Portal Pszczelarski

Jakość odkładów pszczelich

Na zdjęciu: pszczelarz z ramką w rękach. Źródło zdjęcia: trbimg.com/img-51b66704/turbine/ct-met-aj-1-bee-danger-0611-jpg-20130610/600/600x400

jakość odkładów pszczelich odkład pszczeli tworzenie odkładu pszczelego

Jakość odkładów pszczelich

Wykonywanie odkładów pszczelich to jeden z najlepszych sposobów rozmnażania pasieki. Najczęściej są one tworzone wtedy, gdy pszczelarz chce zwiększyć liczbę rodzin we własnym gospodarstwie pasiecznym, sprzedać rodzinę lub lepiej wykorzystać pszczoły w okresie, gdy chwilowo jest brak pożytku.

Tworzenie odkładów to doskonały sposób na zajęcie pszczół dodatkową pracą wtedy, gdy jest przerwa w pożytkach, a bezczynność mogłaby źle wpłynąć na rodzinę. Sposób wykonywania odkładów jest niezwykle ważny i trzeba to zrobić z jak najwyższa precyzją. Im lepsza będzie jakość odkładu pszczelego, tym większa będzie siła nowo utworzonej rodziny i jej wydajność miodowa. I odwrotnie – odkład słabej jakości nie spełni swojego zadania, gdyż powstała z niego nowa rodzina będzie słaba i bardziej podatna na różnego rodzaju czynniki, nie tylko chorobotwórcze, ale też obniżające jakość i ilość produkowanego miodu.

Jakość wykonania, silniejsza rodzina
Każdy prawidłowo wykonany odkład powinien samodzielnie osiągnąć siłę, która zapewni nowej rodzinie przetrwanie zimy. Wielkość odkładu jest ściśle związana z czasem, w którym jest on wykonywany – na początku czerwca na wykonanie odkładu wystarczą zaledwie dwa plastry z czerwiem. Pod koniec miesiąca będą już potrzebne trzy, a w lipcu cztery lub pięć. Jeśli wykonujemy odkład w sierpniu, będziemy natomiast potrzebować nawet sześciu odkładów z czerwiem. Warto o tych zwiększających się ilościach pamiętać – jeśli wykorzystamy mniej plastrów niż jest to zalecane, jakość odkładu będzie niewielka, a cała praca pszczelarza nie przyniesie spodziewanych efektów. Z jednej dość silnej rodziny pszczelej można utworzyć od czterech, do nawet ośmiu odkładów.

Przenoszenie do nowego ula i na nowe pasieczysko
Zanim zabierzemy się za tworzenie odkładu, musimy przygotować nowej rodzinie mieszkanie. Ul powinien być oczyszczony i zdezynfekowany. Do odkładu potrzebujemy nie tylko plastrów z czerwiem, ale też pustych i wypełnionych miodem. W nowym ulu wstawiamy ramki z czerwiem (trzeba pamiętać, by wybierać takie, na których znajduje się część komórek otwartych), potem z jednej strony okrywamy je ramką z miodem, a z drugiej strony – ramką z pustym plastrem. Gdy odkład jest już gotowy, ul należy przenieść na inne pasieczysko. Powinien być zamknięty do wieczora, dopiero wtedy otwieramy wyloty. W tym czasie do odkładu podaje się ciasto cukrowe. A co z matką? Można ja podać w momencie, gdy ul jest przeniesiony w inne miejsce. Można także zamiast matki podać dojrzały matecznik.

Odkład z jednej lub kilku rodzin
Odkłady można tworzyć z jednej rodziny, jednak równie dobra jakość odkładu będzie w przypadku, jeśli wykonamy go z kilku rodzin. Wtedy z każdej rodziny zabieramy po dwa, trzy odkłady i umieszczamy w nowym ulu. Dalsze postępowanie jest analogiczne do tego, co po kolei wykonujemy przy tworzeniu odkładu z jednej rodziny. Bez względu na to, jaki sposób tworzenia odkładu wybierzemy, warto jest je później dobrze obserwować. Ważne jest, czy poddana matka pszczela zostanie dobrze przyjęta i czy pszczoły na nowym miejscu będą zachowywały się naturalnie i spokojnie. Jeśli tak, to odkład pszczeli jest na dobrej drodze do utworzenia silnej i efektywnej rodziny pszczelej.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 95

Zobacz również:

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać odkład pszczeli?

Ciasto cukrowe oraz ciasto miodowo-cukrowe - zalety

Wydajność miodowa rodzin pszczelich w różnych warunkach pożytkowych w latach 2013-2014

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 11967

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Kaczka po mazursku

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016