Portal Pszczelarski

Ul wielokorpusowy - charakterystyka

Na zdjęciu: ul wielokorpusowy. Źródło zdjęcia: 2.bp.blogspot.com/_-DoYmRJsRYU/Sda7RqAXcTI/AAAAAAAACCg/kBr7YRtJmUQ/s400/beehives.jpg

ul ul wielokorpusowy charakterystyka ula wielokorpusowego ul Ostrowskiej historia ula wymiary ramek budowa ula wielokorpusowego

Pierwsze systemy uli wielokorpusowych (zwanych inaczej ulami Ostrowskiej) opracowywano już w latach 60. XX wieku. Od tego czasu owe systemy znacząco ewoluowały, ale wciąż przyjmuje się, iż wymiary ramek gniazdowych uli wielokorpusowych, co stanowi jedno z kryteriów podziału uli na różne typy, wynoszą 360 x 230-260 mm. 

Ule wielokorpusowe składają się z odpowiedniej ilości korpusów dla danej liczebności pszczelej rodziny - obowiązująca w latach 1992-2012 standaryzacja zakładała, iż korpusów powinno być minimum trzy, a każdy składać miał się z 10 ramek [1]. Norma ta została jednak wycofana i żadnym innym rozporządzeniem jej nie zastąpiono [2].

Korpusy w ulu wielokorpusowym, w których to znajdują się plastry, są zadaszone (ul wielokorpusowy ma jeden daszek) oraz posiadają własną dennicę (również jedną dla całości ula). Dodatkowymi elementami ula wielokorpusowego mogą być, w zależności od indywidualnych, partykularnych potrzeb, np. siatki, przegródki czy pierścienie dystansujące. Ścianki ula mogą być zarówno pojedyncze, jak i izolowane.

Dennica ula jest najniższą z części należących do jego konstrukcji. Znajduje się w niej tzw. wkładka wylotowa, dzięki której regulować można wielkość otworu wylotowego, a więc dopasowywać go do siły danej rodziny (w celu np. chronienia jej przez „intruzami”). Warto pamiętać, by maksymalnie, czyli najlepiej do 20 mm, zredukować przestrzeń między dennicą a podłożem, na którym stoi ul, gdyż zdarza się, że pszczoły budują plastry w każdym z dostępnych miejsc, a więc również i pod dennicą, tuż przy ziemi. Optymalna wysokość dennicy to około 3-4 cm. Dzięki temu pomieści się w niej jakaś część rodzących się w nadmiarze pszczół, ale wciąż nie będziemy aż tak bardzo ryzykować, że dennica zabudowana zostanie woszczyzną.

Przypisy:
[1] Jerzy Marcinkowski, Sprzęt i narzędzia pasieczne [w;] Pszczelnictwo, red. Jarosław Prabucki, wyd. Albatros, Szczecin 1998, s. 428.
[2] PN-R-78880:1992 – wersja polska, Sklep Polskiego Komitetu Normalizacyjnego [http://sklep.pkn.pl/pn-r-78880-1992p.html?options=cart].

Bibliografia:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, wyd. RM, Warszawa 2006, s. 29- 34.
Jerzy Marcinkowski, Sprzęt i narzędzia pasieczne [w;] Pszczelnictwo, red. Jarosław Prabucki, wyd. Albatros, Szczecin 1998, s. 428-429.
Jerzy Wilde, Gospodarka pasieczna [w;] Hodowla pszczół, red. Jarosław Prabucki i Jerzy Wilde, PWRiL, Poznań 2008, s. 248.

Czytaj również:

Ul wielokorpusowy - wady i zalety 

Ul wielokorpusowy - kryteria wyboru



Liczba wyświetleń artykułu: 12438

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pszczelarz a faktura VAT RR

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Ciasto kukurydziane z wiśniami na miodzie

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy