Portal Pszczelarski

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 1.

Rodzina i przyjaciele jako źródło finansowania założenia pasieki.

zakładanie pasieki źródła finansowania pasieki młody pszczelarz pasieka pszczelarska pasieka

Problem pozyskania środków na pierwsze ule i podstawowy sprzęt pszczelarski dotyka zdecydowaną większość osób. Rzadko bowiem ma miejsce sytuacja, kiedy to młody adept sztuki pszczelarskiej posiada środki finansowe, które zaspokajają jego potrzeby zakupowe. Mowa tutaj o profesjonalnym, wysoko jakościowym sprzęcie, dużej liczbie solidnie wykonanych uli oraz, choć nie jest to konieczne, własnej ziemii pod uprawę roślin miododajnych.

Artykuł ten, ma na celu wskazanie sposobów pozyskania niezbędnej liczby środków finansowych umożliwiającej założenie własnej pasieki. Środki te raczej nie pozwolą na założenie dużej pasieki, jednakże dzięki nim możliwe będzie rozpoczęcie w skali mikro swojej przygody z pszczelarstwem. W końcu jak śpiewała Anna Jantar: "Najtrudniejszy pierwszy krok, zanim innych zrobisz sto".

1. Rodzina i przyjaciele

Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z pomocy rodziny i przyjaciół. Kto jak nie oni będzie miał pewność, że pożyczone środki na pewno zostaną przeznaczone na zakup uli oraz niezbędnego sprzętu pszczelarskiego? Co więcej, argumentując potrzebę pozyskania w ten sposób środków, być może okaże się, że wcześniej też ktoś myślał o pszczałach, tylko albo bał się samemu podjąć tego wyzwania, albo nie miał wiedzy w tym zakresie, albo brakowało tej osobie kogoś, kto mógłby zostać jej wspólnikiem.

Dodatkowym argumentem za poszukiwaniem inwestora wśród grona najbliższych jest możliwość porozumienia w kwestiach finansowych, w tym w szczególności terminowości i wysokości spłacanych rat. Korzyści te przejawiać się mogą głównie jako:
- możliwość przesunięcia terminu spłaty do momentu uzyskania rentowności pasieki,
- brak lub niewielkie odsetki,
- długoterminowa współpraca (poprzez spłatę w terminie pożyczki znalezienie pewnego inwestora lub wspólnika, dzięki któremu możliwy będzie dalszy rozwój pasieki).

Istnieje kilka sposobów zadośćuczynienia w zakresie udzielonego wsparcia. Podstawowym sposobem jest oddanie nieco większej liczby pożyczonych środków (pożyczka + odsetki). Zamiast powiększania swojego zobowiązania finansowego o odsetki, można także zaproponować oddanie kilku/kilkunastu słoików własnego miodu. Możliwe jest także zaproponowanie udziałów w pasiece i jej wypracowanych zyskach. Do pozafinansowych pomysłów można zaliczyć: możliwość nadania nazwy pasiece, wymalowanie uli według upodobania inwestora czy dodanie na wizytówkach i/lub stronie internetowej informacji, że niezbędnego wsparcia na założenie pasieki udzieliła dana osoba (wymieniona z imienia i nazwiska np. wraz z fotografią).

Warto także nadmienić, że poinformowanie rodziny i przyjaciół o swoich planach z pszczelarstwem może także rozwiązać ich "problem" np. z zakupem urodzinowego/imieninowego prezentu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast przysłowiowej "flaszki", zaproszeni goście złożyli się na ul czy chociażby podkurzacz do odymiania pszczół.

Zobacz również:

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 2. (platformy crowdfundingowe)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 3. (pożyczka i kredyt bankowy)

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 4. (zobowiązanie rzeczowe w zamian za wsparcie finansowe)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9647

Komentarze z forum pszczelarskiego

Adam_Poch 2016-04-21 10:03:15

Wydaje się to dość proste :) Jak ma się dobrych przyjaciół to pomogą. Z rodziną najlepiej się na zdjęciach wychodzi!  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Pierniczki z miodem na święta - wersja 2

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Ser twarogowy z miodem i orzechami