VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Na zdjęciu: fragment strony informacyjnej TYGIEL. Źródło obrazka: tygiel.pollub.pl/kontakt.html
W dniach 22-23 marca 2014 roku odbyła się VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL w Lublinie. Organizatorami byli przedstawiciele uczelni lubelskich. Patronat Honorowy nad konferencją objął JM Rektor Politechniki Lubelskiej, JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, JM Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, JM Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
22 marca 2014 roku był dniem, w którym rozpoczęła się konferencja TYGIEL. Z całego kraju zjechało do Lublina ponad 200 (!) młodych naukowców. Swoje wystąpienia na tej prestiżowej konferencji zaprezentowali redaktorzy Portalu Pszczelarskiego – Marcin Balana oraz Emil Mariusz Szymański. W ramach konferencji odbyły się cztery panele: społeczno-ekonomiczny, przyrodniczy, medyczny oraz inżynieryjny. Poszczególne panele tematyczne były przedzielone wykładami naukowców z bogatym doświadczeniem.
Autorzy wspólnie zaprezentowali tematy: "Marketingowe i prawne aspekty wykorzystania etykiet na słoiki z miodem", który został omówiony w trakcie panelu społeczno-ekonomicznego oraz "Analiza skuteczności chemicznych metod zwalczania roztoczy Varroa destructor" w panelu przyrodniczym.
Pierwszy z referatów ukazuje kwestie, które pełni etykieta – zarówno korzyści i możliwości z zakresu marketingu, jak również wymogi prawne, jakie powinna spełniać etykieta na słoikach z miodem. Zaprezentowana tematyka ma silne ugruntowanie praktyczne, co oczywiście znacznie podnosi wartość przedstawionej treści.
Referat omówiony w panelu przyrodniczym stanowił porównanie literatury oraz wyników badań, które dotyczyły efektów działania metod chemicznych na roztocza warrozy. Zestawienie takie pokazuje, że nie ma metody walki, która mogłaby się pochwalić stuprocentową skutecznością przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pszczołom.
Zaprezentowana tematyka wywołała zainteresowanie przedstawicieli wielu nauk, świadczy o tym fakt otrzymania wielu pytań do przedstawionej treści. Redaktorzy z satysfakcją odpowiadali na każde pytanie, które padało od wysłuchujących prezentacji innych prelegentów.
Liczba wyświetleń artykułu: 2150
Komentarze z forum pszczelarskiego
marcin 2014-03-25 11:18:50
emil 2014-03-25 22:25:10
Lukasz_Baniak 2014-03-26 16:45:41

Wiele martwych pszczół na ulicy Grottgera w Lublinie 2023
Niecodzienny widok w Lublinie Dariusz Buzun

Szkolenie pszczelarskie w Radzyniu Podlaskim 02.2020
8 luty 2020 r., Radzyń Podlaski Marcin Balana

Kontrowersyjna wycinka trzech lip w Lublinie 2018
Kiedy potrzeba drzew miododajnych, urzędnicy je wycinają Krzysztof Dębski

O pszczołach na Dniach Kultury Rolnej w Urzędowie 2018
Owocna dyskusja na temat ochrony pszczół w Urzędowie Krzysztof Dębski

Lubelscy pszczelarze apelują do ministra o wszczęcie działań edukacyjnych
Apel pszczelarzy do Ministra Rolnictwa ws. edukacji rolników 2018 Krzysztof Dębski

II Ogólnopolski Konkurs Bliżej Pszczół
20 grudzień 2017 r., Lublin Marcin Balana

Jaki osyp pszczół po zimowli 2017?
Jak przezimowały pszczoły zimę w sezonie 2016/2017? Marcin Balana
