Portal Pszczelarski

O czym należy pamiętać przy tworzeniu odkładu pszczelego?

Żródło zdjęcia: ars.usda.gov/Research/docs.htm?docid=2744&page=13

tworzenie odkładu odkład pszczeli rojnica

O czym należy pamiętać przy tworzeniu odkładu pszczelego?

Tworzenie odkładów to doskonały sposób na rozmnażanie rodzin pszczelich w obrębie jednej pasieki. Aby jednak odkład rozwinął się w nowym ulu w pełną siły rodzinę pszczelą, trzeba wykonać go z jak największą starannością.

Najważniejszą kwestią podczas wykonywania odkładu jest pamiętanie, by nie zabrać z rodziny macierzystej matki pszczelej. Aby bez większego problemu to się udało warto skorzystać ze specjalnie do tego stworzonych środków pomocniczych. Bardzo przydatne w tym celu są skrzynki z kratą odgrodową, które pozwalają łatwo oddzielić trutnie od robotnic. Skrzynki odkładowe są dość proste w użytku, jeśli będziemy postępować zgodnie z dobrymi praktykami w tym zakresie.

W skrzynce przeznaczonej do wykonania odkładu należy umieścić pusty plaster, ramki z węzą oraz opcjonalnie jeden plaster z pokarmem. W wybranej rodzinie macierzystej wyjmujemy dwa zasklepione plastry z czerwiem, a pozostałe na plastrach dorosłe pszczoły zmiatamy do rodziny macierzystej. Omieciony plaster przenosimy do skrzynki odkładowej. Okrywamy go z dwóch stron pustym plastrem i plastrem z pokarmem. Skrzynkę zamykamy, ale pozostawiamy w bocznej ścianie otwory wlotowe, a do wnętrza strzepujemy pszczoły z rodziny macierzystej. Trzeba pamiętać, by zebrać pszczoły z około 4-5 plastrów. Najlepiej jest zabierać te pszczoły, które akurat siedzą na ramkach pracy lub na plastrach z otwartym czerwiem. Siedzą tam bowiem głównie młode robotnice, które opiekują się czerwiem – jeśli zabierzemy je z rodziny macierzystej, uchronimy ją od nastroju rojowego. Pszczoły powędrują w głąb skrzynki, natomiast matka i trutnie nie dadzą rady przejść przez siatkę i pozostaną w rodzinie.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 70

Zobacz również:

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać odkład pszczeli?

Ul odkładowy - Rojnica - Transportówka - sprzęt pszczelarski

Nastrój rojowy - czy rójka to konieczność?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6413

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.