Portal Pszczelarski

Dezynfekcja ula drewnianego palnikiem gazowym

Na zdjęciu: dezynfekcja palnikiem ula. Źródło zdjęcia: immenfreunde.de/pics/swtrap/1.jpg.

dezynfekcja ula ul odkażanie ula palnik gazowy

Dezynfekcja ula drewnianego palnikiem gazowym

Walka z chorobami w pasiece bardzo często zmusza pszczelarzy do przenoszenia rodzin z jednego ula do drugiego. Zdarza się też, że w wyniku choroby cała rodzina się osypie. W jednym i w drugim przypadku konieczna jest dezynfekcja ula, by zniszczyć wszelkie możliwe ogniska choroby.

Ule po osypanych pszczołach, jeśli nie są mocno nadgryzione zębem czasu, można bez problemu wykorzystać jako mieszkanie dla nowej rodziny pszczelej, tworzonej na przykład z odkładu. Trzeba jednak zadbać o to, by ul nie był żadnym zagrożeniem dla nowej rodziny. Przed zdezynfekowaniem należy ul bardzo dokładnie oczyścić z resztek wosku, ramek i innych elementów ruchomych ula. Oskrobaną woszczyznę trzeba zebrać do jednego woreczka, a następnie od razu przetopić. Trzeba też pozbyć się martwych pszczół i wszelkich pozostałości po nich. Jeżeli w ulu są jakiekolwiek ubytki i szpary, trzeba je koniecznie zaszpachlować i zakleić, aby nowa rodzina nie odczuwała z tego powodu dyskomfortu.

Dobrym i skutecznym sposobem na skuteczne i szybkie odkażenie ula drewnianego jest użycie zwykłego palnika gazowego podłączonego do butli turystycznej. Całe wnętrze ula należy bardzo dokładnie opalić płomieniem gazowym, krok po kroku, każdy element. Dzięki wysokiej temperaturze wszystkie ogniska choroby zostaną zniszczone, a ul będzie gotowy do ponownego użytku. Jeśli po procesie opalania w ulu zostanie dużo sadzy, trzeba ja wymieść miotełką. Aby usunąć nieprzyjemny zapach po opalaniu, można skropić wnętrze ula olejkiem miętowym albo szałwiowym oraz postawić ul na pewien czas w przewiewnym miejscu.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Zalecenia pszczelarskie – kwiecień, www.modr.pl, 10.11.2014 r.

Zobacz również:

Zalecenia pszczelarskie na kwiecień

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Jak wykonać odkład pszczeli?

Jak wykonać pakiet pszczeli?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8460

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis 2014-05-02 08:05:09

Przyjemny sposób ale stosunkowo niebezpieczny. Ja tam mimo, że nie jestem zwolennikiem chemii ją stosuję. Zdecydowanie bezpieczniej :)

pszczelarka78 2014-07-14 10:40:23

chemia jest żrąca, więc ja bym się kłóciła z tym bezpieczeństwem  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie