Portal Pszczelarski

Dezynfekcja ula drewnianego palnikiem gazowym

Na zdjęciu: dezynfekcja palnikiem ula. Źródło zdjęcia: immenfreunde.de/pics/swtrap/1.jpg.

dezynfekcja ula ul odkażanie ula palnik gazowy

Dezynfekcja ula drewnianego palnikiem gazowym

Walka z chorobami w pasiece bardzo często zmusza pszczelarzy do przenoszenia rodzin z jednego ula do drugiego. Zdarza się też, że w wyniku choroby cała rodzina się osypie. W jednym i w drugim przypadku konieczna jest dezynfekcja ula, by zniszczyć wszelkie możliwe ogniska choroby.

Ule po osypanych pszczołach, jeśli nie są mocno nadgryzione zębem czasu, można bez problemu wykorzystać jako mieszkanie dla nowej rodziny pszczelej, tworzonej na przykład z odkładu. Trzeba jednak zadbać o to, by ul nie był żadnym zagrożeniem dla nowej rodziny. Przed zdezynfekowaniem należy ul bardzo dokładnie oczyścić z resztek wosku, ramek i innych elementów ruchomych ula. Oskrobaną woszczyznę trzeba zebrać do jednego woreczka, a następnie od razu przetopić. Trzeba też pozbyć się martwych pszczół i wszelkich pozostałości po nich. Jeżeli w ulu są jakiekolwiek ubytki i szpary, trzeba je koniecznie zaszpachlować i zakleić, aby nowa rodzina nie odczuwała z tego powodu dyskomfortu.

Dobrym i skutecznym sposobem na skuteczne i szybkie odkażenie ula drewnianego jest użycie zwykłego palnika gazowego podłączonego do butli turystycznej. Całe wnętrze ula należy bardzo dokładnie opalić płomieniem gazowym, krok po kroku, każdy element. Dzięki wysokiej temperaturze wszystkie ogniska choroby zostaną zniszczone, a ul będzie gotowy do ponownego użytku. Jeśli po procesie opalania w ulu zostanie dużo sadzy, trzeba ja wymieść miotełką. Aby usunąć nieprzyjemny zapach po opalaniu, można skropić wnętrze ula olejkiem miętowym albo szałwiowym oraz postawić ul na pewien czas w przewiewnym miejscu.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Zalecenia pszczelarskie – kwiecień, www.modr.pl, 10.11.2014 r.

Zobacz również:

Zalecenia pszczelarskie na kwiecień

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać odkład pszczeli?

Jak wykonać pakiet pszczeli?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 8869

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis 2014-05-02 08:05:09

Przyjemny sposób ale stosunkowo niebezpieczny. Ja tam mimo, że nie jestem zwolennikiem chemii ją stosuję. Zdecydowanie bezpieczniej :)

pszczelarka78 2014-07-14 10:40:23

chemia jest żrąca, więc ja bym się kłóciła z tym bezpieczeństwem



  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia