Portal Pszczelarski

Rzepak rozpoczyna kwitnienie - 2014

Na zdjęciu: pole rzepaku. Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Rzepak#mediaviewer/File:2014_Pole_rzepaku_02.jpg Autor zdjęcia: Jacek Halicki

rzepak kwitnienie rzepaku pożytki sezon pszczelarski 2014

Wiosna 2014 to doskonała pogoda i wysokie, jak na tę porę roku temperatury. Nic więc dziwnego, że większość roślin dużo szybciej zaczyna wegetację. Nie inaczej jest w przypadku rzepaku. Choć na pierwszy rzut oka jest to sytuacja jak najbardziej wskazana, po głębszej analizie okazuje się, że zbyt szybkie kwitnienie rzepaku może być dla rolnika problemem.

Szybkie kwitnienie rzepaku niesie za sobą wiele niewiadomych. Przede wszystkim – czy kwiaty nie zostaną zniszczone przez zdarzające się jeszcze w nocy przymrozki. Temperatura ma ogromny wpływ nie tylko na termin rozpoczęcia kwitnienia, ale też, a może przede wszystkim na jego jakość. Gdy między dniem a nocą nadal występują bardzo duże różnice temperatur, zalążnie mogą ulegać destrukcji, liczba płodnych kwiatków maleje, a ostateczny plon rzepaku jest dużo mniejszy niż początkowo się spodziewaliśmy. Pięknie kwitnące pole rzepaku wcale więc nie oznacza, że plony w tym roku będą równie obfite.

Trzeba też pamiętać, że na plony rzepaku ogromny wpływ ma praca pszczół. Jeśli temperatury nie będą zbyt wysokie, a do tego znowu zrobi się deszczowo i wietrznie, praca pszczół nie będzie zbyt intensywna, przez co nie zapylą one dużych ilości kwiatków. Zwłaszcza, że wczesną wiosną kwitnie też wiele innych roślin, które dla owadów zapylaczy są bardziej atrakcyjne z perspektywy jakości pyłku i nektaru. Jeśli pszczoła będzie miała w pobliżu do wyboru rzepak albo mniszek lekarski na łące, zdecydowanie chętniej poleci na te drugie kwiaty. Zbyt wczesne kwitnienie rzepaku nie powinno więc cieszyć rolników, gdyż w kolejnych miesiącach może się okazać, że z pięknych kwiatków nie powstały równie piękne plony.

Zobacz również:

Rzepak - roślina miododajna

Rzepak, miód rzepakowy a nastrój rojowy - 2014

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4271

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.