Portal Pszczelarski

Podział miodów pitnych

Na zdjęciu: miód pitny w butelkach. Źródło zdjęcia: yeastandyarn.com/wp-content/uploads/2013/04/wpid-IMG_20130415_190824.jpg

miód pitny podział miodów pitnych klasyfikacja miodów pitnych wyrób miodu pitnego brzeczka miodowa półtorak dwójniak trójniak czwórniak piątak miód pitny korzenno-ziołowy owocowy miód pitny chmielowy miód pitny

Miód pitny jest to naturalny, oryginalny napój alkoholowy uzyskany w procesie fermentacji alkoholowej tzw. brzeczki miodowej, czyli wodnego roztworu miodu naturalnego z ewentualnym dodatku ziół aromatycznych i przypraw korzennych. Otrzymany napój alkoholowy posiada specyficzne cechy smakowo-aromatyczne i właściwości biostymulujące. Do wyrobu miodów pitnych szczególnie nadaje się miód gryczany. Duża zawartość kwasów sprawia, że fermentacja napojów przebiega prawidłowo, a silny aromat i swoisty ostry smak czyni napoje miodowe bardziej pikantnymi. Przy produkcji miodów pitnych należy tak poprowadzić proces technologiczny, aby wszystkie cenne składniki zawarte w miodzie pszczelim, przeszły do produktu końcowego w jak najmniej zmienionej formie. Należy jednak pamiętać, że każda obróbka termiczna może mieć ujemny wpływ na aromat oraz barwę końcowego produktu. Miód pitny zawiera od 9 do 18% objętościowych alkoholu. Zawartość ta jest uzależniona od stosunku objętości miodu do wody.

Klasyfikacje miodów pitnych można przeprowadzić stosując następujące kryteria: ze względu na sposób sporządzenia brzeczki, stopień rozcieńczenia brzeczki wodą oraz sposób doprawienia brzeczki miodowej. W produkcji miodów pitnych dopuszczone jest zastąpienie najwyżej 20% wagowo miodu pszczelego sacharozą. Miody pitne można barwić wyłącznie cukrem palonym.

W zależności od sposobu przygotowania brzeczki wyróżnia się miody pitne sycone czyli warzone oraz niesycone. Miody pitne sycone powstają podczas fermentacji miodu uprzednio gotowanego (syconego) po rozcieńczeniu go wodą, podczas gdy miody pitne niesycone powstają podczas fermentacji roztworów miodu niegotowanego. Ze względu na stopień rozcieńczenia brzeczki wodą wyróżnia się odpowiednio półtoraki – 1 część miodu na 0,5 części wody; dwójniaki – 1 część miodu na 1 część wody; trójniaki – 1 część miodu na 2 część wody; czwórniaki – 1 część miodu na 3 części wody oraz piątaki – 1 część miodu na 4 części wody. W zależności od gęstości brzeczki fermentacja ma mniej lub bardziej burzliwy przebieg. Najszybciej dojrzewają czwórniaki i piątaki, czyli miody wytrawne.

Z uwagi na sposób doprawienia brzeczki wyróżnia się miody: naturalne, chmielowe, korzenno-ziołowe oraz owocowe. Przy produkcji miodów chmielowych brzeczka jest doprawiana chmielem z ewentualnym dodatkiem innych substancji aromatycznych. Miody pitne korzenno-ziołowe są uzyskiwane z brzeczki zaprawianej rozmaitymi korzeniami, ziołami lub przyprawami jak np. cynamon, goździki, imbir, wanilia, jałowiec itp. Owocowe miody pitne powstają po dodaniu do uwarzonej brzeczki rozcieńczonego soku owocowego np.: wiśniowego, malinowego, agrestowego lub jarzębinowego.

Wyrób miodu pitnego można podzielić na pięć podstawowych etapów: 1) przygotowanie matki drożdżowej z czystych kultur winiarskich, 2) przygotowanie brzeczki miodowej polegające na jej gotowaniu, doprawieniu przyprawami oraz lekkim zakwaszeniu, 3) fermentacja brzeczki, którą prowadzi się w temperaturze 15-20°C, 4) dojrzewanie, które powinno przebiegać w ciemnym pomieszczeniu, podczas którego tworzy się bukiet smakowo-aromatyczny oraz następuje dofermentowanie, 5) rozlewanie i dojrzewanie. Miód pitny powinien mieć odpowiednia klarowność, właściwy smak, barwę i przyjemny zapach [4,8,15].

Opracowano na podstawie:

Gogol D., Tuszyński T. Miody pitne – tradycje, surowce i technologie. Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny, 1996, 08, 25-27.
Kolanowski W. Szlachecki trunek. Przegląd Gastronomiczny, 2011, 09, 32-33.
Synowiec A., Wzorek W., Baca E. Miody pitne – historia, regulacje prawne oraz technologia produkcji. Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny. 2010, 11-12, 21-22.

Zobacz również:

W czym podawać miód pitny?

Jak powstaje miód pitny?

Produkcja miodu pitnego

Podział miodów pitnych
Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 16727

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka 2015-01-28 07:53:48

Matka drożdżowa - co to?

mati 2017-02-26 16:48:08

trojniak to moj faworyt  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim