39 milimetrów długości. Jeśli wyobrazimy sobie rój takich czterocentymetrowych pszczół, na pewno łagodniejszym wzrokiem spojrzymy na nasze zwykłe pszczoły miodne. Co ciekawe, pszczoły te budują swoje gniazda wewnątrz gniazd termitów. Być może to jest wyjaśnieniem faktu, że Megachile Pluto została odkryta i opisana dopiero około 150 lat temu. Po prostu mieszkańcy indonezyjskich wysp nigdy nie spotykali tak głęboko ukrytych gniazd i nie wiedzieli, że mieszkają w pobliżu prawdziwych pszczelich olbrzymów.

Opracowano na podstawie:
Cezary Kruk, Różnorodny Świat Pszczół, „Lubelskie Aktualności Rolnicze” 2011, nr 2, s. 13-14

Zobacz również:

Ciekawostki o pszczołach i miodzie (infografiki)

Ciekawostki na temat różnych gatunków pszczół - występowanie pszczół i cechy przystosowawcze

Historia pszczelarstwa - ciekawostki

Ciekawostki na temat miodu

Wibrator z pszczołami

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11835

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.