Portal Pszczelarski

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 2.

Crowdfunding.

crowdfunding zakładanie pasieki źródła finansowania pasieki młody pszczelarz pasieka pszczelarska pasieka

2. Platformy crowdfundingowe

Czym jest crowdfunding? Najprościej rzecz ujmując, to legalna zbiórka pieniędzy poprzez jedną z dostępnych platform internetowych polegająca na jednorazowych wpłatach Internautów zainteresowanych wsparciem danego projektu. Cel zbiórki może być skrajnie różny - od założenia pasieki po budowę promu kosmicznego. Szczególnie istotne są jednak dwie kwestie: planowany projekt musi być realny do realizacji (projektodawca musi się wykazać, że ma wiedzę i umiejętności, które umożliwią mu 100% osiągnięcie celu) oraz pozyskane środki finansowe zostaną oddane w całości, w przypadku wycofania się z uskuteczniania pomysłu lub jego niezrealizowaniu.

Projektodawcy mogą publikować swoje zamierzenia w jednym z kilku popularnych, sprawdzonych serwisów internetowych:

Polskich:

- wspieram.to
- PolakPotrafi.pl

Zagranicznych:

- kickstarter.com
- indiegogo.com
- fundable.com
- earlyshares.com
- getfunded.com
- crowdcube.com

Listę zagranicznych serwisów crowdfundingowych wraz z krótkim opisem warunków publikacji projektu, płynących korzyści oraz wynikających z tego opłat, znaleźć można na angielskojęzycznej stronie: crowdingin.com

Zastanawiającym może wydać się fakt dobrowolnych wpłat Internautów w celu spełnienia marzenia, realizacji przedsięwzięcia biznesowego czy chociażby zorganizowania koncertu charytatywnego. Co powoduje, że tak liczna grupa "inwestorów" (zdarzały się projekty z ponad 100 tys. wpłacających) chce oddawać część swojego majątku zupełnie obcej osobie? Dobroć ludzka? Pewnie przy niektórych projektach tak. W dużej mierze jednak kierowani są chęcią zysku poprzez posiadanie udziałów w firmie, otrzymaniem nowego produktu, zniżką na jego zakup lub w skrajnych przypadkach, także możliwością pierwokupu. Obowiązkiem każdego projektodawcy, poza określeniem na co zbiera i ile potrzebuje środków, do kiedy będzie trwała zbiórka (w niektórych platformach jest ustalony odgórny limit trwania zbiórki) oraz jakie posiada predyspozycje które zagwarantują realizację zamierzeń, jest wskazanie korzyści dla inwestorów wynikających ze wsparcia jego projektu.

Ogólnie rzecz ujmując, nie ma limitów odnoszących się do pozyskiwanych środków, a także do zakresu projektu. Daje to furtkę do pozyskiwania funduszy także i przyszłym pszczelarzom na utworzenie oraz rozwój pasieki. Ważne jest jednak, aby każdy projekt dobrze uargumentować i zastanowić się nad tym, co można ofiarować w zamian inwestorom. Wszak nie muszą być to pieniądze. Może to być chociażby kilka słoików miodu. Warto zadbać o to, aby zaangażowanie Internautów było docenione i stanowiło dla nich realną wartość. Tylko wtedy zbiórka będzie mogła odnieść sukces. Jeżeli pula zebranych środków będzie mniejsza od zakładanej, a czas zbiórki minie, wpłacone środki wracają z powrotem do inwestorów.

Zobacz również:

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 1. (rodzina i przyjaciele)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 3. (pożyczka i kredyt bankowy)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 4. (zobowiązanie rzeczowe w zamian za wsparcie finansowe)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 5165

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?