Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Dezynfekcja ula drewnianego palnikiem gazowym

Na zdjęciu: dezynfekcja palnikiem ula. Źródło zdjęcia: immenfreunde.de/pics/swtrap/1.jpg.

dezynfekcja ula ul odkażanie ula palnik gazowy

Dezynfekcja ula drewnianego palnikiem gazowym

Walka z chorobami w pasiece bardzo często zmusza pszczelarzy do przenoszenia rodzin z jednego ula do drugiego. Zdarza się też, że w wyniku choroby cała rodzina się osypie. W jednym i w drugim przypadku konieczna jest dezynfekcja ula, by zniszczyć wszelkie możliwe ogniska choroby.

Ule po osypanych pszczołach, jeśli nie są mocno nadgryzione zębem czasu, można bez problemu wykorzystać jako mieszkanie dla nowej rodziny pszczelej, tworzonej na przykład z odkładu. Trzeba jednak zadbać o to, by ul nie był żadnym zagrożeniem dla nowej rodziny. Przed zdezynfekowaniem należy ul bardzo dokładnie oczyścić z resztek wosku, ramek i innych elementów ruchomych ula. Oskrobaną woszczyznę trzeba zebrać do jednego woreczka, a następnie od razu przetopić. Trzeba też pozbyć się martwych pszczół i wszelkich pozostałości po nich. Jeżeli w ulu są jakiekolwiek ubytki i szpary, trzeba je koniecznie zaszpachlować i zakleić, aby nowa rodzina nie odczuwała z tego powodu dyskomfortu.

Dobrym i skutecznym sposobem na skuteczne i szybkie odkażenie ula drewnianego jest użycie zwykłego palnika gazowego podłączonego do butli turystycznej. Całe wnętrze ula należy bardzo dokładnie opalić płomieniem gazowym, krok po kroku, każdy element. Dzięki wysokiej temperaturze wszystkie ogniska choroby zostaną zniszczone, a ul będzie gotowy do ponownego użytku. Jeśli po procesie opalania w ulu zostanie dużo sadzy, trzeba ja wymieść miotełką. Aby usunąć nieprzyjemny zapach po opalaniu, można skropić wnętrze ula olejkiem miętowym albo szałwiowym oraz postawić ul na pewien czas w przewiewnym miejscu.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Zalecenia pszczelarskie – kwiecień, www.modr.pl, 10.11.2014 r.

Zobacz również:

Zalecenia pszczelarskie na kwiecień

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać odkład pszczeli?

Jak wykonać pakiet pszczeli?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5613

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis

2014-05-02 08:05:09

Przyjemny sposób ale stosunkowo niebezpieczny. Ja tam mimo, że nie jestem zwolennikiem chemii ją stosuję. Zdecydowanie bezpieczniej :)

pszczelarka78

2014-07-14 10:40:23

chemia jest żrąca, więc ja bym się kłóciła z tym bezpieczeństwem

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.