Portal Pszczelarski

Podstawowe cechy praktyczne pszczół miodnych

Na zdjęciu: pszczoły przed wylotkiem. Źródło zdjęcia: en.wikipedia.org/wiki/List_of_diseases_of_the_honey_bee#mediaviewer/File:Ascosphaera_apis_%28Maasen_ex_Claussen%29_L.S._Olive_%26_Spiltoir_1324048.jpg Autorzy zdjęcia: L.S. Olive & Spiltoir

cechy pszczół cechy praktyczne pszczół łagodność pszczół higiena pszczół budowa plastrów dzika zabudowa pszczół obfitość propolisowa propolis kit pszczeli

Podstawowe cechy praktyczne pszczół miodnych

Praca w pasiece nie należy do łatwych, jednak dla większości pszczelarzy jest przyjemna, bo stanowi nie tylko sposób na życie, ale też pasję. Co więcej, same pszczoły mają wiele cech, które ułatwiają pracę ich właścicielowi.

Ważną cecha praktyczną pszczół, na którą warto zwracać uwagę już podczas zakupu pierwszej rodziny pszczelej jest łagodność. Wybierajmy takie rasy, które są spokojne i nie reagują agresją na każde działania w obrębie ula. Dzięki temu prace w pasiece będą dużo prostsze, zarówno podczas zabiegów pielęgnacyjnych, jak i podczas wybierania miodu. Agresywne odmiany pszczół mogą bowiem mocno napsuć krwi pszczelarzowi, a początkującego adepta pszczelarstwa nawet zniechęcić.

Równie ważną cecha pszczół, która przydaje się w pasiece, jest ich zamiłowanie do higieny, porządku i systematyczności. Pszczoły same utrzymują porządek w ulu, wynoszą z niego wszystkie zanieczyszczenia czy martwe owady. W ulu zawsze jest ład i porządek, pomimo że pszczelarz w nim nie sprząta. To odróżnia pszczoły od innych zwierząt hodowlanych, po których ich właściciele muszą sprzątać. Zamiłowanie do porządku widać również w budowie plastrów w obrębie ramki – są one równe, mają symetryczne komórki, łatwo jest je wyjąć podczas miodobrania. Owszem, czasem zdarza się tak zwana dzika zabudowa pszczół, czyli budowanie wosku poza ramką – zawsze jednak jest to błąd pszczelarza, który nie dostrzegł, że pszczołom zaczęło brakować miejsca.

Kolejna cecha praktyczna pszczół miodnych to obfitość propolisowania. Dzięki kitowi pszczelemu pszczoły same uszczelniają gniazdo i wykonują w nim drobne naprawy. Propolis ma też duże właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu w ulu zawsze jest czysto, bez jakichkolwiek drobnoustrojów chorobotwórczych.

Zobacz również:

Gatunki rodzaju Apis

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 10171

Komentarze z forum pszczelarskiego

pszczelarka78 2014-07-14 10:38:55

interesujące

Sylwek 2014-07-23 12:29:07

Bardzo fajny artykuł. Jeszcze bardziej podoba mi się klarowny podział.



  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową