Portal Pszczelarski

Rodzina pszczela a pasja pszczelarska

Na zdjęciu: korpus z 10 ramkami i pszczołami. Źródło zdjęcia: kawaiikakkoiisugoi.com/wp-content/uploads/2010/01/bee-hive-close.jpg

rodzina pszczela pasja pszczelarska

Rodzina pszczela a pasja pszczelarska

Zachowanie rodziny pszczelej, jej dokładna organizacja pracy i wyjątkowa mądrość od zawsze fascynuje pszczelarzy. Nic więc dziwnego, że obserwacja pszczół podczas codziennej pracy może zapoczątkować zamiłowanie, które będzie trwało przez całe życie.

Bycie pszczelarzem wymaga ogromnej miłości do pszczół. Nie jest to bowiem zwykłe hobby, ale prawdziwa pasja, która nie przemija i trwa przez długie lata. Jest to również pasja dojrzała i odpowiedzialna – pszczelarz, jako właściciel pasieki jest odpowiedzialny za dobrostan swoich rodzin pszczelich. Dba o ich warunki bytowania, podkarmia, gdy brakuje im pożywienia, a podczas zimy regularnie sprawdza, czy pasieczysko ma się dobrze.

Rodzina pszczela jest dla każdego pszczelarza źródłem nieustannej radości z samego obcowania z pszczołami. Zauważmy, że pszczelarze uwielbiają mówić o swoich pszczołach i obserwować je podczas codziennej pracy. To zamiłowanie nie przemija nawet po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach pszczelarskiego doświadczenia. Bo pszczoły nieustannie zaskakują i nikt, nawet ich wybitny znawca, nie może nigdy powiedzieć, że zna je dobrze. Wiele ich zagadkowych zachowań do dziś nikt nie był w stanie wytłumaczyć.

Pasja pszczelarska jest też wyjątkowa dlatego, że obiekty tej pasji zawsze mamy gdzieś w pobliżu, niemal na wyciągnięcie ręki. Ta bliskość sprawia, że dla pszczelarzy rodziny pszczele są jakby częścią ich własnej rodziny i zawsze ich dobro jest na pierwszym miejscu, bez względu na ilość pracy czy poświęconych środków finansowych. Pszczelarze żyją po prostu w pełnej symbiozie ze swoimi podopiecznymi.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3974

Komentarze z forum pszczelarskiego

bzz 2014-04-01 21:52:41

Witam serdecznie,
tymczasem, zaledwie dwunasty rok od zarażenia.. choroba postępuje. :)
Pozdrawiam, bzz

emil 2014-04-02 10:27:19

Być może zaledwie, ale ile jeszcze lat przed nami jej postępowania ;)



  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich