Portal Pszczelarski

Gatunki rodzaju Apis

Na zdjęciu: pszczoła miodna niosąca pyłek. Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Pszczo%C5%82a_miodna#mediaviewer/File:Apis_mellifera_flying.jpg Autor zdjęcia: Muhammad Mahdi Karim

gatunki pszczół miodnych systematyka pszczół pszczoła wschodnia Apis cerana pszczoła olbrzymia Apis dorasta pszczoła karłowata Apis florea pszczoła miodna Apis mellifera pszczoła indyjska pszczoła indonezyjska pszczoła japońska pszczoła chińska pszczoła ussuaryjska pszczoła indochińska

Gatunki rodzaju Apis

Rodzaj Apis dzieli się na kilka gatunków. Choć w pewnym stopniu różnią się między sobą, mają wiele cech wspólnych – przede wszystkim żyją w zorganizowanych społeczeństwach.

Do rodzaju Apis nalezą cztery gatunki pszczół:

Pszczoła wschodnia (Apis cerana Fabr.) – wygląda podobnie jak pszczoły miodne występujące w Polsce. Inny jest jednak obszar jej bytowania – jej naturalne warunki to południowa i wschodnia Azja. Zakłada gniazda w szczelinach między skałami i w dziuplach. Ma owłosione cztery termity odwłokowe. Pszczoła wschodnia jest gatunkiem bardzo odpornym na większość chorób występujących u pszczół. W obrębie gatunku możemy rozróżnić pszczołę: indyjską, indonezyjską, japońską, chińską, ussuryjską i indochińską.

Pszczoła olbrzymia (Apis dorasta Fabr.) – jej naturalne środowisko to południowa Azja, a także obszary o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. W odróżnieniu od polskich pszczół miodnych ma bardziej wyróżniające się ubarwienie – jest jaskrawo-pomarańczowa i ma ciemne skrzydła. Dość łatwo ją odróżnić od innych gatunków pszczół. Występuje tylko dziko, do tej pory nie udało się udomowić jej.

Pszczoła karłowata (Apis florea Fabr.) – podobnie, jak poprzedniczka występuje w południowej Azji. Jest jaskrawo ubarwiona. Jej gniazda można spotkać na konarach drzew lub w zaroślach. Udomowiona jest w bardzo niewielkim stopniu.

Pszczoła miodna (Apis mellifera L.) – jest to gatunek, który został udomowiony jeszcze starożytności. Dziś można ją spotkać pod każda szerokością geograficzną, powszechnie występuje także w Polsce. Żyje w dużych rojach, w których liczba osobników może sięgać nawet stu tysięcy.

Opracowano na podstawie:
Aleksandra Szymańska, Pszczoły miodne, Rolniczy Magazyn Elektroniczny 2009, nr 32

Zobacz również:

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Podstawowe cechy praktyczne pszczół miodnych

Wyposażenie pasieczyska oraz wybór rasy i linii pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8308

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.