Portal Pszczelarski

Sezon pszczelarski 2014 i opóźniająca się zima

Na zdjęciu: trzy ule otoczone stogami siana. Źródło zdjęcia: d2dvlr1w1gfn2q.cloudfront.net/-mCf3DFGMhSQ/S41xaRIy21I/AAAAAAAEXtY/S5_M5aDxju8/IMG_1239.JPG?imgmax=800

zima w pasiece sezon pszczelarski 2014

Sezon pszczelarski 2014 i opóźniająca się zima

Początek roku 2014 był wyjątkowo trudny nie tylko dla pszczelarzy, ale też dla rolników. Doświadczyliśmy kilku nawrotów zimy, a ich skutki można zaobserwować nawet teraz, gdy rok już się kończy.

Tegoroczna wiosna przychodziła kilka razy, natura budziła się do życia, rośliny zaczynały kwitnienie, a pszczoły zaczynały pierwsze obloty. Niestety, po pewnym czasie następował kolejny atak zimy, który osłabiał zarówno pszczoły, jak i rośliny pożytkowe. Te drugie najpierw wyjątkowo wcześnie zaczynały kwitnąć, by później ulec częściowemu zniszczeniu przez przymrozki. Choć wiosna przyszła praktycznie już w marcu, wahania temperatury między dniem a nocą przez dłuższy czas były naprawdę znaczne. Prawdziwym kataklizmem okazały się jednak dopiero przymrozki, które dopadły pola uprawne i sady w różnych rejonach kraju. Zniszczenia były ogromne, zarówno w rzepaku, jak i w jabłoniach, gruszach, czereśniach, truskawkach czy malinach. Jednym słowem – największe straty zanotowały te rośliny, które są bardzo lubiane przez pszczoły. Tegoroczne pożytki wiosenne były więc dość kiepskie, co przełożyło się na ilość wyprodukowanego miodu. Wielu pszczelarzy jednogłośnie stwierdziło, że tegoroczny początek sezonu pszczelarskiego była bardzo pechowy, a ilość wyprodukowanego miodu była tak niska, jakiej nie było od wielu lat.

Niestety, zbliża się koniec roku, a pogoda nadal nie ustabilizowała się i nie powróciła na normalne tory. Po wyjątkowo upalnym i ciepłym lecie mamy późną jesień ze średnimi temperaturami w dzień powyżej 10 stopni Celsjusza. Zapowiada się więc, że zima przyjdzie później, a co za tym idzie – kolejny sezon również nie będzie należał do łatwych, nie tylko dla pszczelarzy.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2089

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.