Portal Pszczelarski

Czy z odkładów pszczelich można uzyskać miód?

Na zdjęciu: słoik z miodem i pszczołami. Źródło zdjęcia: honeybeehaven.org/sites/g/files/g522706/f/styles/media_gallery_large/public/A%20Jar%20of%20Bees.jpg?itok=oHpmV6FB

odkład pszczeli pozyskiwanie miodu nastrój rojowy

Czy z odkładów pszczelich można uzyskać miód?

Odkłady pszczele tworzone są w celu powiększenia ilości rodzin w pasiece lub wtedy, gdy pszczoły mają chwilowy brak pożytku i trzeba im zapewnić zajęcia, aby nie wpadały w nastrój rojowy. Odkład stworzy nową rodzinę, ale jej pełna siła pojawi się dopiero po zimowli.

Dobrze wykonany odkład pszczeli zapewnia wysoką produktywność w kolejnym roku pożytkowym. I dopiero wtedy będzie można nową rodzinę wykorzystać do produkcji miodu towarowego. O odkłady pszczele w pierwszej fazie po przeniesieniu do nowego ula trzeba bowiem szczególnie dbać – poddać matkę pszczelą i dokarmiać ciastem cukrowym. Pamiętajmy, że ul z odkładem, nawet przeniesiony na nowe pasieczysko nie zagwarantuje, że pszczoły latające na pożytki powrócą do niego. Wiele z nich i tak automatycznie będzie wracać do ula macierzystego. A co za tym idzie – w nowej rodzinie utworzonej z odkładu pozostaną pszczoły młode, tak zwane ulowe. Zgodnie ze specjalizacją robotnic będą one zajmowały się sprzątaniem ula, wychowem larw i karmieniem matki pszczelej. Upłynie jeszcze wiele czasu, zanim zaczną latać na pożytki. Jeśli odkład stworzymy w środku sezonu pożytkowego, pszczoły z nowej rodziny zaczną zbierać miód najwcześniej na późnych pożytkach tego samego roku. W ulach znajdować się będzie zatem miód gryczany, nawłociowy, wrzosowy, a czasem spadziowy. Pszczelarze jednak nie zalecają zbierania tego miodu – lepiej zostawić go na zimę pszczołom, by nowa rodzina przezimowała w dobrych warunkach i na wiosnę uzyskała pełną siłę. Młodzi adepci pszczelarstwa czasem nie stosują się do tych zaleceń i właśnie u nich na wiosnę okazuje się, że nowa rodzina nie przezimowała zbyt dobrze.

Zobacz również:

Jak wykonać odkład pszczeli?

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Nastrój rojowy - czy rójka to konieczność?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13954

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Tarta z brzoskwiniami i miodem

Kurczak w różowej marynacie

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół