Portal Pszczelarski

O czym należy pamiętać przy tworzeniu odkładu pszczelego?

Żródło zdjęcia: ars.usda.gov/Research/docs.htm?docid=2744&page=13

tworzenie odkładu odkład pszczeli rojnica

O czym należy pamiętać przy tworzeniu odkładu pszczelego?

Tworzenie odkładów to doskonały sposób na rozmnażanie rodzin pszczelich w obrębie jednej pasieki. Aby jednak odkład rozwinął się w nowym ulu w pełną siły rodzinę pszczelą, trzeba wykonać go z jak największą starannością.

Najważniejszą kwestią podczas wykonywania odkładu jest pamiętanie, by nie zabrać z rodziny macierzystej matki pszczelej. Aby bez większego problemu to się udało warto skorzystać ze specjalnie do tego stworzonych środków pomocniczych. Bardzo przydatne w tym celu są skrzynki z kratą odgrodową, które pozwalają łatwo oddzielić trutnie od robotnic. Skrzynki odkładowe są dość proste w użytku, jeśli będziemy postępować zgodnie z dobrymi praktykami w tym zakresie.

W skrzynce przeznaczonej do wykonania odkładu należy umieścić pusty plaster, ramki z węzą oraz opcjonalnie jeden plaster z pokarmem. W wybranej rodzinie macierzystej wyjmujemy dwa zasklepione plastry z czerwiem, a pozostałe na plastrach dorosłe pszczoły zmiatamy do rodziny macierzystej. Omieciony plaster przenosimy do skrzynki odkładowej. Okrywamy go z dwóch stron pustym plastrem i plastrem z pokarmem. Skrzynkę zamykamy, ale pozostawiamy w bocznej ścianie otwory wlotowe, a do wnętrza strzepujemy pszczoły z rodziny macierzystej. Trzeba pamiętać, by zebrać pszczoły z około 4-5 plastrów. Najlepiej jest zabierać te pszczoły, które akurat siedzą na ramkach pracy lub na plastrach z otwartym czerwiem. Siedzą tam bowiem głównie młode robotnice, które opiekują się czerwiem – jeśli zabierzemy je z rodziny macierzystej, uchronimy ją od nastroju rojowego. Pszczoły powędrują w głąb skrzynki, natomiast matka i trutnie nie dadzą rady przejść przez siatkę i pozostaną w rodzinie.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 70

Zobacz również:

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać odkład pszczeli?

Ul odkładowy - Rojnica - Transportówka - sprzęt pszczelarski

Nastrój rojowy - czy rójka to konieczność?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 10269

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie