Portal Pszczelarski

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 2.

Crowdfunding.

crowdfunding zakładanie pasieki źródła finansowania pasieki młody pszczelarz pasieka pszczelarska pasieka

2. Platformy crowdfundingowe

Czym jest crowdfunding? Najprościej rzecz ujmując, to legalna zbiórka pieniędzy poprzez jedną z dostępnych platform internetowych polegająca na jednorazowych wpłatach Internautów zainteresowanych wsparciem danego projektu. Cel zbiórki może być skrajnie różny - od założenia pasieki po budowę promu kosmicznego. Szczególnie istotne są jednak dwie kwestie: planowany projekt musi być realny do realizacji (projektodawca musi się wykazać, że ma wiedzę i umiejętności, które umożliwią mu 100% osiągnięcie celu) oraz pozyskane środki finansowe zostaną oddane w całości, w przypadku wycofania się z uskuteczniania pomysłu lub jego niezrealizowaniu.

Projektodawcy mogą publikować swoje zamierzenia w jednym z kilku popularnych, sprawdzonych serwisów internetowych:

Polskich:

- wspieram.to
- PolakPotrafi.pl

Zagranicznych:

- kickstarter.com
- indiegogo.com
- fundable.com
- earlyshares.com
- getfunded.com
- crowdcube.com

Listę zagranicznych serwisów crowdfundingowych wraz z krótkim opisem warunków publikacji projektu, płynących korzyści oraz wynikających z tego opłat, znaleźć można na angielskojęzycznej stronie: crowdingin.com

Zastanawiającym może wydać się fakt dobrowolnych wpłat Internautów w celu spełnienia marzenia, realizacji przedsięwzięcia biznesowego czy chociażby zorganizowania koncertu charytatywnego. Co powoduje, że tak liczna grupa "inwestorów" (zdarzały się projekty z ponad 100 tys. wpłacających) chce oddawać część swojego majątku zupełnie obcej osobie? Dobroć ludzka? Pewnie przy niektórych projektach tak. W dużej mierze jednak kierowani są chęcią zysku poprzez posiadanie udziałów w firmie, otrzymaniem nowego produktu, zniżką na jego zakup lub w skrajnych przypadkach, także możliwością pierwokupu. Obowiązkiem każdego projektodawcy, poza określeniem na co zbiera i ile potrzebuje środków, do kiedy będzie trwała zbiórka (w niektórych platformach jest ustalony odgórny limit trwania zbiórki) oraz jakie posiada predyspozycje które zagwarantują realizację zamierzeń, jest wskazanie korzyści dla inwestorów wynikających ze wsparcia jego projektu.

Ogólnie rzecz ujmując, nie ma limitów odnoszących się do pozyskiwanych środków, a także do zakresu projektu. Daje to furtkę do pozyskiwania funduszy także i przyszłym pszczelarzom na utworzenie oraz rozwój pasieki. Ważne jest jednak, aby każdy projekt dobrze uargumentować i zastanowić się nad tym, co można ofiarować w zamian inwestorom. Wszak nie muszą być to pieniądze. Może to być chociażby kilka słoików miodu. Warto zadbać o to, aby zaangażowanie Internautów było docenione i stanowiło dla nich realną wartość. Tylko wtedy zbiórka będzie mogła odnieść sukces. Jeżeli pula zebranych środków będzie mniejsza od zakładanej, a czas zbiórki minie, wpłacone środki wracają z powrotem do inwestorów.

Zobacz również:

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 1. (rodzina i przyjaciele)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 3. (pożyczka i kredyt bankowy)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 4. (zobowiązanie rzeczowe w zamian za wsparcie finansowe)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4054

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.