Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 1.

Rodzina i przyjaciele jako źródło finansowania założenia pasieki.
Problem pozyskania środków na pierwsze ule i podstawowy sprzęt pszczelarski dotyka zdecydowaną większość osób. Rzadko bowiem ma miejsce sytuacja, kiedy to młody adept sztuki pszczelarskiej posiada środki finansowe, które zaspokajają jego potrzeby zakupowe. Mowa tutaj o profesjonalnym, wysoko jakościowym sprzęcie, dużej liczbie solidnie wykonanych uli oraz, choć nie jest to konieczne, własnej ziemii pod uprawę roślin miododajnych.
Artykuł ten, ma na celu wskazanie sposobów pozyskania niezbędnej liczby środków finansowych umożliwiającej założenie własnej pasieki. Środki te raczej nie pozwolą na założenie dużej pasieki, jednakże dzięki nim możliwe będzie rozpoczęcie w skali mikro swojej przygody z pszczelarstwem. W końcu jak śpiewała Anna Jantar: "Najtrudniejszy pierwszy krok, zanim innych zrobisz sto".
1. Rodzina i przyjaciele
Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z pomocy rodziny i przyjaciół. Kto jak nie oni będzie miał pewność, że pożyczone środki na pewno zostaną przeznaczone na zakup uli oraz niezbędnego sprzętu pszczelarskiego? Co więcej, argumentując potrzebę pozyskania w ten sposób środków, być może okaże się, że wcześniej też ktoś myślał o pszczałach, tylko albo bał się samemu podjąć tego wyzwania, albo nie miał wiedzy w tym zakresie, albo brakowało tej osobie kogoś, kto mógłby zostać jej wspólnikiem.
Dodatkowym argumentem za poszukiwaniem inwestora wśród grona najbliższych jest możliwość porozumienia w kwestiach finansowych, w tym w szczególności terminowości i wysokości spłacanych rat. Korzyści te przejawiać się mogą głównie jako:
- możliwość przesunięcia terminu spłaty do momentu uzyskania rentowności pasieki,
- brak lub niewielkie odsetki,
- długoterminowa współpraca (poprzez spłatę w terminie pożyczki znalezienie pewnego inwestora lub wspólnika, dzięki któremu możliwy będzie dalszy rozwój pasieki).
Istnieje kilka sposobów zadośćuczynienia w zakresie udzielonego wsparcia. Podstawowym sposobem jest oddanie nieco większej liczby pożyczonych środków (pożyczka + odsetki). Zamiast powiększania swojego zobowiązania finansowego o odsetki, można także zaproponować oddanie kilku/kilkunastu słoików własnego miodu. Możliwe jest także zaproponowanie udziałów w pasiece i jej wypracowanych zyskach. Do pozafinansowych pomysłów można zaliczyć: możliwość nadania nazwy pasiece, wymalowanie uli według upodobania inwestora czy dodanie na wizytówkach i/lub stronie internetowej informacji, że niezbędnego wsparcia na założenie pasieki udzieliła dana osoba (wymieniona z imienia i nazwiska np. wraz z fotografią).
Warto także nadmienić, że poinformowanie rodziny i przyjaciół o swoich planach z pszczelarstwem może także rozwiązać ich "problem" np. z zakupem urodzinowego/imieninowego prezentu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast przysłowiowej "flaszki", zaproszeni goście złożyli się na ul czy chociażby podkurzacz do odymiania pszczół.
Zobacz również:
Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 2. (platformy crowdfundingowe)
Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 3. (pożyczka i kredyt bankowy)
Liczba wyświetleń artykułu: 9225
Komentarze z forum pszczelarskiego
Adam_Poch 2016-04-21 10:03:15

W Katowicach pojawia się coraz więcej miejskich pasiek 2023
Coraz więcej miejskich pni pszczelich w Katowicach Dariusz Buzun

Czy pszczoły na dachach wieżowców to dobry pomysł? Pojawiają się sceptyczne głosy
Zdaniem ekologa ze Szwajcarii - nie Dariusz Buzun

Pasieka ekologiczna jako forma edukacji - Harmęże 2023
Tak, to odpowiedź Dariusz Buzun

Czy pszczelarstwo miejskie szkodzi zapylaczom?
Według Kanadyjskich badaczy - tak Dariusz Buzun

Rozpoczęcie sezonu w pasiece Miodowy ZAKątek z małymi pomocnikami 2023
Początek sezonu pszczelarskiego w pasiece Miodowy ZAKątek Dariusz Buzun

Jarmark pszczelarski w "Pasiece Marzeń” w Ustroniu 2023
Ustroń, 1-2 kwiecień 2023 r. Dariusz Buzun

Pasieka z Przemkowa robi we Wrocławiu prawdziwą furorę! 2023
Niezwykła wystawa o niezwykłych owadach Dariusz Buzun
