Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół
Miło nam poinformować, że spośród 25 zgłoszeń na tegoroczną edycję konkursu „The Quarry Life Award” wybrano m.in. propozycję Stowarzyszenia NiC pt. "Zrekultywowane tereny kopalni Górażdze jako potencjalne siedlisko występowania pszczół".
W dniu 26.03.2014 udaliśmy się na teren kopalni, aby odbyć obowiązkowe szkolenie z zakresu BHP uprawniające nas do poruszania się po terenie kopalni wapienia. Po wypełnieniu obowiązkowych formalności udaliśmy się w interesujące nas miejsca tj. zrekultywowane rok wcześniej łąki kserotermiczne. Od razu naszą uwagę przykuły potencjalne miejsca do gniazdowania - kamienna oraz piaszczysta skarpa.
Wiosna już w pełni na terenie kopalni. Łąkę bardzo gęsto porastał podbiał pospolity, fiołki, bluszczyk kurdybanek, zawilec gajowy, a nieopodal kwitły wierzby, na których pracowicie uwijały się pszczoły. Mieliśmy okazję zaobserwować dziko występujące pszczoły: smukliki, pszczolinki, lepiarki, pszczołę miodną oraz matki trzmiela ziemnego.
Niesprzyjająca pogoda oraz planowane odstrzały na terenie kopalni zmusiły nas do opuszczenia tego ciekawie przyrodniczo terenu. Za miłe przyjęcie dziękujemy pracownikom kopalni i już nie możemy się doczekać kolejnej wizyty.
Prosimy o Państwa głosy na nasz projekt na stronie Quarry Life Award. Na rysunku powyżej przedstawiamy metodę głosowania, w której wystarczy kliknąć na gwiazdkę. Będziemy wdzięczni za każdy Państwa głos.
Zdjęcia z naszej wyprawy można obejrzeć w albumie – Górażdże i pszczoły.
Zobacz również:
Zobacz również:
Quarry Life Award 2016 - coraz bliżej finału
Quarry Life Award 2016 - Najlepsi w Polsce
Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA
Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA (galeria)
Finał polskiej edycji konkursu Quarry Life Award
Stowarzyszenie Natura i Człowiek już na półmetku drugiej edycji konkursu Quarry Life Award
Pozostały trzy tygodnie do zakończenia konkursu Quarry Life Award
Liczba wyświetleń artykułu: 4180
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!