Portal Pszczelarski

Późnoletnie oraz jesienne podkarmianie pszczół

Na zdjęciu: dolewanie syropu cukrowego do podkarmiaczki. Źródło zdjęcia: 4.bp.blogspot.com/-NXsUmCjv-ls/UH9IeTdfeoI/AAAAAAAAFks/aIQEqK74cSQ/s1600/bee+feeding+3.jpg

podkarmianie pszczół zimowla syrop cukrowy inwerty podkarmiaczka powałkowa

Późnoletnie oraz jesienne podkarmianie pszczół

Późne lato oraz jesień to w większości pasiek przygotowania pszczół do zimowli. Jedynie niewielka część pszczelarzy wykorzystuje rodziny pszczele do lotów na późne pożytki nektarowe lub na pożytki spadziowe. Przygotowania do zimy w dużej mierze polegają na prawidłowym podkarmianiu.

Do podkarmiania przystępujemy tuż po ułożeniu gniazda i zwężeniu wylotków. Chodzi o to, by pszczoły do zimy zdążyły zgromadzić wystarczająca ilość pokarmu. Od tego w bardzo dużym stopniu zależy ich przezimowanie i wiosenna siła. Do jesiennego podkarmiania pszczół wykorzystuje się powszechnie mocno stężony syrop cukrowy (w proporcjach cukru i wody na poziomie 3:2). Syrop należy umieszczać w podkarmiaczkach, najlepiej powałkowych, gdyż są najefektywniej wykorzystywane przez pszczoły. Na jedną rodzinę pszczelą potrzeba dość dużo syropu – co dwa dni około 3-4 litrów. Naturalny syrop cukrowy może tez być zastępowany gotowymi inwertami, które są równie dobre, a pod niektórymi względami nawet lepsze od naturalnego cukru kryształu. Przede wszystkim, są lekkostrawne, wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń, łatwe do podania pszczołom, a czasem nawet tańsze niż syropy domowej roboty.

Na podkarmianiu pszczół jesienią nigdy nie należy oszczędzać. Jeśli rodzina nie dostanie odpowiedniej ilości pokarmu, wiosenne straty będą nieporównywalnie wyższe od jesiennych oszczędności. Optymalny termin zakończenia podkarmiania to połowa września. Czasem bywa to niemożliwe – zwłaszcza w przypadku pszczół latających jeszcze w tym czasie na pożytki spadziowe. Jednak taka eksploatacja rodziny może być opłacalna tylko w perspektywie krótkoterminowej – na dłuższą metę powoduje bowiem jej znaczne osłabienie i nie pozwala prawidłowo przygotować się do zimowli.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Zalecenia pszczelarskie – wrzesień, www.modr.pl, 8.11.2014 r.

Zobacz również:

Jaka powinna być dobra podkarmiaczka?

Jaki pokarm dla pszczół wybrać na zimę?

Karmienie pszczół na zimę miodem - zalety

Ciasto cukrowe oraz ciasto miodowo-cukrowe - zalety

Gotowe syropy inwertowane - podział

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 29779

Komentarze z forum pszczelarskiego

bzz 2014-04-01 22:19:19

Witam serdecznie,
moim zdaniem jest jeszcze kwestia mało rozpatrywana, szczególnie przez tradycjonalistów w tej dziedzinie. Pszczółki w zasadzie, zawsze, należy dzielić na grupy .. i pewna wydzielona jej część stale jest tą przerabiającą nektar,a to trwa w zasadzie aż do przymrozków. Więc samo późne karmienie, nie uważam za zło konieczne. To proces (pobieranie i przerabianie pokarmu)który trwa nieustannie, zmienia się jednie jego intensywność.
Pozdrawiam, bzz

emil 2014-04-02 10:26:16

Witamy, dokładnie tak. Część naszych podopiecznych pracuje przy "przerabianiu" pokarmu, gdy jest ku temu możliwość.

Pasieczka 2017-10-03 23:13:45

Primorskie znakomicie potrafią na koniec sezonu samodzielnie zgromadzić prawie cały niezbędny zimą pokarm, bez żadnej pomocy z mojej strony  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych