Portal Pszczelarski

Nastrój rojowy – czy rójka to konieczność?

Na zdjęciu: rójka na drzewie. Źródło zdjęcia: nmhoney.com/nmhoney/sub%20files/Pictures/Joshs%20bees%20swarm.jpg

rójka nastrój rojowy

Nastrój rojowy – czy rójka to konieczność?

Nastrój rojowy i rójka to zjawisko niekorzystne z punktu widzenia pszczelarza. Dlatego trzeba podejmować wszelkie środki ostrożności, aby do niego nie dopuścić, a jeśli już rójka się pojawi, trzeba różnymi sposobami ograniczyć ją.

Rójka, wbrew pozorom, nie jest koniecznością. Pszczelarze mają bowiem wiele sposobów na to, by nie dopuścić do powstawania nastroju rojowego. Jednym ze sposobów jest wprowadzanie do rodziny specjalnych matek z pasiek hodowlanych. Matki te są selekcjonowane pod kątem nierojliwości, mają więc duży wpływ na zapobieganie nastrojowi rojowemu. Młode matki są zawsze pożądane, gdyż z natury są one mniej skłonne do rójki.

Dobrym sposobem na zapobieganie nastrojowi rojowemu jest dodawanie ramek do ula na wiosnę. Pszczoły, gdy mają za ciasno, w naturalny sposób zaczynają bowiem roić się. Kolejna kwestią jest sprawna wentylacja – dzięki temu w ulu nie będzie zbyt duszno i gorąco, co również ma wpływ na ograniczenie występowania nastroju rojowego.

Nastrojowi rojowemu i rójce sprzyja też nagłe osłabienie pożytków podczas sezonu pożytkowego. Wtedy pszczołom należy zapewnić zajęcie – najczęściej w postaci tworzenia odkładów. Pszczoły zajmą się wtedy rozwijaniem siły nowej rodziny i nie będą myślały o nastroju rojowym i ucieczkach z gniazda. Po wykonaniu odkładu zarówno stara rodzina, jak i nowo utworzona szybko zabiera się o wykonywania prac na rzecz ula.

Najważniejsze w zapobieganiu nastrojowi rojowemu jest uważne obserwowanie pszczół i pilnowanie terminów poszczególnych prac pasiecznych. Wymaga to, oczywiście, systematyczności i nakładów pracy, ale lepsze to, niż późniejsze chwytanie roju, który może uwiązać się w różnych miejscach.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Rójka w nowoczesnej pasiece, www.modr.pl, 8.11.2014 r.

Zobacz również:

Rójka. Termin, miejsca, sposób postępowania, waga i nazwy rojów

Roje pszczół i ich nazwy

Jak zwabić rójkę?

Skuteczny sposób na nastrój rojowy

Wpływ temperatury na życie pszczół miodnych

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać odkład pszczeli?

Zalecenia pszczelarskie na czerwiec

Zalecenia pszczelarskie na maj

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13201

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.