Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Projekt własny.

analiza pyłkowa miodu wskaźniki spadzi analiza profilu cukrowego miodu badanie miodu miód ze spadzi iglastej melecytoza maltotrioza indykatory miodu spadziowego erloza rafinoza zawartość proliny w miodzie prolina zafałszowanie miodu sacharozą PN-88/A-77626 Miód pszczeli Polska Norma dot. miodu pszczelego związki optycznie czynne w miodzie Podkarpacki Miód Spadziowy

Sylwia Zielińska: 
Podczas analizy pyłkowej w preparatach osadu miodu spadziowego zauważyć można obecność charakterystycznych wskaźników spadzi: glonów (mikroalgi) oraz zarodników grzybów (Alternaria, Cladosporium).

Analiza profilu cukrowego również pozwala na identyfikację odmianową miodów spadziowych od nektarowych. W tych pierwszych wyróżnia się melecytozę – zwanym cukrem spadziowym, którego ilość w próbce miodu oznacza się na poziomie średnio 3,2 mg/kg. Co więcej miody ze spadzi iglastej w porównaniu do miodów nektarowych charakteryzują się mniejszą zawartością cukrów prostych, a wyższą nie redukujących oligosacharydów, wśród których wyróżnia się: melecytoza oraz maltotrioza (indykatory miodu spadziowego) oraz erloza czy rafinoza. Zawartość proliny (aminokwas, wskaźnik jakości miodu wykrywający zafałszowanie miodu sacharozą) w miodach spadziowych, podobnie jak w przypadku ww. parametrów, jest wyższa w porównaniu z miodami nektarowymi. Polska Norma dot. miodu pszczelego (PN-88/A-77626 Miód pszczeli) wyznacza minimalną wartość tego aminokwasu na poziomie 25 mg/100 g miodu, bez względu na pochodzenia botaniczne miodu. 

Do prostej i szybkiej metody odróżnienia miodu spadziowego od nektarowych jest oznaczanie kąta skręcenia płaszczyzny światła spolaryzowanego za pomocą polarymetru, ze względu na obecność w miodzie związków optycznie czynnych. Miody spadziowe są prawoskrętne i wykazują wartości dodatnie, tymczasem miody nektarowe są lewoskrętne, uzyskując tym samym wartości ujemne.

Jeżeli ma Pan obawy i zastrzeżenia z powodu jakości miodu pochodzącego z Niemiec, tym bardziej zachęcam do kupowania polskiego miodu. Nasze polskie miody charakteryzują się wysoką jakością, a jeżeli jest Pan zainteresowany miodem spadziowym, może Pan zamawiać miód z terenów południowej Polski. Podkarpacki Miód Spadziowy w 2010 roku otrzymał europejskie oznaczenie Chronionej Nazwy Pochodzenia. Produkcja takiego miodu spadziowego musi odbywać się na terenie 17 nadleśnictw województwa podkarpackiego i dwóch parków narodowych: Bieszczadzkiego i Magurskiego, a wiec na terenach czystych ekologicznie zapewniając tym samym wysoką jakość prozdrowotną tych miodów. 

Czytaj więcej: Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 7954

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Marchewka z jabłkiem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili