Portal Pszczelarski

Czy z odkładów pszczelich można uzyskać miód?

Na zdjęciu: słoik z miodem i pszczołami. Źródło zdjęcia: honeybeehaven.org/sites/g/files/g522706/f/styles/media_gallery_large/public/A%20Jar%20of%20Bees.jpg?itok=oHpmV6FB

odkład pszczeli pozyskiwanie miodu nastrój rojowy

Czy z odkładów pszczelich można uzyskać miód?

Odkłady pszczele tworzone są w celu powiększenia ilości rodzin w pasiece lub wtedy, gdy pszczoły mają chwilowy brak pożytku i trzeba im zapewnić zajęcia, aby nie wpadały w nastrój rojowy. Odkład stworzy nową rodzinę, ale jej pełna siła pojawi się dopiero po zimowli.

Dobrze wykonany odkład pszczeli zapewnia wysoką produktywność w kolejnym roku pożytkowym. I dopiero wtedy będzie można nową rodzinę wykorzystać do produkcji miodu towarowego. O odkłady pszczele w pierwszej fazie po przeniesieniu do nowego ula trzeba bowiem szczególnie dbać – poddać matkę pszczelą i dokarmiać ciastem cukrowym. Pamiętajmy, że ul z odkładem, nawet przeniesiony na nowe pasieczysko nie zagwarantuje, że pszczoły latające na pożytki powrócą do niego. Wiele z nich i tak automatycznie będzie wracać do ula macierzystego. A co za tym idzie – w nowej rodzinie utworzonej z odkładu pozostaną pszczoły młode, tak zwane ulowe. Zgodnie ze specjalizacją robotnic będą one zajmowały się sprzątaniem ula, wychowem larw i karmieniem matki pszczelej. Upłynie jeszcze wiele czasu, zanim zaczną latać na pożytki. Jeśli odkład stworzymy w środku sezonu pożytkowego, pszczoły z nowej rodziny zaczną zbierać miód najwcześniej na późnych pożytkach tego samego roku. W ulach znajdować się będzie zatem miód gryczany, nawłociowy, wrzosowy, a czasem spadziowy. Pszczelarze jednak nie zalecają zbierania tego miodu – lepiej zostawić go na zimę pszczołom, by nowa rodzina przezimowała w dobrych warunkach i na wiosnę uzyskała pełną siłę. Młodzi adepci pszczelarstwa czasem nie stosują się do tych zaleceń i właśnie u nich na wiosnę okazuje się, że nowa rodzina nie przezimowała zbyt dobrze.

Zobacz również:

Jak wykonać odkład pszczeli?

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Nastrój rojowy - czy rójka to konieczność?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9920

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.