Portal Pszczelarski

O czym należy pamiętać przy tworzeniu odkładu pszczelego?

Żródło zdjęcia: ars.usda.gov/Research/docs.htm?docid=2744&page=13

tworzenie odkładu odkład pszczeli rojnica

O czym należy pamiętać przy tworzeniu odkładu pszczelego?

Tworzenie odkładów to doskonały sposób na rozmnażanie rodzin pszczelich w obrębie jednej pasieki. Aby jednak odkład rozwinął się w nowym ulu w pełną siły rodzinę pszczelą, trzeba wykonać go z jak największą starannością.

Najważniejszą kwestią podczas wykonywania odkładu jest pamiętanie, by nie zabrać z rodziny macierzystej matki pszczelej. Aby bez większego problemu to się udało warto skorzystać ze specjalnie do tego stworzonych środków pomocniczych. Bardzo przydatne w tym celu są skrzynki z kratą odgrodową, które pozwalają łatwo oddzielić trutnie od robotnic. Skrzynki odkładowe są dość proste w użytku, jeśli będziemy postępować zgodnie z dobrymi praktykami w tym zakresie.

W skrzynce przeznaczonej do wykonania odkładu należy umieścić pusty plaster, ramki z węzą oraz opcjonalnie jeden plaster z pokarmem. W wybranej rodzinie macierzystej wyjmujemy dwa zasklepione plastry z czerwiem, a pozostałe na plastrach dorosłe pszczoły zmiatamy do rodziny macierzystej. Omieciony plaster przenosimy do skrzynki odkładowej. Okrywamy go z dwóch stron pustym plastrem i plastrem z pokarmem. Skrzynkę zamykamy, ale pozostawiamy w bocznej ścianie otwory wlotowe, a do wnętrza strzepujemy pszczoły z rodziny macierzystej. Trzeba pamiętać, by zebrać pszczoły z około 4-5 plastrów. Najlepiej jest zabierać te pszczoły, które akurat siedzą na ramkach pracy lub na plastrach z otwartym czerwiem. Siedzą tam bowiem głównie młode robotnice, które opiekują się czerwiem – jeśli zabierzemy je z rodziny macierzystej, uchronimy ją od nastroju rojowego. Pszczoły powędrują w głąb skrzynki, natomiast matka i trutnie nie dadzą rady przejść przez siatkę i pozostaną w rodzinie.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 70

Zobacz również:

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać odkład pszczeli?

Ul odkładowy - Rojnica - Transportówka - sprzęt pszczelarski

Nastrój rojowy - czy rójka to konieczność?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 10285

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Plackowe brownie z cukinią i miodem

Puchowa owsianka na różanym mleku

Miodowa owsianka

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski