Portal Pszczelarski

Bee albo nie być... Pszczoła to wyjątek

Na zdjęciu powyżej: Konferencja w Zespole Szkół w Lubianie pt. BEE albo nie być... czyli jak pomagamy pszczołom. Źródło zdjęcia: materiały przez p. Agnieszkę Gałwa.

Z Kujawskim pomagamy pszczołom Fundacja Nasza Ziemia Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. Bee albo nie być... pszczoła to wyjątek Przyjaciele Pszczół

W piątek 09.05.2014 odbyło się uroczyste wręczenie grantu finansowego w ramach konkursu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Grant ufundowała firma Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Jednym z głównych filarów kampanii „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest edukacja ekologiczna. Organizator wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia prowadzi działania na rzecz poszerzenia wiedzy o ochronie owadów pszczołowatych. Uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Lubianie podczas prezentacji multimedialnej mieli okazję przekonać się, że pszczoła to wyjątek i to nie tylko ortograficzny. Pszczoła to wyjątkowe stworzenie – pracowita, działająca w społeczności, pełni bardzo ważne funkcje w ekosystemach i jest bardzo pożyteczna dla ludzi. Niestety, grozi jej wiele niebezpieczeństw, niektóre z nich powodujemy my - ludzie. Podczas wręczenia symbolicznego vouchera „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” pojawił się niespodziewany gość... Swoją obecnością zaszczycił uroczystość sam Gucio, który jeszcze raz przypomniał najważniejsze zasady, którymi kierują się Przyjaciele Pszczół. Dzięki dotacji grantowej „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” dla tego projektu będzie można spełnić plany ekologiczne i pomóc pszczołom w okolicy Lubiany.

W miesiącu maju wiele dobrego przydarzyło się pszczołom... W ramach projektu ekologicznego „BEE albo nie być...” wspartego w ramach konkursu  „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” uczniowie z Lubiany przeprowadzili akcje informacyjną w środowisku lokalnym – rozwiesili plakaty, rozdali ulotki, nasiona miododajne oraz odbył się słodki poczęstunek miodem. Wszechobecnym kolorem był żółty, a szkolne „Pszczółki”, które podczas marszu przez Lubiane niosły transparenty, nawoływały do ochrony pszczołowatych. Podczas działań terenowych zostały rozwieszone gniazda dla pszczół (ok. 40szt.), budki dla trzmieli (20szt.) i poidełka dla owadów (20szt.). Każdy z nas ma wpływ na stan naszego środowiska, pamiętajmy o tym jak ważne funkcje w ekosystemach pełnią pszczoły i jak bardzo są pożyteczne dla ludzi.

W miesiącu maju przedstawione akcje odbyły się w ramach trzech większych działań, a mianowicie konferencji prasowej (wręczenie vouchera, poinformowanie o sukcesie projektu), „Nie ma miejsca w naszej wsi, gdzie nie słychać Bzz...Bzz...” (akcje informacyjne dotyczące roli pszczół), „Bzyki-smyki w terenie” (wykonanie i rozwieszenie „domów” dla pszczołowatych). 

Zobacz zdjęcia: Bee albo nie być…

Przeczytaj również: Bee albo nie być… oczami realizatorów projektu

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2123

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Szybki piernik z miodem na święta

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Bigos staropolski na winie z miodem

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem