Portal Pszczelarski

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 3.

Bank jako źródło finansowania zakładania pasieki.

zakładanie pasieki źródła finansowania pasieki młody pszczelarz pasieka pszczelarska pasieka pożyczka na pasiekę kredyt bankowy na pasiekę

3. Pożyczka i kredyt bankowy

Pozyskanie środków finansowych za pomocą pożyczek i kredytów bankowych oferowanych przez banki i parabanki jest bardzo ryzykowne. Dodatkowo regulamin ich przyznawania i spłaty jest dosyć skomplikowany.

Istnieje możliwość wzięcia pożyczek-chwilówek, niekiedy do całkiem sporych kwot. Nie jest wymagane przy tym żadne zabezpieczenie. Jedyne co jest potrzebne i bez czego się nie obejdziemy, to dowód tożsamości.

Wydawać się mogłoby, że branie pożyczki/kredytu mija się z celem. W końcu odsetki są duże, a w przypadku nieterminowej spłaty zadłużenia, może wzróść nam spłacana rata, a w skrajnych przypadkach możemy otrzymać nakaz natychmiastowej spłaty całości zobowiązań. W takich przypadkach zaciąga się kolejną pożyczkę lub kolejny kredyt na pokrycie obecnego zadłużenia, wpadając w spiralę długów, z której trudno się wydostać. Okazuje się jednak, że wbrew wszystkim minusom i powszechnej złej sławie tego typu pozyskiwaniu środków finansowych, metoda ta ma swoje ekonomiczne uzasadnienie.

Posiadanie środków z niniejszych źródeł pozwoli na założenie własnej pasieki, która to z biegiem czasu zacznie na siebie zarabiać. Oczywiście nie można pomijać w tym przypadku ryzyka związanego z szeregiem czynników (jak chociażby zatrucie pszczół, choroby pszczół, kradzież uli, straty po zimowli), które mogą spowodować, że pasieka zostanie bez pszczół, nie przynosząc tym samym żadnych przychodów. Całkowicie uzasadnionym zatem wydaje się być pożyczanie pieniążków z odroczonym terminem spłaty o najmniej sezon (aby mieć szanse na wyprodukowanie miodu i jego sprzedaż) oraz w wysokości, która pozwoli na uruchomienie pasieki w wymiarze zapewniającym zwrot z inwestycji wraz z umownymi odsetkami w terminie krótszym aniżej czas trwania umowy. W przyjętych obliczeniach należy uwzględniać zawsze pesymistyczny scenariusz wydarzeń!

Zobacz również:

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 1. (rodzina i przyjaciele)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 2. (platformy crowdfundingowe)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 4. (zobowiązanie rzeczowe w zamian za wsparcie finansowe)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 5518

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasteczka lekko miodowe

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Szaszłyki z marynatą miodową

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem