Rzepak rozpoczyna kwitnienie - 2014

Na zdjęciu: pole rzepaku. Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Rzepak#mediaviewer/File:2014_Pole_rzepaku_02.jpg Autor zdjęcia: Jacek Halicki
Wiosna 2014 to doskonała pogoda i wysokie, jak na tę porę roku temperatury. Nic więc dziwnego, że większość roślin dużo szybciej zaczyna wegetację. Nie inaczej jest w przypadku rzepaku. Choć na pierwszy rzut oka jest to sytuacja jak najbardziej wskazana, po głębszej analizie okazuje się, że zbyt szybkie kwitnienie rzepaku może być dla rolnika problemem.
Szybkie kwitnienie rzepaku niesie za sobą wiele niewiadomych. Przede wszystkim – czy kwiaty nie zostaną zniszczone przez zdarzające się jeszcze w nocy przymrozki. Temperatura ma ogromny wpływ nie tylko na termin rozpoczęcia kwitnienia, ale też, a może przede wszystkim na jego jakość. Gdy między dniem a nocą nadal występują bardzo duże różnice temperatur, zalążnie mogą ulegać destrukcji, liczba płodnych kwiatków maleje, a ostateczny plon rzepaku jest dużo mniejszy niż początkowo się spodziewaliśmy. Pięknie kwitnące pole rzepaku wcale więc nie oznacza, że plony w tym roku będą równie obfite.
Trzeba też pamiętać, że na plony rzepaku ogromny wpływ ma praca pszczół. Jeśli temperatury nie będą zbyt wysokie, a do tego znowu zrobi się deszczowo i wietrznie, praca pszczół nie będzie zbyt intensywna, przez co nie zapylą one dużych ilości kwiatków. Zwłaszcza, że wczesną wiosną kwitnie też wiele innych roślin, które dla owadów zapylaczy są bardziej atrakcyjne z perspektywy jakości pyłku i nektaru. Jeśli pszczoła będzie miała w pobliżu do wyboru rzepak albo mniszek lekarski na łące, zdecydowanie chętniej poleci na te drugie kwiaty. Zbyt wczesne kwitnienie rzepaku nie powinno więc cieszyć rolników, gdyż w kolejnych miesiącach może się okazać, że z pięknych kwiatków nie powstały równie piękne plony.
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 6033
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Miody wiosenne - odmiany i właściwości
Miody wiosenne tzn. jakie? Joanna Baran

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.)
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa kocimiętki właściwej Joanna Baran

Zalecenia pszczelarskie na maj
Obowiązki pszczelarza w maju Joanna Baran

Miododajne zioła na balkon
Zioła do posadzenia na balkonie Joanna Baran

Wyposażenie pasieczyska oraz wybór rasy i linii pszczół
Portal Pszczelarski

Zalecenia pszczelarskie na kwiecień
Obowiązki pszczelarza w kwietniu Portal Pszczelarski

Miód - co pszczelarz powinien o nim wiedzieć?
Podstawowe informacje na temat miodu. Skład chemiczny, właściwości, dawkowanie Portal Pszczelarski
