Portal Pszczelarski

VAT a refundacja zakupu sprzętu

Na obrazku: logo ARR i informacja o wysokości refundacji z ARR. Źródło obrazka: arr.gov.pl

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich Agencja Rynku Rolnego ARR refundacja zakupu sprzętu pszczelarskiego warunki otrzymania refundacji wysokość refundacji ARR

Artykuł sprawdził

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

VAT a refundacja zakupu sprzętu

W ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” można uzyskać refundację zakupu sprzętu. Wysokość refundacji może być różna – można otrzymać od 60 do 100 procent zwrotu poniesionych kosztów. Trzeba jednak pamiętać, że są to koszty netto.

Wsparcie na zakup sprzętu pszczelarskiego to spory zastrzyk finansowy dla każdej pasieki. Aby z niego skorzystać, trzeba być członkiem stowarzyszenia, związku lub jakiegokolwiek innego zrzeszenia pszczelarzy. Pszczelarz niezrzeszony nie może, niestety, skorzystać z programu „Wsparcia rynku produktów pszczelich”.

Aby otrzymać refundację zakupu sprzętu pszczelarskiego, warto poznać zasady przyznawania pomocy. Bardzo istotne jest tutaj sformułowanie netto. Refundacja nie obejmuje bowiem podatku VAT, czyli podatku od produktów i usług, który płacimy podczas jakiegokolwiek zakupu. Na sprzęt pszczelarski nałożony jest podatek w wysokości 23 procent, warto więc pamiętać, że kupując sprzęt za określoną kwotę otrzymamy zwrot kosztów zakupu pomniejszony o podatek VAT. Co więcej, refundacja może wynosić maksymalnie 60 procent wartości netto. Jednym słowem, pszczelarz korzystający z refundacji zapłaci de facto z własnej kieszenie 40 procent ceny netto sprzętu oraz 23 procent ceny brutto.

Kwota zależy od liczby rodzin
Warto też wspomnieć, że każdy pszczelarz może otrzymać inna kwotę refundacji, gdyż jest to uzależnione od liczby rodzin pszczelich, które posiada. Dofinansowanie przyznawane jest bowiem do jednej rodziny pszczelej – nie więcej niż 70 zł. Kwotę tę musimy pomnożyć przez liczbę rodzin jakie posiadamy i w ten sposób uzyskamy maksymalną kwotę, jaką uzyskamy. Co więcej, w warunkach mechanizmu na lata 2014/2015 jest tez zawarta górna kwota dofinansowania: 10 tysięcy złotych. Jeśli więc pszczelarz ma bardzo duża pasiekę i iloczyn 70 złotych oraz liczby uli stanowi kwotę wyższą niż te 10 tysięcy, to i tak może liczyć na maksymalną refundację do 10 tysięcy złotych.

Jak ustalić wysokość refundacji?
Przyjrzyjmy się tej kwestii na konkretnym przykładzie. Kupujemy sprzęt pszczelarski w konkretnym sklepie za 5 tysięcy złotych. Dofinansowanie dostaniemy tylko do kosztów netto. W przypadku kwoty 5000 brutto, kwota netto to 4065 zł, a VAT stanowi aż 935 zł i w żadnej mierze nie podlega zwrotowi. Niestety, te 4065 nie jest równoznaczne z kwotą refundacji – pamiętajmy, że jej maksymalna wysokość to 60 procent. 60/100 razy 4065 zł daje kwotę 2439 zł i to jest kwota refundacji, którą możemy otrzymać, pod warunkiem, że mamy odpowiednią liczbę rodzin pszczelich. Ile ich potrzeba, aby móc skorzystać z pełnej wysokości refundacji? Już liczymy. Wystarczy kwotę 2439 zł podzielić przez 70 zł (dofinansowanie jednej rodziny), co daje wynik 34. Aby uzyskać refundację w pełnej wysokości, trzeba mieć 34 rodziny pszczele. Choć liczenie z początku wydaje się skomplikowane, po zrozumieniu mechanizmów dofinansowania nie powinno stanowić trudności.

Licz od razu prawidłowo
Warunki i kwoty przyznawania dofinansowań warto znać, dzięki temu możemy mniej więcej wyliczyć kwotę dofinansowania, jaką otrzymamy. Pszczelarze bardzo często popełniają błędy, gdyż zapominają od ceny zakupu odjąć podatek VAT i wyliczają sobie wyższa kwotę dofinansowania. A po otrzymaniu zwrotu środków są zdumieni, że dostali sporo mniej. Nie jest to jednak błąd ARR, a niewłaściwego wyliczenia.

Opracowano na podstawie:
Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 1.11.2014 r.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7201

Komentarze z forum pszczelarskiego

Naturszczyk 2018-01-01 12:24:43

Kwota wydana na zakup towaru niezbędnego do prowadzenia pasieki może być równa kwocie brutto.
Ma to miejsce gdy sprzedawca nie jest płatnikiem podatku VAT.
To też należy brać pod uwagę przy dokonywaniu wyboru.

eryk16 2018-01-02 18:02:48

Zgadzam się z przedmówcą. Niemniej artykuł jest ok i na czasie.  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Marchewka z jabłkiem i miodem

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem