Portal Pszczelarski

Jak wykonać pakiet pszczeli?

Na zdjęciu: pakiet pszczeli. Źródło zdjęcia: doorgarden.com/images/critters/bee-pictures/package-of-bees.JPG

pakiet pszczeli zsypaniec odkład pszczeli sztuczny rój rojnica transportówka

Jak stworzyć pakiet pszczeli?

Rodzinę pszczelą można rozmnożyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykonanie pakietu pszczelego. Podobnie, jak w przypadku innych metod powiększenia pasieki, także ten sposób wymaga od pszczelarza wielu umiejętności i precyzji.

Pakiet, zwany też czasami zsypańcem, to około 1,2-1,5 kilogramów pszczół. Są one bez ramek, znajdują się w szczelnej, dwustronnie osiatkowanej skrzynce. Do tych pszczół dodaje się matkę pszczelą umieszczoną w klateczce. Pakiety tworzy się po zakończeniu dobrych pożytków w danym roku (na przykład wtedy, gdy rzepak zakończy kwitnienie). Wykonuje się go równolegle do miodobrania. Przy okazji jest to jeden z dobrych i skutecznych sposobów na zapobieganie nastroju rojowego w rodzinie pszczelej.

Jak wykonać pakiet pszczeli? Podczas wybierania plastrów miodu podczas miodobrania omiatamy miotełką pszczoły siedzące na plastrach, a następnie za pomocą drewnianego leja umieszczamy je w pakietowej skrzynce. Potem pszczoły zabrane z rodziny macierzystej czekają mało przyjemne chwile. Są przechowywane przez dobę w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, po uprzednim spryskaniu wodą i kilkukrotnym mocnym wstrząśnięciu skrzynką. Po co te zabiegi? Mają sprawić, aby pszczoły w skrzynce chętniej przyjęły matkę. Tak przygotowane pakiety pszczele są wywożone na inne, dość odległe (co najmniej kilka kilometrów) pasieczysko, a następnie osadzane w nowych ulach na ramkach i węzie. Wtedy można w miarę bezpiecznie poddać matkę w klateczce (albo matecznik na wygryzieniu), a następnie przystępujemy do intensywnego karmienia pszczół. Ponieważ pakiet tworzony jest późną wiosną, jest ogromna szansa, że do jesieni rodzina pszczela dojdzie do pełnej siły. Nowa rodzina może posłużyć do powiększenia pasieki lub do powiększenia siły rodziny poprzedniej.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Metody odbudowy i powiększania pasiek, www.modr.pl, 12.11.2014 r.

Zobacz również:

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać odkład pszczeli?

Jakość odkładów pszczelich

Zalecenia pszczelarskie na czerwiec

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 30433

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasteczka lekko miodowe

Pierniczki świąteczne z miodem

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.