Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

O czym należy pamiętać przy tworzeniu odkładu pszczelego?

Żródło zdjęcia: ars.usda.gov/Research/docs.htm?docid=2744&page=13

tworzenie odkładu odkład pszczeli rojnica

O czym należy pamiętać przy tworzeniu odkładu pszczelego?

Tworzenie odkładów to doskonały sposób na rozmnażanie rodzin pszczelich w obrębie jednej pasieki. Aby jednak odkład rozwinął się w nowym ulu w pełną siły rodzinę pszczelą, trzeba wykonać go z jak największą starannością.

Najważniejszą kwestią podczas wykonywania odkładu jest pamiętanie, by nie zabrać z rodziny macierzystej matki pszczelej. Aby bez większego problemu to się udało warto skorzystać ze specjalnie do tego stworzonych środków pomocniczych. Bardzo przydatne w tym celu są skrzynki z kratą odgrodową, które pozwalają łatwo oddzielić trutnie od robotnic. Skrzynki odkładowe są dość proste w użytku, jeśli będziemy postępować zgodnie z dobrymi praktykami w tym zakresie.

W skrzynce przeznaczonej do wykonania odkładu należy umieścić pusty plaster, ramki z węzą oraz opcjonalnie jeden plaster z pokarmem. W wybranej rodzinie macierzystej wyjmujemy dwa zasklepione plastry z czerwiem, a pozostałe na plastrach dorosłe pszczoły zmiatamy do rodziny macierzystej. Omieciony plaster przenosimy do skrzynki odkładowej. Okrywamy go z dwóch stron pustym plastrem i plastrem z pokarmem. Skrzynkę zamykamy, ale pozostawiamy w bocznej ścianie otwory wlotowe, a do wnętrza strzepujemy pszczoły z rodziny macierzystej. Trzeba pamiętać, by zebrać pszczoły z około 4-5 plastrów. Najlepiej jest zabierać te pszczoły, które akurat siedzą na ramkach pracy lub na plastrach z otwartym czerwiem. Siedzą tam bowiem głównie młode robotnice, które opiekują się czerwiem – jeśli zabierzemy je z rodziny macierzystej, uchronimy ją od nastroju rojowego. Pszczoły powędrują w głąb skrzynki, natomiast matka i trutnie nie dadzą rady przejść przez siatkę i pozostaną w rodzinie.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 70

Zobacz również:

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać odkład pszczeli?

Ul odkładowy - Rojnica - Transportówka - sprzęt pszczelarski

Nastrój rojowy - czy rójka to konieczność?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9124

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.