Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

VAT a refundacja zakupu sprzętu

Na obrazku: logo ARR i informacja o wysokości refundacji z ARR. Źródło obrazka: arr.gov.pl

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich Agencja Rynku Rolnego ARR refundacja zakupu sprzętu pszczelarskiego warunki otrzymania refundacji wysokość refundacji ARR

Artykuł sprawdził

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

VAT a refundacja zakupu sprzętu

W ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” można uzyskać refundację zakupu sprzętu. Wysokość refundacji może być różna – można otrzymać od 60 do 100 procent zwrotu poniesionych kosztów. Trzeba jednak pamiętać, że są to koszty netto.

Wsparcie na zakup sprzętu pszczelarskiego to spory zastrzyk finansowy dla każdej pasieki. Aby z niego skorzystać, trzeba być członkiem stowarzyszenia, związku lub jakiegokolwiek innego zrzeszenia pszczelarzy. Pszczelarz niezrzeszony nie może, niestety, skorzystać z programu „Wsparcia rynku produktów pszczelich”.

Aby otrzymać refundację zakupu sprzętu pszczelarskiego, warto poznać zasady przyznawania pomocy. Bardzo istotne jest tutaj sformułowanie netto. Refundacja nie obejmuje bowiem podatku VAT, czyli podatku od produktów i usług, który płacimy podczas jakiegokolwiek zakupu. Na sprzęt pszczelarski nałożony jest podatek w wysokości 23 procent, warto więc pamiętać, że kupując sprzęt za określoną kwotę otrzymamy zwrot kosztów zakupu pomniejszony o podatek VAT. Co więcej, refundacja może wynosić maksymalnie 60 procent wartości netto. Jednym słowem, pszczelarz korzystający z refundacji zapłaci de facto z własnej kieszenie 40 procent ceny netto sprzętu oraz 23 procent ceny brutto.

Kwota zależy od liczby rodzin
Warto też wspomnieć, że każdy pszczelarz może otrzymać inna kwotę refundacji, gdyż jest to uzależnione od liczby rodzin pszczelich, które posiada. Dofinansowanie przyznawane jest bowiem do jednej rodziny pszczelej – nie więcej niż 70 zł. Kwotę tę musimy pomnożyć przez liczbę rodzin jakie posiadamy i w ten sposób uzyskamy maksymalną kwotę, jaką uzyskamy. Co więcej, w warunkach mechanizmu na lata 2014/2015 jest tez zawarta górna kwota dofinansowania: 10 tysięcy złotych. Jeśli więc pszczelarz ma bardzo duża pasiekę i iloczyn 70 złotych oraz liczby uli stanowi kwotę wyższą niż te 10 tysięcy, to i tak może liczyć na maksymalną refundację do 10 tysięcy złotych.

Jak ustalić wysokość refundacji?
Przyjrzyjmy się tej kwestii na konkretnym przykładzie. Kupujemy sprzęt pszczelarski w konkretnym sklepie za 5 tysięcy złotych. Dofinansowanie dostaniemy tylko do kosztów netto. W przypadku kwoty 5000 brutto, kwota netto to 4065 zł, a VAT stanowi aż 935 zł i w żadnej mierze nie podlega zwrotowi. Niestety, te 4065 nie jest równoznaczne z kwotą refundacji – pamiętajmy, że jej maksymalna wysokość to 60 procent. 60/100 razy 4065 zł daje kwotę 2439 zł i to jest kwota refundacji, którą możemy otrzymać, pod warunkiem, że mamy odpowiednią liczbę rodzin pszczelich. Ile ich potrzeba, aby móc skorzystać z pełnej wysokości refundacji? Już liczymy. Wystarczy kwotę 2439 zł podzielić przez 70 zł (dofinansowanie jednej rodziny), co daje wynik 34. Aby uzyskać refundację w pełnej wysokości, trzeba mieć 34 rodziny pszczele. Choć liczenie z początku wydaje się skomplikowane, po zrozumieniu mechanizmów dofinansowania nie powinno stanowić trudności.

Licz od razu prawidłowo
Warunki i kwoty przyznawania dofinansowań warto znać, dzięki temu możemy mniej więcej wyliczyć kwotę dofinansowania, jaką otrzymamy. Pszczelarze bardzo często popełniają błędy, gdyż zapominają od ceny zakupu odjąć podatek VAT i wyliczają sobie wyższa kwotę dofinansowania. A po otrzymaniu zwrotu środków są zdumieni, że dostali sporo mniej. Nie jest to jednak błąd ARR, a niewłaściwego wyliczenia.

Opracowano na podstawie:
Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 1.11.2014 r.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8582

Komentarze z forum pszczelarskiego

Naturszczyk 2018-01-01 12:24:43

Kwota wydana na zakup towaru niezbędnego do prowadzenia pasieki może być równa kwocie brutto.
Ma to miejsce gdy sprzedawca nie jest płatnikiem podatku VAT.
To też należy brać pod uwagę przy dokonywaniu wyboru.

eryk16 2018-01-02 18:02:48

Zgadzam się z przedmówcą. Niemniej artykuł jest ok i na czasie.  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.