Portal Pszczelarski

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 4

Zobowiązanie rzeczowe w zamian za wsparcie finansowe jako źródło finansowania zakładania pasieki.

zakładanie pasieki źródła finansowania inwestorzy młody pszczelarz pasieka pszczelarska zobowiązanie rzeczowe wsparcie finansowe

4. Zobowiązanie rzeczowe w zamian za wsparcie finansowe

Dosyć niecodziennym podejściem, ale za to uwzględniającym potrzeby osoby poszukującej środków na zakup uli oraz sprzętu pszczelarskiego umożliwiającego założenie i spokojne funkcjonowanie pasieki jest skorzystanie z transakcji, którą określmy: zobowiązanie rzeczowe w zamian za wsparcie finansowe.

Pozyskanie w ten sposób środków finansowych polega na podpisaniu umowy, która zakłada zapłacenie przez inwestora za dotychczas nieistniejący, jeszcze niewyprodukowany miód/mleczko pszczele/itd., określonej między stronami kwoty wraz z otrzymaniem gwarancji od pszczelarza, przekazania mu w określonym terminie i wielkości produktów pszczelich.

Transakcja ta jest korzystna dla obu stron, mimo że istnieje kilka pułapek dla każdej z nich. Przeanalizujmy ten pomysł na przykładzie. Strony ustalają co następuje:

1. Inwestor płaci za 1 duży słoiczek miodu wielokwiatowego 20 zł, mimo że cena rynkowa miodu wynosi 30 zł. Pszczelarz zobowiązuje się dostarczyć inwestorowi 1000 dużych słoiczków wskazanego miodu za dwa sezony.

2. Inwestor przekazuje na konto pszczelarza 20000 zł (1000 słoiczków x 20 zł za słoik).

3. Pszczelarz posiadając odpowiednie środki zakupuje ule i niezbędny sprzęt pszczelarski aby wywiązać się z umowy z inwestorem.

4. Po dwóch sezonach pszczelarz przekazuje inwestorowi 1000 dużych słoiczków miodu wielokwiatowego. Przyjmując, że cena rynkowa zakupionego miodu nie uległa zmianie, inwestor zakupił słoiki miodu o 1/3 taniej niż obecna cena rynkowa, po której może je sprzedać. Jego marża na każdym słoiku wynosi 10zł.

Istotnym także wydaje się fakt, że obie strony ponoszą pewne ryzyko przy zawieraniu takiej transakcji. Inwestor może być stratny w przypadku, gdy pszczelarz nie wywiąże się z transakcji (umrze, ukryje się gdzieś z pieniędzmi, nie pozyska wystarczającej ilości miodu), a ten np. zobowiąże się do odsprzedania niniejszego miodu dalej. Pszczelarz ponosi mniejsze ryzyko aniżeli inwestor. Dostaje środki finansowe, dzięki którym może sfinansować potrzeby zakupy. Ciąży na nim wyłącznie obowiązek wyprodukowania miodu w ilości wskazanej umową. Jeżeli miałaby miejsce sytuacja, w której nie uda się pozyskać wystarczającej ilości miodu, pszczelarz może szukać pomocy u innych pszczelarzy. Jest duże prawdopodobieństwo, że ci nie pozostaną obojętni na zaistniały problem.

Oczywistym także jest fakt, że pszczelarz podejmując decyzję o podpisaniu takowej umowy, zrzeka się świadomie częściowo swoich zysków (jeżeli cena miodu się nie zmieni lub wzrośnie). Może się okazać jednak, że pszczelarz nie dość, że pozyska środki na założenie własnej pasieki, to jeszcze na tym nie straci/zarobi. Taka sytuacja będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy inwestor zrezygnuje z chęci otrzymania miodu lub cena, po której zakupywał niewyprodukowany miód, okaże się wyższa aniżeli obecna cena rynkowa.

Podejmując decyzję o pozyskiwaniu środków na założenie pasieki trzeba kierować się zawsze zdrowym rozsądkiem. Ustrzeże to przed niepotrzebnymi rozczarowaniami i konsekwencjami prawnymi, które w skrajnych przypadkach mogą mieć finał w sądzie.

Zobacz również:

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 1. (rodzina i przyjaciele)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 2. (platformy crowdfundingowe)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 3. (pożyczka i kredyt bankowy)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2786

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2014-06-09 17:12:34

Świetny artykuł! Daje dużo do myślenia!

factis

2014-06-10 09:11:44

Potwierdzam. Co prawda ja miałem pieniążki na pasiekę, ale ciułałem je kilka lat. Gdyby artykuł powstał nieco wcześniej, może też bym wykorzystał któryś z podanych sposobów.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.