Portal Pszczelarski

Jakość odkładów pszczelich

Na zdjęciu: pszczelarz z ramką w rękach. Źródło zdjęcia: trbimg.com/img-51b66704/turbine/ct-met-aj-1-bee-danger-0611-jpg-20130610/600/600x400

jakość odkładów pszczelich odkład pszczeli tworzenie odkładu pszczelego

Jakość odkładów pszczelich

Wykonywanie odkładów pszczelich to jeden z najlepszych sposobów rozmnażania pasieki. Najczęściej są one tworzone wtedy, gdy pszczelarz chce zwiększyć liczbę rodzin we własnym gospodarstwie pasiecznym, sprzedać rodzinę lub lepiej wykorzystać pszczoły w okresie, gdy chwilowo jest brak pożytku.

Tworzenie odkładów to doskonały sposób na zajęcie pszczół dodatkową pracą wtedy, gdy jest przerwa w pożytkach, a bezczynność mogłaby źle wpłynąć na rodzinę. Sposób wykonywania odkładów jest niezwykle ważny i trzeba to zrobić z jak najwyższa precyzją. Im lepsza będzie jakość odkładu pszczelego, tym większa będzie siła nowo utworzonej rodziny i jej wydajność miodowa. I odwrotnie – odkład słabej jakości nie spełni swojego zadania, gdyż powstała z niego nowa rodzina będzie słaba i bardziej podatna na różnego rodzaju czynniki, nie tylko chorobotwórcze, ale też obniżające jakość i ilość produkowanego miodu.

Jakość wykonania, silniejsza rodzina
Każdy prawidłowo wykonany odkład powinien samodzielnie osiągnąć siłę, która zapewni nowej rodzinie przetrwanie zimy. Wielkość odkładu jest ściśle związana z czasem, w którym jest on wykonywany – na początku czerwca na wykonanie odkładu wystarczą zaledwie dwa plastry z czerwiem. Pod koniec miesiąca będą już potrzebne trzy, a w lipcu cztery lub pięć. Jeśli wykonujemy odkład w sierpniu, będziemy natomiast potrzebować nawet sześciu odkładów z czerwiem. Warto o tych zwiększających się ilościach pamiętać – jeśli wykorzystamy mniej plastrów niż jest to zalecane, jakość odkładu będzie niewielka, a cała praca pszczelarza nie przyniesie spodziewanych efektów. Z jednej dość silnej rodziny pszczelej można utworzyć od czterech, do nawet ośmiu odkładów.

Przenoszenie do nowego ula i na nowe pasieczysko
Zanim zabierzemy się za tworzenie odkładu, musimy przygotować nowej rodzinie mieszkanie. Ul powinien być oczyszczony i zdezynfekowany. Do odkładu potrzebujemy nie tylko plastrów z czerwiem, ale też pustych i wypełnionych miodem. W nowym ulu wstawiamy ramki z czerwiem (trzeba pamiętać, by wybierać takie, na których znajduje się część komórek otwartych), potem z jednej strony okrywamy je ramką z miodem, a z drugiej strony – ramką z pustym plastrem. Gdy odkład jest już gotowy, ul należy przenieść na inne pasieczysko. Powinien być zamknięty do wieczora, dopiero wtedy otwieramy wyloty. W tym czasie do odkładu podaje się ciasto cukrowe. A co z matką? Można ja podać w momencie, gdy ul jest przeniesiony w inne miejsce. Można także zamiast matki podać dojrzały matecznik.

Odkład z jednej lub kilku rodzin
Odkłady można tworzyć z jednej rodziny, jednak równie dobra jakość odkładu będzie w przypadku, jeśli wykonamy go z kilku rodzin. Wtedy z każdej rodziny zabieramy po dwa, trzy odkłady i umieszczamy w nowym ulu. Dalsze postępowanie jest analogiczne do tego, co po kolei wykonujemy przy tworzeniu odkładu z jednej rodziny. Bez względu na to, jaki sposób tworzenia odkładu wybierzemy, warto jest je później dobrze obserwować. Ważne jest, czy poddana matka pszczela zostanie dobrze przyjęta i czy pszczoły na nowym miejscu będą zachowywały się naturalnie i spokojnie. Jeśli tak, to odkład pszczeli jest na dobrej drodze do utworzenia silnej i efektywnej rodziny pszczelej.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 95

Zobacz również:

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać odkład pszczeli?

Ciasto cukrowe oraz ciasto miodowo-cukrowe - zalety

Wydajność miodowa rodzin pszczelich w różnych warunkach pożytkowych w latach 2013-2014

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 11613

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Zostań bohaterem pszczół

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna