Czy osy i szerszenie są zagrożeniem dla pszczół?

Na zdjęciu: gniazdo szerszeni. Źródło zdjęcia: portalpszczelarski.pl/galeria/62/10/pszczelarstwo_w_sluzbie_czlowiekowi.html#fotografia

osa szerszeń zagrożenie dla pszczół gniazdo os gniazdo szerszeni czerw os larwa pszczela czerw

Czy osy i szerszenie są zagrożeniem dla pszczół?

Osy i szerszenie, choć są do pszczół wizualnie bardzo podobne, w rzeczywistości są od nich diametralnie różne. Jeśli pszczelarz zauważy w pasiece gniazda szerszeni lub os, w dobrze pojętym interesie pszczół i jego samego jest pozbycie się tych gniazd jak najszybciej.

Osy w swoich gniazdach nie gromadzą miodu, dlatego bardzo lubią przychodzić na gotowe. Ule są dla nich doskonałym miejscem do rabowania – sporo w nich przecież słodkiego i pachnącego miodu. Są dość agresywne i atakują nawet ule, w których jest duża przewaga liczebna pszczół. Co więcej, zdarza się też, że porywają larwy i dorosłe pszczoły, aby zmusić je do wykarmienia własnego czerwiu. Szerszenie są jeszcze gorsze. Co prawda, nie rabują miodu, bo są mięsożerne, za to doskonale smakują im larwy pszczele. Rzeczywiście, są one świetnym źródłem białka zwierzęcego i szerszenie chętnie z niego korzystają.

Niestety, pomimo że pszczoły są bardziej liczne, często nie potrafią poradzić sobie z atakami agresorów. Bo co z tego, że rodzina liczy kilkadziesiąt tysięcy pszczół, skoro do obrony ula oddelegowana jest zaledwie część z nich. Poza tym, pszczoły i szerszenie mają więcej energii, gdyż nie tracą jej na latanie na pożytki, noszenie pyłku i nektaru, produkcję miodu czy budowanie wosku. Pszczoły, które bronią ula bardzo często giną w bezpośrednim kontakcie z wrogiem. A to bardzo szybko może przyczynić się do osłabienia siły rodziny. Z agresorami najczęściej nie mogą sobie poradzić pszczoły łagodnych ras, genetycznie nieagresywne. Wtedy najważniejszym zadaniem pszczelarza jest pozbycie się napastników z pasieki, wraz z ich gniazdami.

Czy osy i szerszenie są zagrożeniem dla pszczół? - artykuły powiązane:

Różnice między pszczołą a osą

Osa pospolita czyli vespula vulgaris

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6530

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2015-01-30 14:30:39

Coś w tym jest. Zdarza się spotkać osy na wylotkach.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę
Sklep internetowy Krauz

Kanał na Twitter

Newsletter

Nota informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Jacek Balana EL-TER, z siedzibą przy ul. Granicznej 505, 32-095 Narama. W przypadku wyrażenia powyższej zgody, dane będą wykorzystywane do przesyłania treści marketingowych. Dane osobowe będą przechowywane do momentu ustania ich przydatności/cofnięcia zgody. Informujemy, iż ma Pani/Pana możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na swoją szczególną sytuację, wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli przetwarzanie Pani/Pana danych będzie naruszało przepisy o ochronie danych osobowych. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenia Administratora. W niektórych przypadkach Pani/Pana dane mogą być przekazywane do państw trzecich np. jeżeli będzie to niezbędne dla świadczenia usługi na Pana/Pani rzecz lub będzie to uwarunkowane inną podstawą prawną. Pani/Pana dane mogą podlegać profilowaniu, w celu wykorzystania danych osobowych do analizy lub prognoz dotyczących osobistych preferencji i zainteresowań. Administrator nie podejmuje decyzji która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu i istotnie wpływa na osobę, której dane dotyczą. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celów.

Portal Pszczelarski 2013 - ∞ © Wszelkie prawa zastrzeżone

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz

Portal Pszczelarski

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.