Portal Pszczelarski

Miodarki radialne, diagonalne oraz kasetowe

Na zdjęciu: miodarka hordialna. Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Miodarka#mediaviewer/File:Honungsslunga_-_2012.jpg Autor zdjęcia: Jonn Leffmann

historia pszczelarstwa miodarka budowa miodarki rodzaje miodarek charakterystyka miodarki miodarka hordialna miodarka diagonalna miodarka radialna miodarka kasetowa miodobranie wirowanie miodu

Miodarki radialne, diagonalne oraz kasetowe

Wynalezienie miodarki było jednym z momentów przełomowych, jeśli chodzi o historię nowoczesnego pszczelnictwa. Umożliwiła ona bowiem odbiór czystego miodu, bez konieczności niszczenia plastrów, w których ten miód się znajduje.

Pierwotna miodarka była urządzenie dość prymitywnym, dlatego z biegiem lat rozwijała się, przekształcała i powstawały kolejne jej rodzaje. Choć dziś wybór miodarek na rynku produktów pszczelarskich, jest dość duży, większość z nich oparta jest na takich samych mechanizmach działania – składają się ze sporego zbiornika, do którego trafia odwirowany miód oraz z wirnika do ramek, który wiruje na osi umieszczonej wewnątrz zbiornika. Zbiornik miodarki najczęściej jest wykonany z wytrzymałej, cynowej blachy, która jest neutralna i nie zmienia wartości smakowych odwirowanego miodu. Dno zbiornika jest stożkowe, a na jego wierzchołku znajduje się dobrze umocowane łożysko osi wirnika. Na dnie zbiornika w miodarce znajduje się też kurek, który służy do odpływania miodu.

Zbiornik miodarki jest zwykle okuty na dole i na górze silnymi żelaznymi obręczami, a na dole ma trzy masywne nogi. Jest stabilny, wytrzymały i odporny nawet na działanie dużych ciężarów. Wielkość i rodzaj miodarki zawsze należy dobierać w zależności od wielkości pasieki oraz ilości pozyskiwanego miodu. Na początek, dla pszczelarza, który dopiero zaczyna przygodę z pszczołami wystarczy niewielka miodarka hordialna (diagonalna), która mieści 3-4 plastry z miodem. Dopiero potem, w miarę rozwoju pasieki, można poszerzać swój pszczeli park maszynowy o poważniejsze rozwiązania. Większość miodarek można wyposażyć w elektryczny napęd, dzięki czemu praca przy pozyskiwaniu miodu będzie mniej męcząca i potrwa zdecydowanie krócej.

Spośród różnych rodzajów miodarek pszczelarze najchętniej wykorzystują miodarki radialne, diagonalne i kasetowe.

Miodarki diagonalne – są uniwersalne i pasują do większości typów ramek. Niestety, podczas miodobrania trzeba w nich odwracać ramki z jednej strony na drugą. Miodarki diagonalne świetnie sprawdzą się w przypadku pszczelarzy, którzy posiadają niewielkie pasieki. Można dobrać odpowiednią ilość ramek wewnątrz kosza, wielkość bębna, a nawet moc miodarki. Dzięki temu każdy pszczelarz może dopasować sobie urządzenie tak, by było idealne dla jego potrzeb. Zarówno za duża, jak i za mała miodarka nie spełnią bowiem oczekiwań podczas wirowania miodu.

Miodarki radialne – są stworzone z myślą o pszczelarzach, którzy mają średniej wielkości lub duże pasieki. W jednym koszu mieści się wiele ramek, są też ułożone w taki sposób, że podczas wirowania nie trzeba przekładać plastrów z jednej strony na drugą. Plastry w tego typu miodarkach należy układać promieniście. Aby uzyskać naprawdę dobre efekty, potrzebne są jednak duże średnice miodarek. Dopiero wtedy różnice pomiędzy siłami odśrodkowymi na zewnętrznej i wewnętrznej stronie plastra są niewielkie, co umożliwia wypadanie miodu z jego komórek.

Miodarki kasetowe – przeznaczone są dla pasiek średnich i dużych. Są one wyposażone w ruchome kasety, w których umieszcza się ramki. Ilość tych kaset można dowolnie zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb. Miodarki kasetowe mają sporo programów, które mogą ułatwić pracę, a jednocześnie dostosowują możliwości urządzenia do indywidualnych potrzeb pszczelarza.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 117

Zobacz również:

Miodobranie - sprzęt, przebieg, technika wirowania miodu i porady

Jak rozpoznać dojrzały miód?

O czym pamiętać przy miodobraniu?

Zbieranie miodu z uli bezramkowych i w małych pasiekach

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13568

Komentarze z forum pszczelarskiego

pszczelarka78

2014-06-06 13:16:16

ja mam diagonalną, pewnie jak większość pszczelarzy

mlody_pszczelarz

2014-06-21 22:29:14

ja tez, temat ciekawie przedstawiony

JoannaS

2014-09-02 16:47:44

Ja swoją miodarkę zakupiłam na tej stronie XYZ. Mają duży i ciekawy wybór, każdy rodzaj i dobre ceny. Chętnych zapraszam do odwiedzenia strony - może się przydać ; )

//Wpis z racji tego, iż zawierał treści o charakterze reklamowym, został zedytowany.

factis

2014-09-05 09:35:27

Nie znam takiej strony XYZ...

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
Pasieki Skiba
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.