Portal Pszczelarski

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014/2015

Na obrazku: logo ARR i informacja Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014/2015. Źródło obrazka: arr.gov.pl

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich Agencja Rynku Rolnego ARR beneficjenci wparcia ARR

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014/2015

Wspólna Polityka Rolna, jaką objęta jest Polska od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej, ma za zadanie poprawę warunków produkcji rolników oraz zrównanie ich szans z innymi państwami członkowskimi. Objęty jest nią także rynek miodu.

Rozwój branży pszczelarskiej wspierany jest w celu poprawy warunków produkcji, jakości i zbytu miodu. Pszczelarze mogą ubiegać się o dofinansowanie na poszczególne etapy produkcji, zakup sprzętu, lawet, leków, a nawet rodzin pszczelich.

Wsparcie dla pszczelarzy na lata 2014/15, a także 2015/16 odbywa się w ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa, który został opracowany przez ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a następnie zatwierdzony przez Komisję Europejską w sierpniu 2013 roku. Kierunki wsparcia dla pszczelarzy są zróżnicowane i dostosowane do potrzeb poszczególnych producentów – pszczelarz może skorzystać z takiej pomocy, jakiej akurat potrzebuje. Kierunki wsparcia to: pomoc techniczna skierowana do pszczelarzy oraz grup pszczelarzy, zwalczanie warrozy, racjonalizacja sezonowego przenoszenia uli, środki na wsparcie laboratoriów przeprowadzających analizy dotyczące fizykochemicznych właściwości miodu, środki mające na celu wsparcie zasiedlania uli we Wspólnocie Europejskiej oraz współpraca z wyspecjalizowanymi organami w zakresie wdrażania stosowanych programów naukowo-badawczych w dziedzinie pszczelarstwa i produktów pszczelarskich. Jak widać, o pomoc w formie dofinansowania mogą ubiegać się nie tylko właściciele pasiek, ale też organizacje i instytucje badawcze, których celem jest rozwój rynku miodu oraz dbałość o najwyższa jakość produktów pszczelich.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR – Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich, www.arr.gov.pl, 1.11.2014 r.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3318

Komentarze z forum pszczelarskiego

franekd 2015-04-18 14:17:12

Jestem młodym pszczelarzem może ktoś mi poradzi gdzie mogę starać się o dotację na zakup uli i sprzętu pszczelarskiego w 2015r i jakie warunki trzeba spełnić.

Lukasz_Baniak 2015-04-18 15:05:34

@franekd, witaj! Pierwsze pytanie, czy jesteś zapisany do organizacji pszczelarskiej (stowarzyszenie, związek)?



  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chleb z szafranem i miodem

Nan-e qandi

Konfitura z melona z imbirem i miodem

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.