Portal Pszczelarski

Podstawowe cechy produkcyjne pszczół miodnych - rozwój wiosenny, zdolność budowania plastrów i zimotrwałość

Na zdjęciu: Rodzina pszczela zabudowująca przestrzeń ula. Źródło zdjęcia: waldeneffect.org/20120524foundationlessframes.jpg.

rozwój wiosenny zdolność budowania plastrów zimotrwałość cechy produkcyjne pszczół

Dynamiczny rozwój wiosenny
Bardzo ważną cechą dla produkcyjności pszczół jest dynamika ich rozwoju wiosennego. Chodzi o to, by rodzina pszczela jak najszybciej dochodziła wiosną do pełnej siły. We wczesnych miesiącach wiosennych wiele pożytków jest bowiem nie w pełni wykorzystywanych, gdyż pomimo intensywnego kwitnienia rodziny pszczele nie są jeszcze w pełni wydajne. Dynamika rozwoju wiosennego w dużym stopniu jest uzależniona od konkretnego gatunku pszczoły (warto hodować pszczoły, które rozwijają się żywiołowo), ale nie tylko. Istotne jest również ich prawidłowe przezimowanie oraz wczesne rozpoczęcie zwalczania chorób pszczół na wiosnę.

Jak poprawić dynamikę?
Aby poprawić dynamikę wiosennego rozwoju pszczół pszczelarz może wykorzystać kilka metod. Warto zastosować takie zabiegi, jak odsklepianie plastrów z pokarmem, postawienie na toczku tacki ze zmielonym pyłkiem, ocieplenie gniazda od góry – im pszczołom będzie cieplej, tym szybciej zaczną wykazywać się dużą aktywnością po zimie. Warto też dostarczać pszczołom odpowiedniej ilości wody niezbędnej do prawidłowego rozwoju czerwiu – dzięki temu podczas złej pogody pszczoły nie będą musiały wylatywać z ula w poszukiwaniu wody. Dobrym pomysłem jest tez wspieranie dynamiki pszczół poprzez podkarmianie ciasta miodowo-cukrowego czy drożdżowo-cukrowego.

Tempo budowy i odbudowy plastrów
Zdolność budowania plastrów to kolejna istotna cecha produkcyjna pszczół. Ta zdolność dużym stopniu jest uzależniona od wieku pszczoły. Im robotnica jest młodsza, tym lepsze buduje plastry. W budowaniu plastrów można pszczoły wspomóc instalując w ulu węzę z wtopioną ramką w kształcie plastrów. Dzięki temu plastry będą miały regularne komórki, a jednocześnie będą bardziej wytrzymałe. Szybkość odbudowy plastrów jest jednym z wyznaczników produkcyjności pszczół – im szybciej je odbudowują, tym szybciej mogą przystąpić do rozmnażania oraz gromadzenia miodu w komórkach plastrów.

Zimotrwałość pszczół
W naszej strefie klimatycznej wydajne pszczoły powinny tez dobrze znosić zimę. Jest to zależne nie tylko od ich cech genetycznych, ale też od opieki, jaką otacza je pszczelarz. Nieprzygotowanie pszczół do zimy, która może być zarówno łagodna, jak i naprawdę ostra, może być przyczyną poważnych strat w pasiekach. Ich odbudowanie wymaga sporo czasu i nakładu środków. Ocena zimotrwałości rodziny pszczelej obywa się poprzez porównanie stanu tej rodziny przed i po zazimowaniu. Trzeba, oczywiście zajrzeć do ula. Jeśli po zimie pszczół jest więcej, maja sporo zapasów, a osyp jest niewielki i nie wykazuje oznak zaperzenia, rodzinę można uznać za dobrze znoszącą zimowanie.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 80-89

Zobacz również:

Podstawowe cechy produkcyjne pszczół miodnych - miodność i plenność

Podstawowe cechy produkcyjne pszczół miodnych - rojliwość i odporność na choroby

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5198

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Skrzydełka z miodem i chili

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim