Portal Pszczelarski

Quarry Life Award - cele, założenia i korzyści

Na zdjęciu: uczestniczka konkursu Quarry Life Award. Źródło zdjęcia: materiały nadesłane przez autorkę publikacji.

Quarry Life Award Grupa Górażdże HeidelbergCement cele QLA założenia QLA korzyści z uczestnictwa w QLA

Kopalnia wiedzy na start
Obok udziału w programach stażowych szansą na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego dla pracowników uczelni wyższych i studentów jest także uczestnictwo w konkursach. Szczególnie tych organizowanych przez międzynarodowe koncerny. Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie jest konkurs „Quarry Life Award”, organizowany przez koncern HeidelbergCement i Grupę Górażdże.

Pierwsza edycja konkursu przyrodniczego „QLA” odbyła się dwa lata temu. Wówczas do udziału w inicjatywie zgłosiło się 10 zespołów gotowych przeprowadzić w kopalniach Grupy Górażdże prace badawcze służące ochronie bioróżnorodności tych terenów. Po sukcesie pierwszej edycji, do udziału w drugiej – tegorocznej – zgłosiły się już 22 zespoły reprezentowane przez naukowców i działaczy z polskich uczelni wyższych, instytucji i organizacji przyrodniczych. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 5 najlepszych pomysłów. To właśnie ich autorzy otrzymali szansę przeprowadzenia badań w kopalniach Grupy Górażdże i zdobycia nagród w wysokości 5 000, 3 000 oraz 1 500 euro. Prace trwały pół roku. Przed nami, planowane na 13 listopada, ogłoszenie zwycięzców.

Cele i założenia
Konkursowi „QLA” przyświeca jeden główny cel – przyczynienie się do ochrony bioróżnorodności terenów kopalnianych należących do Grupy Górażdże. Każdy zespół, zgłaszając się do udziału w konkursie, przedstawia swoją propozycję badań, które chciałby przeprowadzić na terenie kopalni w celu ochrony występujących tam gatunków fauny i flory. Jak udowodniły tegoroczne zmagania, możliwości doboru tematu pracy jest bardzo wiele.

– Wśród zgłoszonych propozycji znalazły się między innymi tak nietuzinkowe projekty, jak ten zakładający kompleksową inwentaryzację płazów i gadów występujących na terenie Kopalni „Górażdże” oraz pomysł waloryzacji przyrodniczej terenów Kopalni „Nowogród Bobrzański”, połączony z zaprojektowaniem w jej obrębie ścieżki przyrodniczej – wyjaśnia Małgorzata Dąbrowska, koordynator polskiej edycji „QLA” – wyjaśnia Małgorzata Dąbrowska, koordynator polskiej edycji „QLA”.

Korzyści dla uczestników
Udział w konkursie to dla uczestników szansa na poszerzenie swoich kompetencji i wykorzystanie zdobytej wiedzy także poza murami szkół lub uczelni. To ponadto możliwość nawiązania współpracy z dużym koncernem oraz uzyskania dostępu do miejsc, które na co dzień pozostają zamknięte dla osób niezwiązanych z firmą.

– W projekcie „Quarry Life Award” biorą udział młodzi naukowcy, którzy poprzez swój udział w inicjatywie mogą nabrać doświadczenia oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat wpływu człowieka na środowisko. Zazwyczaj tereny, na których prowadzone są tego typu prace, dostępne są wyłącznie dla pracowników kopalni. W tym przypadku mamy pełny dostęp do obszaru badań, wsparcie finansowe ze strony organizatorów, a przede wszystkim możliwość wykorzystania naszych umiejętności w praktyce – wyjaśnia Grzegorz Swacha z Uniwersytetu Wrocławskiego, koordynator projektu, w ramach którego prowadzone są badania szaty roślinnej wyrobisk na terenie Kopalni „Nowogród Bobrzański”.

Nie mniej ważna jest również rola, jaką konkurs odgrywa w zwiększaniu szans jego uczestników na rynku pracy. – Dla dzisiejszych studentów każda dodatkowa aktywność poza uczelnią wiąże się z nabyciem dodatkowych umiejętności oraz umożliwia zdobycie doświadczenia przydatnego później na rynku pracy – przyznaje dr Damian Chmura z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, koordynator badań porównawczych, wykazujących, jak stosunki wodne i hydrochemiczne wpływają na bioróżnorodność wyrobisk na terenie trzech różnych kopalń Grupy Górażdże.

Konkurs nie byłby jednak prawdziwym konkursem bez atrakcyjnych nagród. 5 000, 3 000 oraz 1 500 euro – nagrody pieniężne o takich wartościach czekają na trzech zwycięzców polskiej edycji „QLA”. Dodatkowo każdy z pięciu zakwalifikowanych do finału zespołów powalczy o nagrody w edycji międzynarodowej, a tam kwoty sięgają już od 10 do 30 000 euro.  

Korzyści dla firmy
Z perspektywy organizatora konkurs „QLA” to z kolei szansa na wykorzystanie potencjału młodych, ambitnych osób, które dzięki swym pasjom i wiedzy mogą przyczynić się do jeszcze efektywniejszej ochrony przyrody na terenach kopalnianych. Tereny wydobywcze, między innymi przez wzgląd na tworzące się na nich charakterystyczne wyrwy, zagłębienia z wodą oraz usypiska kamieni, stanowią dla niektórych gatunków zwierząt bardzo atrakcyjny rejon. Dzięki inicjatywom podejmowanym przez Grupę Górażdże również osoby niezwiązane z branżą mają szansę się o tym dowiedzieć.

Zobacz również:

Zobacz również:

Quarry Life Award 2016 - coraz bliżej finału

Quarry Life Award 2016 - Najlepsi w Polsce

Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA

Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA (galeria)

Finał polskiej edycji konkursu Quarry Life Award

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Stowarzyszenie Natura i Człowiek już na półmetku drugiej edycji konkursu Quarry Life Award

Pozostały trzy tygodnie do zakończenia konkursu Quarry Life Award

Quarry Life Award - podsumowanie prac badawczych

Małgorzata Dąbrowska

Małgorzata Dąbrowska

Autorka tekstów

Grupa Górażdże. Koordynator polskiej edycji Quarry Life Award

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3514

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.