Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 2.

Crowdfunding.
2. Platformy crowdfundingowe
Czym jest crowdfunding? Najprościej rzecz ujmując, to legalna zbiórka pieniędzy poprzez jedną z dostępnych platform internetowych polegająca na jednorazowych wpłatach Internautów zainteresowanych wsparciem danego projektu. Cel zbiórki może być skrajnie różny - od założenia pasieki po budowę promu kosmicznego. Szczególnie istotne są jednak dwie kwestie: planowany projekt musi być realny do realizacji (projektodawca musi się wykazać, że ma wiedzę i umiejętności, które umożliwią mu 100% osiągnięcie celu) oraz pozyskane środki finansowe zostaną oddane w całości, w przypadku wycofania się z uskuteczniania pomysłu lub jego niezrealizowaniu.
Projektodawcy mogą publikować swoje zamierzenia w jednym z kilku popularnych, sprawdzonych serwisów internetowych:
Polskich:
- wspieram.to
- PolakPotrafi.pl
Zagranicznych:
- kickstarter.com
- indiegogo.com
- fundable.com
- earlyshares.com
- getfunded.com
- crowdcube.com
Listę zagranicznych serwisów crowdfundingowych wraz z krótkim opisem warunków publikacji projektu, płynących korzyści oraz wynikających z tego opłat, znaleźć można na angielskojęzycznej stronie: crowdingin.com
Zastanawiającym może wydać się fakt dobrowolnych wpłat Internautów w celu spełnienia marzenia, realizacji przedsięwzięcia biznesowego czy chociażby zorganizowania koncertu charytatywnego. Co powoduje, że tak liczna grupa "inwestorów" (zdarzały się projekty z ponad 100 tys. wpłacających) chce oddawać część swojego majątku zupełnie obcej osobie? Dobroć ludzka? Pewnie przy niektórych projektach tak. W dużej mierze jednak kierowani są chęcią zysku poprzez posiadanie udziałów w firmie, otrzymaniem nowego produktu, zniżką na jego zakup lub w skrajnych przypadkach, także możliwością pierwokupu. Obowiązkiem każdego projektodawcy, poza określeniem na co zbiera i ile potrzebuje środków, do kiedy będzie trwała zbiórka (w niektórych platformach jest ustalony odgórny limit trwania zbiórki) oraz jakie posiada predyspozycje które zagwarantują realizację zamierzeń, jest wskazanie korzyści dla inwestorów wynikających ze wsparcia jego projektu.
Ogólnie rzecz ujmując, nie ma limitów odnoszących się do pozyskiwanych środków, a także do zakresu projektu. Daje to furtkę do pozyskiwania funduszy także i przyszłym pszczelarzom na utworzenie oraz rozwój pasieki. Ważne jest jednak, aby każdy projekt dobrze uargumentować i zastanowić się nad tym, co można ofiarować w zamian inwestorom. Wszak nie muszą być to pieniądze. Może to być chociażby kilka słoików miodu. Warto zadbać o to, aby zaangażowanie Internautów było docenione i stanowiło dla nich realną wartość. Tylko wtedy zbiórka będzie mogła odnieść sukces. Jeżeli pula zebranych środków będzie mniejsza od zakładanej, a czas zbiórki minie, wpłacone środki wracają z powrotem do inwestorów.
Zobacz również:
Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 1. (rodzina i przyjaciele)
Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 3. (pożyczka i kredyt bankowy)
Liczba wyświetleń artykułu: 4614
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Pszczoły zbadały jakość powietrza w Pile 2022
Pszczoły zatrudnione do badania jakości powietrza w Pile Jakub Wojas

Pasieka ze śmieci stanęła w Poznaniu 2022
Recykling w pszczelarstwie Jakub Wojas

Intensywne działania dla pszczół realizowane przez LGD Dunajec-Biała 2022
LGD Dunajec-Biała nie próżnowała w 2022 Łukasz Jaje

Pasieka Orlenu w Płocku zostanie rozbudowana 2022
Pszczelarstwo biznesowe rozwija swoje macki Jakub Wojas

Ule w kształcie słowiański bożków w lasach pod Chodzieżą
Ciekawa atrakcja turystyczna w Chodzieży Jakub Wojas

Pasieka przy CH Bonarka w Krakowie 2022
Kraków bogatszy o kolejną pasiekę miejską Jakub Wojas

Pszczelarze z RKP BARĆ w Bielińcu wsparli akcję charytatywną 2022
Podkarpaccy pszczelarze wyszli z piękną inicjatywą Wacław Piędel
