Portal Pszczelarski

Czy osy i szerszenie są zagrożeniem dla pszczół?

Na zdjęciu: gniazdo szerszeni. Źródło zdjęcia: portalpszczelarski.pl/galeria/62/10/pszczelarstwo_w_sluzbie_czlowiekowi.html#fotografia

osa szerszeń zagrożenie dla pszczół gniazdo os gniazdo szerszeni czerw os larwa pszczela czerw

Czy osy i szerszenie są zagrożeniem dla pszczół?

Osy i szerszenie, choć są do pszczół wizualnie bardzo podobne, w rzeczywistości są od nich diametralnie różne. Jeśli pszczelarz zauważy w pasiece gniazda szerszeni lub os, w dobrze pojętym interesie pszczół i jego samego jest pozbycie się tych gniazd jak najszybciej.

Osy w swoich gniazdach nie gromadzą miodu, dlatego bardzo lubią przychodzić na gotowe. Ule są dla nich doskonałym miejscem do rabowania – sporo w nich przecież słodkiego i pachnącego miodu. Są dość agresywne i atakują nawet ule, w których jest duża przewaga liczebna pszczół. Co więcej, zdarza się też, że porywają larwy i dorosłe pszczoły, aby zmusić je do wykarmienia własnego czerwiu. Szerszenie są jeszcze gorsze. Co prawda, nie rabują miodu, bo są mięsożerne, za to doskonale smakują im larwy pszczele. Rzeczywiście, są one świetnym źródłem białka zwierzęcego i szerszenie chętnie z niego korzystają.

Niestety, pomimo że pszczoły są bardziej liczne, często nie potrafią poradzić sobie z atakami agresorów. Bo co z tego, że rodzina liczy kilkadziesiąt tysięcy pszczół, skoro do obrony ula oddelegowana jest zaledwie część z nich. Poza tym, pszczoły i szerszenie mają więcej energii, gdyż nie tracą jej na latanie na pożytki, noszenie pyłku i nektaru, produkcję miodu czy budowanie wosku. Pszczoły, które bronią ula bardzo często giną w bezpośrednim kontakcie z wrogiem. A to bardzo szybko może przyczynić się do osłabienia siły rodziny. Z agresorami najczęściej nie mogą sobie poradzić pszczoły łagodnych ras, genetycznie nieagresywne. Wtedy najważniejszym zadaniem pszczelarza jest pozbycie się napastników z pasieki, wraz z ich gniazdami.

Czy osy i szerszenie są zagrożeniem dla pszczół? - artykuły powiązane:

Różnice między pszczołą a osą

Osa pospolita czyli vespula vulgaris

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 34099

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2015-01-30 14:30:39

Coś w tym jest. Zdarza się spotkać osy na wylotkach.



  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Łosoś w musztardzie i miodzie

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Biały miód leśny z Mount Oku

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie