Portal Pszczelarski

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Projekt własny.

badanie miodu Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich miód ekologiczny Marek Barzyk Izydor Guzik Józef Płonka Krzysztof Bałon Jan Mroczka

Czytelnik: 
Szanowna Pani (…) Proszę jeszcze o informację:
1)gdzie mógłbym przeprowadzić analizę laboratoryjną mojego miodu;
2)gdzie mogę zakupić ten przez Panią proponowany miód. Proszę mnie tylko nie kierować na jakiś portal ministerstwa w Warszawie. Ten temat przerabiałem. Chciałem się dowiedzieć, gdzie w pomorskim dostanę ekologiczną kurę, aby ugotować ekologiczny rosół. W tym celu miałem wypełnić formularz z wieloma pytaniami, czego z wielu względów nie zrobiłem i nie będę robił. Kury nie mam, rosołu też. Tak więc proszę o konkretne namiary. Dziękuję.  Pozdrawiam

Sylwia Zielińska:
Analizę miodu można wykonać jedynie w laboratorium zlecając je odpowiednim instytucjom czy firmom. Może Pan przesłać próbkę miodu do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ale w Puławach znajduje się Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich, w którym pracują specjaliści zajmujący się określaniem odmianowości miodu na podstawie badań organoleptycznych, analizy pyłkowej oraz parametrów fizykochemicznych zgodnie z wymaganiami ustalonymi w normach. Próbki można również przesłać do laboratorium akademickiego (niektóre uniwersytety przyrodnicze badają jakość miodów, są w nich specjaliści o odpowiednich kompetencjach), o ile prowadzi działalność gospodarczą (żeby dostać potwierdzenie wykonanych badań).

Jeśli chodzi o zakup wspomnianego przeze mnie miodu spadziowego, którego Unia Europejska zaliczyła do wyrobów z Chronioną Nazwą Pochodzenia, podaję kontakt do pszczelarzy, od których może Pan zakupić miód ekologiczny, wysokiej jakości:
1. Pan Marek Barzyk (człowiek znający się „na rzeczy”, pasjonat i były inspektor ds. pszczelarstwa), Krosno, tel. 13 436 28 52, e-mail: jbarzyk@o2.pl.
2. Pan Izydor Guzik, Hermanowa, tel. 17 22 91 436 (pasieka zlokalizowana k. Birczy).
3. Pan Józef Płonka, Bukowsko, tel. 13 467 41 36.
4. Pan Krzysztof Bałon, Niżna Łąka, tel. 13 431 10 37.
5. Pan Jan Mroczka, Nowy Żmigród, tel. 13 443 37 07.
Pozdrawiam.

Wróć do początku artykułu: Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 8769

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół car: Zosia

Jak wykonać odkład pszczeli?

Stulisz miotłowy – roślina miododajna

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Kaczka po mazursku

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę