Portal Pszczelarski

Ul Dadanta - historia powstania oraz wymiary pierwowzoru

Na zdjęciu: stary ul Dadanta. Źródło zdjęcia: dave-cushman.net/bee/jpg/old_dadant.jpg

Charles Dadant Lorenzo Langstrotha Moses Quinby ul Dadanta ul dadana ul Dadanta-Blatta ul Blatta budowa ula Dadanta wymiary ula Dadanta otwór wylotowy ula Dadanta dennica dennica ula Dadanta wymiary ramki Dadanta ramka Dadanta nadstawka nadstawka ula Dadanta miodnia

Ul Dadanta - historia powstania oraz wymiary pierwowzoru

Ul Dadanta został skonstruowany w roku 1868 przez Charlesa Dadanta. Dadant, urodzony we Francji w 1817 roku, do Ameryki Północnej emigrował w 1863 i tam zajął się hodowlą pszczół. Był pszczelarzem oraz wydawcą The American Bee Journal, czyli najstarszego amerykańskiego pisma związanego z pszczelarstwem[1]. Dadant oparł swój projekt na rozwiązaniach zaproponowanych przez Lorenzo Langstrotha (odkrywca odstępu pszczelego, twórca ula langstrotha) i Mosesa Quinbyego (twórca ramki Quinsbyego, będącej modyfikacją tej z ula langstrotha[2]). Ul zaprojektowany przez Dadanta znany i rozpowszechniony jest nie tylko w Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi. W Polsce nazywa się go ulem Dadanta-Blatta, gdyż wykorzystywana jest w nim ramka z ula Blatta (modyfikacja szwajcarska)[3].

Ul Dadanta jest w pewnym sensie prototypem czy bazą, która wielokrotnie była modyfikowana. Istnieje bowiem wiele odmian pierwotnego wzoru. Oryginalny ul Dadanta jest zbudowany z pojedynczych desek oraz składa się z[4]:
- ruchomej dennicy (która przydłuża się w mostek),
- korpusu gniazdowego (tylna ściana korpusu jest wzmocniona poprzez wykorzystanie dwóch desek),
- 10 ramek (o wymiarach 435 x 300 mm[5]), 
- nadstawki (ustawianej bezpośrednio na korpusie, tj. na jego ścianach),
- daszka.

Otwór wylotowy w ulu Dadanta reguluje się klockami.
Dennica połączona jest w ulu Dadanta z korpusem gniazdowym. Warto pamiętać, iż odległość między dnem a dolną beleczką ramek wynosić ma 2 cm[6]. Choć standardowa szerokość ramki w ulu wynosi 25 mm (przy zachowaniu uliczek maksymalnie 10-milimetrowych), to w niektórych ulach, w tym również w ulu Dadanta, wykorzystuje się również ramki o szerokości 35 mm (zawsze przy zachowaniu standardowej szerokości uliczek!)[7].

Interesującą kwestią jest wykorzystywanie w ulach Dadanta (oraz, o czym warto wspomnieć, ulach warszawskich poszerzonych) nadstawki. Choć mają jasno określoną liczbę ramek, dzięki owej nadstawce wydzielić można w nich miodnię [8].

Przypisy:
[1] Charles Dadant [w:] ApisWiki.PL, opracowanie prof. dr hab. Michał Gromisz [http://apis.gromisz.org.pl/w/index.php/Charles_Dadant].
[2] Ramka Quinbyego [w:] ApisWiki.PL, opracowanie prof. dr hab. Michał Gromisz [http://apis.gromisz.org.pl/w/index.php/Ramka_Quinbyego].
[3] Ul Dadanta- Blatta [w:] ApisWiki.PL, opracowanie prof. dr hab. Michał Gromisz [http://apis.gromisz.org.pl/w/index.php/Ul_Dadanta-Blatta].
[4] Ul Dadanta [w:] ApisWiki.PL, opracowanie prof. dr hab. Michał Gromisz [http://apis.gromisz.org.pl/w/index.php/Ul_Dadanta].
[5] Jerzy Marcinkowski, Sprzęt i narzędzia pasieczne [w:] Pszczelnictwo, red. Jarosław Prabucki, wyd. Albatros, Szczecin 1998, s. 430.
[6] Dr inż. Janusz Bratkowski, Specyficzne cechy gospodarki pasiecznej na Warmii i Mazurach w ulach poszczególnych typów [w:] Poprawa zdrowotności i produkcyjności rodzin pszczelich, materiały pomocnicze dla uczestników szkolenia, Olsztyn 2012, praca dostępna w witrynie internetowej Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy [http://www.wzp-olsztyn.pl/pdf/Mat-szk_WZP%2712-1.pdf] s.21.
[7] Jerzy Marcinkowski, ibid.
[8] Dr inż. Janusz Bratkowski, ibid., s. 22.

Zobacz również:

Ul Dadanta - zalety i wady

Ul Dadanta - podstawowe informacje

Ul Dadanta - rodzaje i modyfikacje

Jak zbudować ul Dadanta? - poddasze, dennica, nadstawka i daszek

Jak zbudować ul Dadanta? - przygotowanie do budowy oraz korpus gniazdowy

Ul wielkopolski a ul DadantaLiczba wyświetleń artykułu: 12950

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2015-01-15 22:08:18

Bardzo ciekawy tekst! Gratuluję!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

ToSieNosi.eu
Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków
ToSieNosi.eu

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.