Portal Pszczelarski

Wosk pszczeli - jak go wykorzystać?

Na zdjęciu: oczyszczone krążki wosku pszczelego. Źródło zdjęcia: fullbloomapiaries.com/beeswax6oz.html

wosk pszczeli wykorzystanie wosku pszczelego zastosowanie wosku pszczelego świece z wosku pszczelego

Dobroczynne działanie naturalnego wosku pszczelego już przed wiekami były wykorzystywane w lecznictwie oraz w kosmetyce. Także dzisiaj wosk jest wykorzystywany na wiele sposobów, a jego sprzedaż podnosi zysk z prowadzenia pasieki.

Wosk pszczeli jest wykorzystywany przede wszystkim do wytwarzania naturalnych świec. Podczas palenia dają one intensywny miodowy zapach oraz tworzą specyficzny mikroklimat. Ich naturalne ciepło oraz pozytywne właściwości sprawiają, że wielu klientów woli zapłacić więcej za naturalne świece woskowe niż za sporo tańsze sztuczne świece. Naturalne świece woskowe są równie eleganckie, a dzięki możliwości wytwarzania ich w przeróżnych formach mają ciekawe i niezwykłe kształty.

Świece to jednak nie jedyne zastosowanie wosku pszczelego. Jest on również powszechnie wykorzystywany w różnego rodzaju preparatach farmakologicznych i kosmetycznych. Szczególnie popularny jest wśród osób, które cenią naturalne metody leczenia. Jest powszechnie wykorzystywany w leczeniu kataru siennego, różnego rodzaju chorób skóry, wrzodów i czyraków. Świetnie sprawdza się także we wspomaganiu leczenia artretyzmu, reumatoidalnego zapalenia stawów. Wosk pszczeli ma też ogólny pozytywny wpływ na skórę, można więc spotkać go w maściach, kremach, a nawet w szminkach czy tuszach do rzęs. Jest też chętnie wykorzystywany głównie przez panie jako produkt do depilacji, która nie podrażnia skóry.

Naturalny wosk pszczeli możemy też spotkać w preparatach, po których nie spodziewalibyśmy się zawartości pszczelego produktu. Są to na przykład pasty i preparaty do pielęgnacji podłóg, środków uszczelniających, a nawet kredek dla dzieci. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z lekiem zawierającym wosk pszczeli, kosmetykami czy pastami do podłóg, jednego możemy być pewni – jest to produkt bezpieczny i nieszkodliwy, a wręcz przeciwnie – pozytywnie wpływający na nasze zdrowie.

Zobacz również:

Do czego wykorzystuje się wosk pszczeli?

Jak wykonać świeczkę z wosku pszczelego?

Pasta do malowania drewna na bazie wosku pszczelego

Jak pszczoły produkują wosk?

Domowe sposoby wytapiania wosku pszczelego

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 14993

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Wystawa: Bartnicy europejscy. Spotkania Krzysztofa Hejke

Pasieka Hobbystyczna W.J. Borzęccy na IV Eko-Targach w Brzeznej 2017

Wyginięcie dwóch milionów pszczół - jest wyrok!

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Pierniczki na miodzie

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem