Quarry Life Award - cele, założenia i korzyści
Kopalnia wiedzy na start
Obok udziału w programach stażowych szansą na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego dla pracowników uczelni wyższych i studentów jest także uczestnictwo w konkursach. Szczególnie tych organizowanych przez międzynarodowe koncerny. Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie jest konkurs „Quarry Life Award”, organizowany przez koncern HeidelbergCement i Grupę Górażdże.
Pierwsza edycja konkursu przyrodniczego „QLA” odbyła się dwa lata temu. Wówczas do udziału w inicjatywie zgłosiło się 10 zespołów gotowych przeprowadzić w kopalniach Grupy Górażdże prace badawcze służące ochronie bioróżnorodności tych terenów. Po sukcesie pierwszej edycji, do udziału w drugiej – tegorocznej – zgłosiły się już 22 zespoły reprezentowane przez naukowców i działaczy z polskich uczelni wyższych, instytucji i organizacji przyrodniczych. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 5 najlepszych pomysłów. To właśnie ich autorzy otrzymali szansę przeprowadzenia badań w kopalniach Grupy Górażdże i zdobycia nagród w wysokości 5 000, 3 000 oraz 1 500 euro. Prace trwały pół roku. Przed nami, planowane na 13 listopada, ogłoszenie zwycięzców.
Cele i założenia
Konkursowi „QLA” przyświeca jeden główny cel – przyczynienie się do ochrony bioróżnorodności terenów kopalnianych należących do Grupy Górażdże. Każdy zespół, zgłaszając się do udziału w konkursie, przedstawia swoją propozycję badań, które chciałby przeprowadzić na terenie kopalni w celu ochrony występujących tam gatunków fauny i flory. Jak udowodniły tegoroczne zmagania, możliwości doboru tematu pracy jest bardzo wiele.
– Wśród zgłoszonych propozycji znalazły się między innymi tak nietuzinkowe projekty, jak ten zakładający kompleksową inwentaryzację płazów i gadów występujących na terenie Kopalni „Górażdże” oraz pomysł waloryzacji przyrodniczej terenów Kopalni „Nowogród Bobrzański”, połączony z zaprojektowaniem w jej obrębie ścieżki przyrodniczej – wyjaśnia Małgorzata Dąbrowska, koordynator polskiej edycji „QLA” – wyjaśnia Małgorzata Dąbrowska, koordynator polskiej edycji „QLA”.
Korzyści dla uczestników
Udział w konkursie to dla uczestników szansa na poszerzenie swoich kompetencji i wykorzystanie zdobytej wiedzy także poza murami szkół lub uczelni. To ponadto możliwość nawiązania współpracy z dużym koncernem oraz uzyskania dostępu do miejsc, które na co dzień pozostają zamknięte dla osób niezwiązanych z firmą.
– W projekcie „Quarry Life Award” biorą udział młodzi naukowcy, którzy poprzez swój udział w inicjatywie mogą nabrać doświadczenia oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat wpływu człowieka na środowisko. Zazwyczaj tereny, na których prowadzone są tego typu prace, dostępne są wyłącznie dla pracowników kopalni. W tym przypadku mamy pełny dostęp do obszaru badań, wsparcie finansowe ze strony organizatorów, a przede wszystkim możliwość wykorzystania naszych umiejętności w praktyce – wyjaśnia Grzegorz Swacha z Uniwersytetu Wrocławskiego, koordynator projektu, w ramach którego prowadzone są badania szaty roślinnej wyrobisk na terenie Kopalni „Nowogród Bobrzański”.
Nie mniej ważna jest również rola, jaką konkurs odgrywa w zwiększaniu szans jego uczestników na rynku pracy. – Dla dzisiejszych studentów każda dodatkowa aktywność poza uczelnią wiąże się z nabyciem dodatkowych umiejętności oraz umożliwia zdobycie doświadczenia przydatnego później na rynku pracy – przyznaje dr Damian Chmura z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, koordynator badań porównawczych, wykazujących, jak stosunki wodne i hydrochemiczne wpływają na bioróżnorodność wyrobisk na terenie trzech różnych kopalń Grupy Górażdże.
Konkurs nie byłby jednak prawdziwym konkursem bez atrakcyjnych nagród. 5 000, 3 000 oraz 1 500 euro – nagrody pieniężne o takich wartościach czekają na trzech zwycięzców polskiej edycji „QLA”. Dodatkowo każdy z pięciu zakwalifikowanych do finału zespołów powalczy o nagrody w edycji międzynarodowej, a tam kwoty sięgają już od 10 do 30 000 euro.
Korzyści dla firmy
Z perspektywy organizatora konkurs „QLA” to z kolei szansa na wykorzystanie potencjału młodych, ambitnych osób, które dzięki swym pasjom i wiedzy mogą przyczynić się do jeszcze efektywniejszej ochrony przyrody na terenach kopalnianych. Tereny wydobywcze, między innymi przez wzgląd na tworzące się na nich charakterystyczne wyrwy, zagłębienia z wodą oraz usypiska kamieni, stanowią dla niektórych gatunków zwierząt bardzo atrakcyjny rejon. Dzięki inicjatywom podejmowanym przez Grupę Górażdże również osoby niezwiązane z branżą mają szansę się o tym dowiedzieć.
Zobacz również:
Zobacz również:
Quarry Life Award 2016 - coraz bliżej finału
Quarry Life Award 2016 - Najlepsi w Polsce
Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA
Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA (galeria)
Finał polskiej edycji konkursu Quarry Life Award
Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół
Stowarzyszenie Natura i Człowiek już na półmetku drugiej edycji konkursu Quarry Life Award
Pozostały trzy tygodnie do zakończenia konkursu Quarry Life Award
Liczba wyświetleń artykułu: 3292
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!