Portal Pszczelarski

Rzepak rozpoczyna kwitnienie - 2014

Na zdjęciu: pole rzepaku. Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Rzepak#mediaviewer/File:2014_Pole_rzepaku_02.jpg Autor zdjęcia: Jacek Halicki

rzepak kwitnienie rzepaku pożytki sezon pszczelarski 2014

Wiosna 2014 to doskonała pogoda i wysokie, jak na tę porę roku temperatury. Nic więc dziwnego, że większość roślin dużo szybciej zaczyna wegetację. Nie inaczej jest w przypadku rzepaku. Choć na pierwszy rzut oka jest to sytuacja jak najbardziej wskazana, po głębszej analizie okazuje się, że zbyt szybkie kwitnienie rzepaku może być dla rolnika problemem.

Szybkie kwitnienie rzepaku niesie za sobą wiele niewiadomych. Przede wszystkim – czy kwiaty nie zostaną zniszczone przez zdarzające się jeszcze w nocy przymrozki. Temperatura ma ogromny wpływ nie tylko na termin rozpoczęcia kwitnienia, ale też, a może przede wszystkim na jego jakość. Gdy między dniem a nocą nadal występują bardzo duże różnice temperatur, zalążnie mogą ulegać destrukcji, liczba płodnych kwiatków maleje, a ostateczny plon rzepaku jest dużo mniejszy niż początkowo się spodziewaliśmy. Pięknie kwitnące pole rzepaku wcale więc nie oznacza, że plony w tym roku będą równie obfite.

Trzeba też pamiętać, że na plony rzepaku ogromny wpływ ma praca pszczół. Jeśli temperatury nie będą zbyt wysokie, a do tego znowu zrobi się deszczowo i wietrznie, praca pszczół nie będzie zbyt intensywna, przez co nie zapylą one dużych ilości kwiatków. Zwłaszcza, że wczesną wiosną kwitnie też wiele innych roślin, które dla owadów zapylaczy są bardziej atrakcyjne z perspektywy jakości pyłku i nektaru. Jeśli pszczoła będzie miała w pobliżu do wyboru rzepak albo mniszek lekarski na łące, zdecydowanie chętniej poleci na te drugie kwiaty. Zbyt wczesne kwitnienie rzepaku nie powinno więc cieszyć rolników, gdyż w kolejnych miesiącach może się okazać, że z pięknych kwiatków nie powstały równie piękne plony.

Zobacz również:

Rzepak - roślina miododajna

Rzepak, miód rzepakowy a nastrój rojowy - 2014

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4806

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Skład miodu