Portal Pszczelarski

Matka pszczela sztucznie unasienniona a lot godowy

Na zdjęciu: proces sztucznej inseminacji matki pszczelej. Źródło zdjęcia: ciber.science.uwa.edu.au/Tour/aitransfer.jpg

matka pszczela sztuczna inseminacja sztuczne zapłodnienie sztuczne unasiennienie lot godowy sztuczny lot godowy matka pszczela unasienniona sztucznie matka pszczela unasienniona naturalnie przyjmowanie matki pszczelej mateczniki ratunkowe

Matka pszczela sztucznie unasienniona a lot godowy

Sztuczne unasienianie matek pszczelich ma znaczenie przede wszystkim w pasiekach hodowlanych, gdzie bardzo ważny jest ojcowski materiał genetyczny. Dzięki sztucznej inseminacji możliwe jest pełne kontrolowanie reprodukcji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że także sztucznie unasienniona matka powinna mieć możliwość naturalnych zachowań godowych – wtedy łatwiej zostanie przyjęta w ulu.

Wielu pszczelarzy jest zdania, że matki unasienniane sztucznie są dużo gorszej jakości niż te unasienniane naturalnie. Przecież od tysięcy lat pszczoły radziły sobie doskonale bez ingerencji człowieka, dlaczego więc to zmieniać? Tymczasem matki unasienniane sztucznie z wielu względów bywają bardziej wartościowe. Są one bardzo wydajne, dzięki czemu pozwalają na szybki wzrost ilości miodu produkowanego w gospodarstwie pasiecznym. Sprawdzają się szczególnie tam, gdzie występują słabe lub nieprzewidywalne pożytki. Matki sztucznie unasienniane mają więc sporo zalet – problem pojawia się gdzie indziej. Takie matki są niechętnie przyjmowane przez rodzinę znajdującą się w ulu. Szczególnie, jeśli wcześniej zabierze im się dotychczasową matkę.

Unasiennianie z obstawą pszczół
Aby ułatwić sobie zadanie poddania matki do ula, warto przed unasiennieniem przechowywać go z pewną grupą pszczół z danej rodziny. Już na kilka dni przed zabiegiem powinniśmy w klateczce z matką zamknąć kilkaset robotnic, które zaczną na matkę naturalnie reagować i otoczą ją swoją świtą. Kolejną kwestią jest lot godowy – pszczoły robotnice bardzo nieufnie podchodzą do matek, które nie odbywają lotów godowych. Uważają je za mało wydolne, gdyż nie przystępują do swojej najważniejszej roli, czyli do rozmnażania. Matka, która nie odbędzie lotu godowego może więc być nieprzyjęta przez pszczoły, co sprawi, że cały zabieg sztucznej inseminacji będzie pozbawiony sensu.

Sztuczna inseminacja, sztuczny oblot
Matka unasienniona sztucznie również powinna mieć możliwość oblotu. Taki oblot trzeba przeprowadzić w pomieszczeniu zamkniętym, aby przez przypadek nie miała styczności z trutniami. Taki oblot powinien trwać około 10-15 minut. Jeśli będzie latała dłużej, straci zbyt dużo energii, którą powinna przecież przeznaczyć na składanie jaj. Po takim, nieco sztucznie wywołanym locie godowym matka wraca do klateczki z robotnicami, a następnie jest wraz z nimi poddawana do rodziny pszczelej. Dalej sprawa powinna być już prosta – matka po oblocie bardzo szybko przystępuje do opróżniania jajowodów i składania jajeczek, a pszczoły, gdy widzą, że królowa wzorowo spełnia swoje zadanie, przestają mieć wobec niej jakiekolwiek zastrzeżenia.

Postępowanie podczas wymiany matek
Jeśli wymieniamy starą matkę na nową i sztucznie unasiennioną, trzeba pamiętać, aby jej sztuczny lot godowy zsynchronizować z aktualną sytuacja panującą w ulu. Najlepiej, aby oblot matki i jej podanie do ula odbył się w ciągu pierwszych sześciu godzin po zabraniu starej matki. U pszczół obserwuje się wtedy tak zwane mrowienie i są one wtedy bardzo podatne na feromony nowej matki. Szybciej więc ją zaakceptują. Poddanie sztucznie unasiennionej matki później może być problemowe, gdyż pszczoły w ulu zdążą już przystąpić do budowania mateczników ratunkowych.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 93

Zobacz również:

Przyjęcie matki pszczelej - utrudnienia

Przyjęcie matki pszczelej - ułatwienia

Rola feromonów matki pszczelej

Jakość matki pszczelej wychowanej z jaja lub larwy w różnym wieku

Rozróżnianie mateczników - mateczniki ratunkowe

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 15105

Komentarze z forum pszczelarskiego

Pasieczka 2017-10-04 05:01:46

ciekawe artykuly do poczytania...ale ilu pszczelarzy tak naprawde robi sztuczne loty??

oro54 2017-10-04 18:43:39

A ilu pszczelarzy tak naprawdę zajmuje się sztucznym unasienianiem? Nie dajmy się zwariować. Na początku mojej pszczelarskiej kariery także chciałem robić wszystko sam. Budowałem ule, osprzęt do nich. Prowadziłem dobór i selekcję matek w swojej pasiece i tym podobne. Im więcej zdobywałem wiedzy i doświadczenia w pszczelarstwie, tym więcej miałem zajęć i mniej czasu dla siebie, rodziny i pszczół. Tak się nie da w dłuższym okresie czasu. Trzeba się na coś zdecydować; albo hodowla i udoskonalanie linii pszczół, albo czyste pszczelarstwo. W innym przypadku robimy wszystko szybko i po tzw. "łepkach" Przecież praca przy pszczołach ma nam dawać radość i zadowolenie, a nie permanentny stres. Z poważaniem :)

Pasieczka 2017-12-05 03:14:13

Ja robie dla siebie warszawskie,poza tym hoduje dla siebie matki PROMORSKIE.  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem

Różowe stringi z miodem