Portal Pszczelarski

Podstawowe cechy produkcyjne pszczół miodnych - rozwój wiosenny, zdolność budowania plastrów i zimotrwałość

Na zdjęciu: Rodzina pszczela zabudowująca przestrzeń ula. Źródło zdjęcia: waldeneffect.org/20120524foundationlessframes.jpg.

rozwój wiosenny zdolność budowania plastrów zimotrwałość cechy produkcyjne pszczół

Dynamiczny rozwój wiosenny
Bardzo ważną cechą dla produkcyjności pszczół jest dynamika ich rozwoju wiosennego. Chodzi o to, by rodzina pszczela jak najszybciej dochodziła wiosną do pełnej siły. We wczesnych miesiącach wiosennych wiele pożytków jest bowiem nie w pełni wykorzystywanych, gdyż pomimo intensywnego kwitnienia rodziny pszczele nie są jeszcze w pełni wydajne. Dynamika rozwoju wiosennego w dużym stopniu jest uzależniona od konkretnego gatunku pszczoły (warto hodować pszczoły, które rozwijają się żywiołowo), ale nie tylko. Istotne jest również ich prawidłowe przezimowanie oraz wczesne rozpoczęcie zwalczania chorób pszczół na wiosnę.

Jak poprawić dynamikę?
Aby poprawić dynamikę wiosennego rozwoju pszczół pszczelarz może wykorzystać kilka metod. Warto zastosować takie zabiegi, jak odsklepianie plastrów z pokarmem, postawienie na toczku tacki ze zmielonym pyłkiem, ocieplenie gniazda od góry – im pszczołom będzie cieplej, tym szybciej zaczną wykazywać się dużą aktywnością po zimie. Warto też dostarczać pszczołom odpowiedniej ilości wody niezbędnej do prawidłowego rozwoju czerwiu – dzięki temu podczas złej pogody pszczoły nie będą musiały wylatywać z ula w poszukiwaniu wody. Dobrym pomysłem jest tez wspieranie dynamiki pszczół poprzez podkarmianie ciasta miodowo-cukrowego czy drożdżowo-cukrowego.

Tempo budowy i odbudowy plastrów
Zdolność budowania plastrów to kolejna istotna cecha produkcyjna pszczół. Ta zdolność dużym stopniu jest uzależniona od wieku pszczoły. Im robotnica jest młodsza, tym lepsze buduje plastry. W budowaniu plastrów można pszczoły wspomóc instalując w ulu węzę z wtopioną ramką w kształcie plastrów. Dzięki temu plastry będą miały regularne komórki, a jednocześnie będą bardziej wytrzymałe. Szybkość odbudowy plastrów jest jednym z wyznaczników produkcyjności pszczół – im szybciej je odbudowują, tym szybciej mogą przystąpić do rozmnażania oraz gromadzenia miodu w komórkach plastrów.

Zimotrwałość pszczół
W naszej strefie klimatycznej wydajne pszczoły powinny tez dobrze znosić zimę. Jest to zależne nie tylko od ich cech genetycznych, ale też od opieki, jaką otacza je pszczelarz. Nieprzygotowanie pszczół do zimy, która może być zarówno łagodna, jak i naprawdę ostra, może być przyczyną poważnych strat w pasiekach. Ich odbudowanie wymaga sporo czasu i nakładu środków. Ocena zimotrwałości rodziny pszczelej obywa się poprzez porównanie stanu tej rodziny przed i po zazimowaniu. Trzeba, oczywiście zajrzeć do ula. Jeśli po zimie pszczół jest więcej, maja sporo zapasów, a osyp jest niewielki i nie wykazuje oznak zaperzenia, rodzinę można uznać za dobrze znoszącą zimowanie.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 80-89

Zobacz również:

Podstawowe cechy produkcyjne pszczół miodnych - miodność i plenność

Podstawowe cechy produkcyjne pszczół miodnych - rojliwość i odporność na choroby

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4482

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.