Portal Pszczelarski

Jakość odkładów pszczelich

Na zdjęciu: pszczelarz z ramką w rękach. Źródło zdjęcia: trbimg.com/img-51b66704/turbine/ct-met-aj-1-bee-danger-0611-jpg-20130610/600/600x400

jakość odkładów pszczelich odkład pszczeli tworzenie odkładu pszczelego

Jakość odkładów pszczelich

Wykonywanie odkładów pszczelich to jeden z najlepszych sposobów rozmnażania pasieki. Najczęściej są one tworzone wtedy, gdy pszczelarz chce zwiększyć liczbę rodzin we własnym gospodarstwie pasiecznym, sprzedać rodzinę lub lepiej wykorzystać pszczoły w okresie, gdy chwilowo jest brak pożytku.

Tworzenie odkładów to doskonały sposób na zajęcie pszczół dodatkową pracą wtedy, gdy jest przerwa w pożytkach, a bezczynność mogłaby źle wpłynąć na rodzinę. Sposób wykonywania odkładów jest niezwykle ważny i trzeba to zrobić z jak najwyższa precyzją. Im lepsza będzie jakość odkładu pszczelego, tym większa będzie siła nowo utworzonej rodziny i jej wydajność miodowa. I odwrotnie – odkład słabej jakości nie spełni swojego zadania, gdyż powstała z niego nowa rodzina będzie słaba i bardziej podatna na różnego rodzaju czynniki, nie tylko chorobotwórcze, ale też obniżające jakość i ilość produkowanego miodu.

Jakość wykonania, silniejsza rodzina
Każdy prawidłowo wykonany odkład powinien samodzielnie osiągnąć siłę, która zapewni nowej rodzinie przetrwanie zimy. Wielkość odkładu jest ściśle związana z czasem, w którym jest on wykonywany – na początku czerwca na wykonanie odkładu wystarczą zaledwie dwa plastry z czerwiem. Pod koniec miesiąca będą już potrzebne trzy, a w lipcu cztery lub pięć. Jeśli wykonujemy odkład w sierpniu, będziemy natomiast potrzebować nawet sześciu odkładów z czerwiem. Warto o tych zwiększających się ilościach pamiętać – jeśli wykorzystamy mniej plastrów niż jest to zalecane, jakość odkładu będzie niewielka, a cała praca pszczelarza nie przyniesie spodziewanych efektów. Z jednej dość silnej rodziny pszczelej można utworzyć od czterech, do nawet ośmiu odkładów.

Przenoszenie do nowego ula i na nowe pasieczysko
Zanim zabierzemy się za tworzenie odkładu, musimy przygotować nowej rodzinie mieszkanie. Ul powinien być oczyszczony i zdezynfekowany. Do odkładu potrzebujemy nie tylko plastrów z czerwiem, ale też pustych i wypełnionych miodem. W nowym ulu wstawiamy ramki z czerwiem (trzeba pamiętać, by wybierać takie, na których znajduje się część komórek otwartych), potem z jednej strony okrywamy je ramką z miodem, a z drugiej strony – ramką z pustym plastrem. Gdy odkład jest już gotowy, ul należy przenieść na inne pasieczysko. Powinien być zamknięty do wieczora, dopiero wtedy otwieramy wyloty. W tym czasie do odkładu podaje się ciasto cukrowe. A co z matką? Można ja podać w momencie, gdy ul jest przeniesiony w inne miejsce. Można także zamiast matki podać dojrzały matecznik.

Odkład z jednej lub kilku rodzin
Odkłady można tworzyć z jednej rodziny, jednak równie dobra jakość odkładu będzie w przypadku, jeśli wykonamy go z kilku rodzin. Wtedy z każdej rodziny zabieramy po dwa, trzy odkłady i umieszczamy w nowym ulu. Dalsze postępowanie jest analogiczne do tego, co po kolei wykonujemy przy tworzeniu odkładu z jednej rodziny. Bez względu na to, jaki sposób tworzenia odkładu wybierzemy, warto jest je później dobrze obserwować. Ważne jest, czy poddana matka pszczela zostanie dobrze przyjęta i czy pszczoły na nowym miejscu będą zachowywały się naturalnie i spokojnie. Jeśli tak, to odkład pszczeli jest na dobrej drodze do utworzenia silnej i efektywnej rodziny pszczelej.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 95

Zobacz również:

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać odkład pszczeli?

Ciasto cukrowe oraz ciasto miodowo-cukrowe - zalety

Wydajność miodowa rodzin pszczelich w różnych warunkach pożytkowych w latach 2013-2014

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8862

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.