Portal Pszczelarski

Bee albo nie być... Pszczoła to wyjątek

Na zdjęciu powyżej: Konferencja w Zespole Szkół w Lubianie pt. BEE albo nie być... czyli jak pomagamy pszczołom. Źródło zdjęcia: materiały przez p. Agnieszkę Gałwa.

Z Kujawskim pomagamy pszczołom Fundacja Nasza Ziemia Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. Bee albo nie być... pszczoła to wyjątek Przyjaciele Pszczół

W piątek 09.05.2014 odbyło się uroczyste wręczenie grantu finansowego w ramach konkursu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Grant ufundowała firma Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Jednym z głównych filarów kampanii „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest edukacja ekologiczna. Organizator wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia prowadzi działania na rzecz poszerzenia wiedzy o ochronie owadów pszczołowatych. Uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Lubianie podczas prezentacji multimedialnej mieli okazję przekonać się, że pszczoła to wyjątek i to nie tylko ortograficzny. Pszczoła to wyjątkowe stworzenie – pracowita, działająca w społeczności, pełni bardzo ważne funkcje w ekosystemach i jest bardzo pożyteczna dla ludzi. Niestety, grozi jej wiele niebezpieczeństw, niektóre z nich powodujemy my - ludzie. Podczas wręczenia symbolicznego vouchera „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” pojawił się niespodziewany gość... Swoją obecnością zaszczycił uroczystość sam Gucio, który jeszcze raz przypomniał najważniejsze zasady, którymi kierują się Przyjaciele Pszczół. Dzięki dotacji grantowej „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” dla tego projektu będzie można spełnić plany ekologiczne i pomóc pszczołom w okolicy Lubiany.

W miesiącu maju wiele dobrego przydarzyło się pszczołom... W ramach projektu ekologicznego „BEE albo nie być...” wspartego w ramach konkursu  „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” uczniowie z Lubiany przeprowadzili akcje informacyjną w środowisku lokalnym – rozwiesili plakaty, rozdali ulotki, nasiona miododajne oraz odbył się słodki poczęstunek miodem. Wszechobecnym kolorem był żółty, a szkolne „Pszczółki”, które podczas marszu przez Lubiane niosły transparenty, nawoływały do ochrony pszczołowatych. Podczas działań terenowych zostały rozwieszone gniazda dla pszczół (ok. 40szt.), budki dla trzmieli (20szt.) i poidełka dla owadów (20szt.). Każdy z nas ma wpływ na stan naszego środowiska, pamiętajmy o tym jak ważne funkcje w ekosystemach pełnią pszczoły i jak bardzo są pożyteczne dla ludzi.

W miesiącu maju przedstawione akcje odbyły się w ramach trzech większych działań, a mianowicie konferencji prasowej (wręczenie vouchera, poinformowanie o sukcesie projektu), „Nie ma miejsca w naszej wsi, gdzie nie słychać Bzz...Bzz...” (akcje informacyjne dotyczące roli pszczół), „Bzyki-smyki w terenie” (wykonanie i rozwieszenie „domów” dla pszczołowatych). 

Zobacz zdjęcia: Bee albo nie być…

Przeczytaj również: Bee albo nie być… oczami realizatorów projektu

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1950

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.