Portal Pszczelarski

Ul wielokorpusowy - wady i zalety

Na zdjęciu: ul wielokorpusowy. Źródło zdjęcia: 2.bp.blogspot.com/_-DoYmRJsRYU/Sda7RqAXcTI/AAAAAAAACCg/kBr7YRtJmUQ/s400/beehives.jpg

ul ul wielokorpusowy charakterystyka ula wielokorpusowego zalety ula wielokorpusowego wady ula wielokorpusowego

Zalety ula wielokorpusowego
Ul wielokorpusowy ma liczne zalety. Po pierwsze, jest on najlepiej ze wszystkich przystosowany do gospodarki wędrownej. Szybko i łatwo można powiększać na pożytkach jego pojemność - wystarczy dodać do niego kolejne korpusy. Tym samym pozwala na niemal nieograniczone możliwości łączenia czy zasilania rodziny. Ponieważ jest on doskonale mobilny (można ustawiać go na niemal każdym, nawet niechronionym przed warunkami pogodowymi, podłożu), pozwala na wykorzystywanie źródeł pożytku, które, w przeciwnym razie, pozostałyby poza zasięgiem pszczół. Instalowanie uli na świeżym powietrzu gwarantuje również korzystne warunki świetlne pracy. Co więcej, odbiór miodu jest przy wykorzystywaniu ula wielokorpusowego niezwykle prosty (plastry są jednakowych wymiarów) i przebiega nadzwyczaj sprawnie, gdyż można po prostu przewozić go w korpusach do odpowiednio, tj. zgodnie z wymaganiami weterynaryjnymi, wyposażonych pracowni miodowych.

Wady ula wielokorpusowego
Ul wielokorpusowy nie jest jednak idealny - ma również i wady. Po pierwsze, jeśli posiadamy w pasiecie ule wielokorpusowe, przy zimowaniu musimy pamiętać o odpowiednio dużym zapasie pokarmu dla pszczół, który to pokarm zajmuje sporo miejsca. Poza tym, wypełnione miodem korpusy są naprawdę ciężkie, co utrudniać może zmianę ich położenia (nawet pomimo wspomnianej wcześniej mobilności, jaką charakteryzują się tego typu ule). Może to być dość problematyczne również wtedy, gdy decydujemy się, by ule pozostały na swoim miejscu - by móc kontrolować rój, należy zdejmować umieszczone na górze ula magazyny miodowe (przy ulach wielokorpusowych pracujemy zawsze „od góry”). Te ważą zwykle od 20 do 30 kilogramów. Przy pasiece składającej się z tylko 10 uli, nie wspominając już o tych większych, przenieść należy więc od 200 do 300 kilogramów. Tak więc, na obsługę uli wielokorpusowych decydują się raczej osoby o odpowiedniej tężyźnie lub takie, które są w stanie kogoś do pomocy wynająć czy zatrudnić. Dodatkowo, ponieważ przy ulach wielokorpusowych, jak zostało wspomniane, pracuje się „od góry”, nie można składać ich w stosy.  Tym samym potrzebujemy na ich rozmieszczenie odpowiednio rozległej przestrzeni.

Mimo nielicznych wad uli korpusowych to właśnie one są dziś, jak się zdaje, najpopularniejsze w pasiekach nie tylko polskich, ale i światowych. Ich zalety, jak np. mobilność, są na tyle istotne, że negatywne strony związane z ich obsługą nie wydają się mieć, przynajmniej dla ogromnej rzeszy pszczelarzy, aż tak wielkiego znaczenia.

Bibliografia:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, wyd. RM, Warszawa 2006, s. 29- 34.
Jerzy Marcinkowski, Sprzęt i narzędzia pasieczne [w;] Pszczelnictwo, red. Jarosław Prabucki, wyd. Albatros, Szczecin 1998, s. 428-429.
Jerzy Wilde, Gospodarka pasieczna [w;] Hodowla pszczół, red. Jarosław Prabucki i Jerzy Wilde, PWRiL, Poznań 2008, s. 248.

Czytaj również:

Ul wielokorpusowy - charakterystyka 

Ul wielokorpusowy - kryteria wyboruLiczba wyświetleń artykułu: 9168

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.