Portal Pszczelarski

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 1.

Rodzina i przyjaciele jako źródło finansowania założenia pasieki.

zakładanie pasieki źródła finansowania pasieki młody pszczelarz pasieka pszczelarska pasieka

Problem pozyskania środków na pierwsze ule i podstawowy sprzęt pszczelarski dotyka zdecydowaną większość osób. Rzadko bowiem ma miejsce sytuacja, kiedy to młody adept sztuki pszczelarskiej posiada środki finansowe, które zaspokajają jego potrzeby zakupowe. Mowa tutaj o profesjonalnym, wysoko jakościowym sprzęcie, dużej liczbie solidnie wykonanych uli oraz, choć nie jest to konieczne, własnej ziemii pod uprawę roślin miododajnych.

Artykuł ten, ma na celu wskazanie sposobów pozyskania niezbędnej liczby środków finansowych umożliwiającej założenie własnej pasieki. Środki te raczej nie pozwolą na założenie dużej pasieki, jednakże dzięki nim możliwe będzie rozpoczęcie w skali mikro swojej przygody z pszczelarstwem. W końcu jak śpiewała Anna Jantar: "Najtrudniejszy pierwszy krok, zanim innych zrobisz sto".

1. Rodzina i przyjaciele

Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z pomocy rodziny i przyjaciół. Kto jak nie oni będzie miał pewność, że pożyczone środki na pewno zostaną przeznaczone na zakup uli oraz niezbędnego sprzętu pszczelarskiego? Co więcej, argumentując potrzebę pozyskania w ten sposób środków, być może okaże się, że wcześniej też ktoś myślał o pszczałach, tylko albo bał się samemu podjąć tego wyzwania, albo nie miał wiedzy w tym zakresie, albo brakowało tej osobie kogoś, kto mógłby zostać jej wspólnikiem.

Dodatkowym argumentem za poszukiwaniem inwestora wśród grona najbliższych jest możliwość porozumienia w kwestiach finansowych, w tym w szczególności terminowości i wysokości spłacanych rat. Korzyści te przejawiać się mogą głównie jako:
- możliwość przesunięcia terminu spłaty do momentu uzyskania rentowności pasieki,
- brak lub niewielkie odsetki,
- długoterminowa współpraca (poprzez spłatę w terminie pożyczki znalezienie pewnego inwestora lub wspólnika, dzięki któremu możliwy będzie dalszy rozwój pasieki).

Istnieje kilka sposobów zadośćuczynienia w zakresie udzielonego wsparcia. Podstawowym sposobem jest oddanie nieco większej liczby pożyczonych środków (pożyczka + odsetki). Zamiast powiększania swojego zobowiązania finansowego o odsetki, można także zaproponować oddanie kilku/kilkunastu słoików własnego miodu. Możliwe jest także zaproponowanie udziałów w pasiece i jej wypracowanych zyskach. Do pozafinansowych pomysłów można zaliczyć: możliwość nadania nazwy pasiece, wymalowanie uli według upodobania inwestora czy dodanie na wizytówkach i/lub stronie internetowej informacji, że niezbędnego wsparcia na założenie pasieki udzieliła dana osoba (wymieniona z imienia i nazwiska np. wraz z fotografią).

Warto także nadmienić, że poinformowanie rodziny i przyjaciół o swoich planach z pszczelarstwem może także rozwiązać ich "problem" np. z zakupem urodzinowego/imieninowego prezentu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast przysłowiowej "flaszki", zaproszeni goście złożyli się na ul czy chociażby podkurzacz do odymiania pszczół.

Zobacz również:

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 2. (platformy crowdfundingowe)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 3. (pożyczka i kredyt bankowy)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 4. (zobowiązanie rzeczowe w zamian za wsparcie finansowe)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8270

Komentarze z forum pszczelarskiego

Adam_Poch

2016-04-21 10:03:15

Wydaje się to dość proste :) Jak ma się dobrych przyjaciół to pomogą. Z rodziną najlepiej się na zdjęciach wychodzi!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.