Portal Pszczelarski

Paliwo do podkurzacza

Na zdjęciu: pszczelarz odymiający pszczoły podkurzaczem. Źródło zdjęcia: en.wikipedia.org/wiki/Bee_smoker#mediaviewer/File:Smoker.jpg

paliwo do podkurzacza próchno do podkurzacza próchno podkurzacz odymianie pszczół podkurzanie pszczół próchno drzew liściastych torf kora suszony krowieniec huba lizol pszczeli kit woskowe zboiny

Jednym z nieodłącznych przyrządów w pracy pszczelarza jest podkurzacz. Choć jest to przyrząd nieskomplikowany, trzeba go używać umiejętnie i z wyczuciem. Sprawne i niezawodne działanie podkurzacza nie tylko umożliwia wszelkie prace w ulu, ale też zapewnia bezpieczeństwo samemu pszczelarzowi.

Podkurzacz należy używać tylko w razie rzeczywistej potrzeby. Jeśli będziemy go nadużywać, pszczoły zamiast łagodnieć mogą być jeszcze bardziej niespokojne. Najlepszym paliwem dla podkurzacza, sprawdzonym przez wiele pokoleń pszczelarzy, jest suche próchno drzew liściastych, a także torf, kora drzew oraz suszony krowieniec. Wielu pszczelarzy zbiera też huby z drzew liściastych i je stosuje jako paliwo do pokurzacza. Zawsze warto mieć pod ręką zapas odpowiednio wysuszonego paliwa, najlepiej przechowywanego w specjalnej skrzyneczce. Jeśli bowiem nabierze wilgoci, jego parametry znacząco spadną i stanie się bezwartościowe.

Wybór paliwa nie jest przypadkowy – chodzi o to, by dym był dość gęsty, ale jednocześnie chłodny. Nie chodzi przecież o to, by pszczoły uwędzić żywcem w ich własnym domu, ale by je skutecznie uspokoić. Gorący dym może też pszczoły jeszcze bardziej rozdrażniać, co na pewien czas może całkowicie uniemożliwić prace w obrębie ula. Działanie chłodnego i gęstego dymu można jeszcze bardziej spotęgować – wystarczy nalać na palące się już w podkurzaczu próchno odrobine lizolu (dosłownie kilka kropel). Można również dodać kilka małych kawałków woskowych zboin lub grudek pszczelego kitu. Taka mieszanka również zadziała na pszczoły uspokajająco i łagodząco.

Opracowano na podstawie:
Mieczysław Janiszewski, Ule, sprzęt i budowle pasieczne, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, s. 128-129

Zobacz również:

Podkurzacz - przyrząd do odymiania pszczół

Czym i jak rozpalić podkurzacz?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 20122

Komentarze z forum pszczelarskiego

wieslawpaleta 2020-10-13 09:02:45

Dobre paliwo to podstawa
Wiesio



  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Marlenka - ciasto z miodem

Sos malinowo-miodowy

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich