Portal Pszczelarski

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 3.

Bank jako źródło finansowania zakładania pasieki.

zakładanie pasieki źródła finansowania pasieki młody pszczelarz pasieka pszczelarska pasieka pożyczka na pasiekę kredyt bankowy na pasiekę

3. Pożyczka i kredyt bankowy

Pozyskanie środków finansowych za pomocą pożyczek i kredytów bankowych oferowanych przez banki i parabanki jest bardzo ryzykowne. Dodatkowo regulamin ich przyznawania i spłaty jest dosyć skomplikowany.

Istnieje możliwość wzięcia pożyczek-chwilówek, niekiedy do całkiem sporych kwot. Nie jest wymagane przy tym żadne zabezpieczenie. Jedyne co jest potrzebne i bez czego się nie obejdziemy, to dowód tożsamości.

Wydawać się mogłoby, że branie pożyczki/kredytu mija się z celem. W końcu odsetki są duże, a w przypadku nieterminowej spłaty zadłużenia, może wzróść nam spłacana rata, a w skrajnych przypadkach możemy otrzymać nakaz natychmiastowej spłaty całości zobowiązań. W takich przypadkach zaciąga się kolejną pożyczkę lub kolejny kredyt na pokrycie obecnego zadłużenia, wpadając w spiralę długów, z której trudno się wydostać. Okazuje się jednak, że wbrew wszystkim minusom i powszechnej złej sławie tego typu pozyskiwaniu środków finansowych, metoda ta ma swoje ekonomiczne uzasadnienie.

Posiadanie środków z niniejszych źródeł pozwoli na założenie własnej pasieki, która to z biegiem czasu zacznie na siebie zarabiać. Oczywiście nie można pomijać w tym przypadku ryzyka związanego z szeregiem czynników (jak chociażby zatrucie pszczół, choroby pszczół, kradzież uli, straty po zimowli), które mogą spowodować, że pasieka zostanie bez pszczół, nie przynosząc tym samym żadnych przychodów. Całkowicie uzasadnionym zatem wydaje się być pożyczanie pieniążków z odroczonym terminem spłaty o najmniej sezon (aby mieć szanse na wyprodukowanie miodu i jego sprzedaż) oraz w wysokości, która pozwoli na uruchomienie pasieki w wymiarze zapewniającym zwrot z inwestycji wraz z umownymi odsetkami w terminie krótszym aniżej czas trwania umowy. W przyjętych obliczeniach należy uwzględniać zawsze pesymistyczny scenariusz wydarzeń!

Zobacz również:

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 1. (rodzina i przyjaciele)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 2. (platformy crowdfundingowe)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 4. (zobowiązanie rzeczowe w zamian za wsparcie finansowe)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4716

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.