Portal Pszczelarski

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 3.

Bank jako źródło finansowania zakładania pasieki.

zakładanie pasieki źródła finansowania pasieki młody pszczelarz pasieka pszczelarska pasieka pożyczka na pasiekę kredyt bankowy na pasiekę

3. Pożyczka i kredyt bankowy

Pozyskanie środków finansowych za pomocą pożyczek i kredytów bankowych oferowanych przez banki i parabanki jest bardzo ryzykowne. Dodatkowo regulamin ich przyznawania i spłaty jest dosyć skomplikowany.

Istnieje możliwość wzięcia pożyczek-chwilówek, niekiedy do całkiem sporych kwot. Nie jest wymagane przy tym żadne zabezpieczenie. Jedyne co jest potrzebne i bez czego się nie obejdziemy, to dowód tożsamości.

Wydawać się mogłoby, że branie pożyczki/kredytu mija się z celem. W końcu odsetki są duże, a w przypadku nieterminowej spłaty zadłużenia, może wzróść nam spłacana rata, a w skrajnych przypadkach możemy otrzymać nakaz natychmiastowej spłaty całości zobowiązań. W takich przypadkach zaciąga się kolejną pożyczkę lub kolejny kredyt na pokrycie obecnego zadłużenia, wpadając w spiralę długów, z której trudno się wydostać. Okazuje się jednak, że wbrew wszystkim minusom i powszechnej złej sławie tego typu pozyskiwaniu środków finansowych, metoda ta ma swoje ekonomiczne uzasadnienie.

Posiadanie środków z niniejszych źródeł pozwoli na założenie własnej pasieki, która to z biegiem czasu zacznie na siebie zarabiać. Oczywiście nie można pomijać w tym przypadku ryzyka związanego z szeregiem czynników (jak chociażby zatrucie pszczół, choroby pszczół, kradzież uli, straty po zimowli), które mogą spowodować, że pasieka zostanie bez pszczół, nie przynosząc tym samym żadnych przychodów. Całkowicie uzasadnionym zatem wydaje się być pożyczanie pieniążków z odroczonym terminem spłaty o najmniej sezon (aby mieć szanse na wyprodukowanie miodu i jego sprzedaż) oraz w wysokości, która pozwoli na uruchomienie pasieki w wymiarze zapewniającym zwrot z inwestycji wraz z umownymi odsetkami w terminie krótszym aniżej czas trwania umowy. W przyjętych obliczeniach należy uwzględniać zawsze pesymistyczny scenariusz wydarzeń!

Zobacz również:

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 1. (rodzina i przyjaciele)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 2. (platformy crowdfundingowe)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 4. (zobowiązanie rzeczowe w zamian za wsparcie finansowe)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4457

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.