Portal Pszczelarski

Karmienie pszczół na zimę miodem - zalety

Na zdjęciu: ule w zimie. Źródło zdjęcia: assets.inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2013/05/winter-bee-hive-deaths-537x405.jpg

karmienie pszczół podkarmianie pszczół przygotowanie pszczół do zimy zalety karmienia pszczół miodem karmienie pszczół miodem miód

Zadaniem pszczelarza przed zima jest jak najlepsze przygotowanie pszczół do tego trudnego okresu. Jednym z nich jest karmienie – pszczoły po zakończeniu lotów na pożytki oraz po miodobraniu mogą bowiem zmagać się z problemem niewystarczającej ilości pokarmu.

Jeśli pszczoły nie korzystają z późnych pożytków karmienie na zimę warto przeprowadzać już pod koniec sierpnia. Pojawia się jednak pytanie, czym je karmić? W warunkach naturalnych od stuleci pszczoły na zimę wykorzystywały do pożywienia miód. Także dziś można do tego celu wykorzystywać miód, najlepiej z własnej pasieki. Karmienie pszczół na zimę miodem to gwarancja, że rodzina pszczela otrzymuje naturalny i niczym nieskażony pokarm. Co więcej, zawiera wyłącznie składniki łatwo przyswajalne dla pszczół, rodzina więc nie będzie narażona na zatrucia czy problemy z trawieniem.

Naturalny miód jest dla pszczół normalnym pożywieniem, dzięki czemu ich zachowanie przez zimę również będzie naturalne. Pszczoły przezimują prawidłowo i na wiosnę powinny być w pełni sił, by spędzić kolejny sezon na pożytkach.

Karmienie pszczół na zimę miodem jest więc działaniem naturalnym, pojawia się tu jednak logiczne i zasadne pytanie – jeśli celem posiadania przez nas pasieki jest produkcja miodu, to czy zasadne jest zużywanie jego części na karmienie pszczół w okresie zimowym. Pszczelarze mają dziś do dyspozycji tak wiele metod karmienia, że stosowanie w tym celu miodu jest po prostu nieracjonalne i nieekonomiczne. Miód dla pszczół na zimę jest więc dobrym i całkowicie nieszkodliwym rozwiązaniem, ale bez żadnych negatywnych skutków dla pszczół można w tym celu używać innych substancji.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 54

Zobacz również:

Ciasto cukrowe oraz ciasto miodowo-cukrowe - zalety

Gotowe syropy inwertowane - podział

Późnoletnie oraz jesienne podkarmianie pszczół

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Grudzień w pasiece

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11348

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.