Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Bee albo nie być... Pszczoła to wyjątek

Na zdjęciu powyżej: Konferencja w Zespole Szkół w Lubianie pt. BEE albo nie być... czyli jak pomagamy pszczołom. Źródło zdjęcia: materiały przez p. Agnieszkę Gałwa.

Z Kujawskim pomagamy pszczołom Fundacja Nasza Ziemia Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. Bee albo nie być... pszczoła to wyjątek Przyjaciele Pszczół

W piątek 09.05.2014 odbyło się uroczyste wręczenie grantu finansowego w ramach konkursu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Grant ufundowała firma Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Jednym z głównych filarów kampanii „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest edukacja ekologiczna. Organizator wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia prowadzi działania na rzecz poszerzenia wiedzy o ochronie owadów pszczołowatych. Uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Lubianie podczas prezentacji multimedialnej mieli okazję przekonać się, że pszczoła to wyjątek i to nie tylko ortograficzny. Pszczoła to wyjątkowe stworzenie – pracowita, działająca w społeczności, pełni bardzo ważne funkcje w ekosystemach i jest bardzo pożyteczna dla ludzi. Niestety, grozi jej wiele niebezpieczeństw, niektóre z nich powodujemy my - ludzie. Podczas wręczenia symbolicznego vouchera „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” pojawił się niespodziewany gość... Swoją obecnością zaszczycił uroczystość sam Gucio, który jeszcze raz przypomniał najważniejsze zasady, którymi kierują się Przyjaciele Pszczół. Dzięki dotacji grantowej „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” dla tego projektu będzie można spełnić plany ekologiczne i pomóc pszczołom w okolicy Lubiany.

W miesiącu maju wiele dobrego przydarzyło się pszczołom... W ramach projektu ekologicznego „BEE albo nie być...” wspartego w ramach konkursu  „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” uczniowie z Lubiany przeprowadzili akcje informacyjną w środowisku lokalnym – rozwiesili plakaty, rozdali ulotki, nasiona miododajne oraz odbył się słodki poczęstunek miodem. Wszechobecnym kolorem był żółty, a szkolne „Pszczółki”, które podczas marszu przez Lubiane niosły transparenty, nawoływały do ochrony pszczołowatych. Podczas działań terenowych zostały rozwieszone gniazda dla pszczół (ok. 40szt.), budki dla trzmieli (20szt.) i poidełka dla owadów (20szt.). Każdy z nas ma wpływ na stan naszego środowiska, pamiętajmy o tym jak ważne funkcje w ekosystemach pełnią pszczoły i jak bardzo są pożyteczne dla ludzi.

W miesiącu maju przedstawione akcje odbyły się w ramach trzech większych działań, a mianowicie konferencji prasowej (wręczenie vouchera, poinformowanie o sukcesie projektu), „Nie ma miejsca w naszej wsi, gdzie nie słychać Bzz...Bzz...” (akcje informacyjne dotyczące roli pszczół), „Bzyki-smyki w terenie” (wykonanie i rozwieszenie „domów” dla pszczołowatych). 

Zobacz zdjęcia: Bee albo nie być…

Przeczytaj również: Bee albo nie być… oczami realizatorów projektu

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2212

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasteczka lekko miodowe

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Irlandzkie bułeczki owsiane z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie