Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Na rysunku: sposób oddawania głosów na projekt realizowany na terenie kopalni Górażdże. Źródło rysunku: quarrylifeaward.com/project/reclaimed-sites-gorazdze-limestone-quarry-potential-habitat-wild-bees-occurence.

Górażdże smukli pszczolinka lepianka pszczoła miodna trzmiel ziemny podbiał pospolity fiołki bluszczyk kurdybanek zawilec gajowy wierzby Quarry Life Award

Miło nam poinformować, że spośród 25 zgłoszeń na tegoroczną edycję konkursu „The Quarry Life Award” wybrano m.in. propozycję Stowarzyszenia NiC pt. "Zrekultywowane tereny kopalni Górażdze jako potencjalne siedlisko występowania pszczół".

W dniu 26.03.2014 udaliśmy się na teren kopalni, aby odbyć obowiązkowe szkolenie z zakresu BHP uprawniające nas do poruszania się po terenie kopalni wapienia. Po wypełnieniu obowiązkowych formalności udaliśmy się w interesujące nas miejsca tj. zrekultywowane rok wcześniej łąki kserotermiczne. Od razu naszą uwagę przykuły potencjalne miejsca do gniazdowania - kamienna oraz piaszczysta skarpa.

Wiosna już w pełni na terenie kopalni. Łąkę bardzo gęsto porastał podbiał pospolity, fiołki, bluszczyk kurdybanek, zawilec gajowy, a nieopodal kwitły wierzby, na których pracowicie uwijały się pszczoły. Mieliśmy okazję zaobserwować dziko występujące pszczoły: smukliki, pszczolinki, lepiarki, pszczołę miodną oraz matki trzmiela ziemnego.

Niesprzyjająca pogoda oraz planowane odstrzały na terenie kopalni zmusiły nas do opuszczenia tego ciekawie przyrodniczo terenu. Za miłe przyjęcie dziękujemy pracownikom kopalni i już nie możemy się doczekać kolejnej wizyty.

Prosimy o Państwa głosy na nasz projekt na stronie Quarry Life Award. Na rysunku powyżej przedstawiamy metodę głosowania, w której wystarczy kliknąć na gwiazdkę. Będziemy wdzięczni za każdy Państwa głos.

Zdjęcia z naszej wyprawy można obejrzeć w albumie – Górażdże i pszczoły.

Zobacz również:

Zobacz również:

Quarry Life Award 2016 - coraz bliżej finału

Quarry Life Award 2016 - Najlepsi w Polsce

Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA

Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA (galeria)

Finał polskiej edycji konkursu Quarry Life Award

Stowarzyszenie Natura i Człowiek już na półmetku drugiej edycji konkursu Quarry Life Award

Pozostały trzy tygodnie do zakończenia konkursu Quarry Life Award

Quarry Life Award - podsumowanie prac badawczych

Quarry Life Award - cele, założenia i korzyści

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3792

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele