Portal Pszczelarski

Rzepak rozpoczyna kwitnienie - 2014

Na zdjęciu: pole rzepaku. Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Rzepak#mediaviewer/File:2014_Pole_rzepaku_02.jpg Autor zdjęcia: Jacek Halicki

rzepak kwitnienie rzepaku pożytki sezon pszczelarski 2014

Wiosna 2014 to doskonała pogoda i wysokie, jak na tę porę roku temperatury. Nic więc dziwnego, że większość roślin dużo szybciej zaczyna wegetację. Nie inaczej jest w przypadku rzepaku. Choć na pierwszy rzut oka jest to sytuacja jak najbardziej wskazana, po głębszej analizie okazuje się, że zbyt szybkie kwitnienie rzepaku może być dla rolnika problemem.

Szybkie kwitnienie rzepaku niesie za sobą wiele niewiadomych. Przede wszystkim – czy kwiaty nie zostaną zniszczone przez zdarzające się jeszcze w nocy przymrozki. Temperatura ma ogromny wpływ nie tylko na termin rozpoczęcia kwitnienia, ale też, a może przede wszystkim na jego jakość. Gdy między dniem a nocą nadal występują bardzo duże różnice temperatur, zalążnie mogą ulegać destrukcji, liczba płodnych kwiatków maleje, a ostateczny plon rzepaku jest dużo mniejszy niż początkowo się spodziewaliśmy. Pięknie kwitnące pole rzepaku wcale więc nie oznacza, że plony w tym roku będą równie obfite.

Trzeba też pamiętać, że na plony rzepaku ogromny wpływ ma praca pszczół. Jeśli temperatury nie będą zbyt wysokie, a do tego znowu zrobi się deszczowo i wietrznie, praca pszczół nie będzie zbyt intensywna, przez co nie zapylą one dużych ilości kwiatków. Zwłaszcza, że wczesną wiosną kwitnie też wiele innych roślin, które dla owadów zapylaczy są bardziej atrakcyjne z perspektywy jakości pyłku i nektaru. Jeśli pszczoła będzie miała w pobliżu do wyboru rzepak albo mniszek lekarski na łące, zdecydowanie chętniej poleci na te drugie kwiaty. Zbyt wczesne kwitnienie rzepaku nie powinno więc cieszyć rolników, gdyż w kolejnych miesiącach może się okazać, że z pięknych kwiatków nie powstały równie piękne plony.

Zobacz również:

Rzepak - roślina miododajna

Rzepak, miód rzepakowy a nastrój rojowy - 2014

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5744

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.