Portal Pszczelarski

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Na zdjęciu: wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym. Źródło zdjęcia: Ziarenka Pieprzu Autorka zdjęcia: Agata Kurzajak

przepis z miodem miód sałatka z miodem wiosenna sałatka wiosenna sałatka z miodem

Chrupiący, lekko słony boczek, słodko-kwaśny winegret połączony z kwaśnymi pomidorkami i lekko pikantnym lazurem… a do tego wszystkiego świeży szpinak! Przepis Doroty Wellman nieco zmodyfikowałam.* Sałata jest po prostu pyszna.

Składniki:
- 100 g szpinaku baby,
- 10 dag wędzonego boczku,
- 150 g pomidorków cherry,
- 80 g sera pleśniowego Rokpol (użyłam lazura błękitnego),
- 1 łyżka pestek z dyni,
- 1 łyżka pestek słonecznika.

Składniki na winegret:
- 1 ząbek czosnku,
- 4 łyżki oliwy extra virgin,
- 1 łyżeczka musztardy,
- 1 łyżeczka płynnego miodu,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- przyprawy (sól, pieprz).

Wykonanie:
Pokój boczek w cienkie paski i podsmaż na patelni, aby był chrupiący. Szpinak dobrze wymyj, odsącz na durszlaku. Pomidorki przekrój na pół. Ser pleśniowy pokrój na mniejsze plastry. Wymieszaj w małym słoiku oliwę, musztardę, miód i cytrynę. Dodaj przyprawy do smaku oraz wyciśnięty przez praskę czosnek. Potrząśnij energicznie słoikiem. Pestki  słonecznika i dyni upraż na złoty kolor na suchej patelni.

Ułóż na dużym talerzu szpinak, posyp serem pleśniowym, pokrojonymi pomidorkami i prażonymi pestkami. Polej całość winegretem, a na koniec wyłóż boczek i polej całość wytopionym tłuszczem.

Smacznego :)

*Przepis pochodzi z książki Doroty Wellman i Pauliny Młynarskiej pt. Kalendarzyk niemałżeński.

Zobacz moje pozostałe przepisy opublikowane na Portalu Pszczelarskim:

1. Skrzydełka z miodem i chilli

2. Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

3. Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem 

4. Szaszłyki z marynatą miodową

Odwiedź również mój blog Ziarenka Pieprzu

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 6802

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Sałata rzymska z mandarynkami i ogórkiem

Pierniczki z miodem na święta - wersja 1

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.