Portal Pszczelarski

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 3.

Bank jako źródło finansowania zakładania pasieki.

zakładanie pasieki źródła finansowania pasieki młody pszczelarz pasieka pszczelarska pasieka pożyczka na pasiekę kredyt bankowy na pasiekę

3. Pożyczka i kredyt bankowy

Pozyskanie środków finansowych za pomocą pożyczek i kredytów bankowych oferowanych przez banki i parabanki jest bardzo ryzykowne. Dodatkowo regulamin ich przyznawania i spłaty jest dosyć skomplikowany.

Istnieje możliwość wzięcia pożyczek-chwilówek, niekiedy do całkiem sporych kwot. Nie jest wymagane przy tym żadne zabezpieczenie. Jedyne co jest potrzebne i bez czego się nie obejdziemy, to dowód tożsamości.

Wydawać się mogłoby, że branie pożyczki/kredytu mija się z celem. W końcu odsetki są duże, a w przypadku nieterminowej spłaty zadłużenia, może wzróść nam spłacana rata, a w skrajnych przypadkach możemy otrzymać nakaz natychmiastowej spłaty całości zobowiązań. W takich przypadkach zaciąga się kolejną pożyczkę lub kolejny kredyt na pokrycie obecnego zadłużenia, wpadając w spiralę długów, z której trudno się wydostać. Okazuje się jednak, że wbrew wszystkim minusom i powszechnej złej sławie tego typu pozyskiwaniu środków finansowych, metoda ta ma swoje ekonomiczne uzasadnienie.

Posiadanie środków z niniejszych źródeł pozwoli na założenie własnej pasieki, która to z biegiem czasu zacznie na siebie zarabiać. Oczywiście nie można pomijać w tym przypadku ryzyka związanego z szeregiem czynników (jak chociażby zatrucie pszczół, choroby pszczół, kradzież uli, straty po zimowli), które mogą spowodować, że pasieka zostanie bez pszczół, nie przynosząc tym samym żadnych przychodów. Całkowicie uzasadnionym zatem wydaje się być pożyczanie pieniążków z odroczonym terminem spłaty o najmniej sezon (aby mieć szanse na wyprodukowanie miodu i jego sprzedaż) oraz w wysokości, która pozwoli na uruchomienie pasieki w wymiarze zapewniającym zwrot z inwestycji wraz z umownymi odsetkami w terminie krótszym aniżej czas trwania umowy. W przyjętych obliczeniach należy uwzględniać zawsze pesymistyczny scenariusz wydarzeń!

Zobacz również:

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 1. (rodzina i przyjaciele)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 2. (platformy crowdfundingowe)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 4. (zobowiązanie rzeczowe w zamian za wsparcie finansowe)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5078

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie