Portal Pszczelarski

Podział miodów pitnych

Na zdjęciu: miód pitny w butelkach. Źródło zdjęcia: yeastandyarn.com/wp-content/uploads/2013/04/wpid-IMG_20130415_190824.jpg

miód pitny podział miodów pitnych klasyfikacja miodów pitnych wyrób miodu pitnego brzeczka miodowa półtorak dwójniak trójniak czwórniak piątak miód pitny korzenno-ziołowy owocowy miód pitny chmielowy miód pitny

Miód pitny jest to naturalny, oryginalny napój alkoholowy uzyskany w procesie fermentacji alkoholowej tzw. brzeczki miodowej, czyli wodnego roztworu miodu naturalnego z ewentualnym dodatku ziół aromatycznych i przypraw korzennych. Otrzymany napój alkoholowy posiada specyficzne cechy smakowo-aromatyczne i właściwości biostymulujące. Do wyrobu miodów pitnych szczególnie nadaje się miód gryczany. Duża zawartość kwasów sprawia, że fermentacja napojów przebiega prawidłowo, a silny aromat i swoisty ostry smak czyni napoje miodowe bardziej pikantnymi. Przy produkcji miodów pitnych należy tak poprowadzić proces technologiczny, aby wszystkie cenne składniki zawarte w miodzie pszczelim, przeszły do produktu końcowego w jak najmniej zmienionej formie. Należy jednak pamiętać, że każda obróbka termiczna może mieć ujemny wpływ na aromat oraz barwę końcowego produktu. Miód pitny zawiera od 9 do 18% objętościowych alkoholu. Zawartość ta jest uzależniona od stosunku objętości miodu do wody.

Klasyfikacje miodów pitnych można przeprowadzić stosując następujące kryteria: ze względu na sposób sporządzenia brzeczki, stopień rozcieńczenia brzeczki wodą oraz sposób doprawienia brzeczki miodowej. W produkcji miodów pitnych dopuszczone jest zastąpienie najwyżej 20% wagowo miodu pszczelego sacharozą. Miody pitne można barwić wyłącznie cukrem palonym.

W zależności od sposobu przygotowania brzeczki wyróżnia się miody pitne sycone czyli warzone oraz niesycone. Miody pitne sycone powstają podczas fermentacji miodu uprzednio gotowanego (syconego) po rozcieńczeniu go wodą, podczas gdy miody pitne niesycone powstają podczas fermentacji roztworów miodu niegotowanego. Ze względu na stopień rozcieńczenia brzeczki wodą wyróżnia się odpowiednio półtoraki – 1 część miodu na 0,5 części wody; dwójniaki – 1 część miodu na 1 część wody; trójniaki – 1 część miodu na 2 część wody; czwórniaki – 1 część miodu na 3 części wody oraz piątaki – 1 część miodu na 4 części wody. W zależności od gęstości brzeczki fermentacja ma mniej lub bardziej burzliwy przebieg. Najszybciej dojrzewają czwórniaki i piątaki, czyli miody wytrawne.

Z uwagi na sposób doprawienia brzeczki wyróżnia się miody: naturalne, chmielowe, korzenno-ziołowe oraz owocowe. Przy produkcji miodów chmielowych brzeczka jest doprawiana chmielem z ewentualnym dodatkiem innych substancji aromatycznych. Miody pitne korzenno-ziołowe są uzyskiwane z brzeczki zaprawianej rozmaitymi korzeniami, ziołami lub przyprawami jak np. cynamon, goździki, imbir, wanilia, jałowiec itp. Owocowe miody pitne powstają po dodaniu do uwarzonej brzeczki rozcieńczonego soku owocowego np.: wiśniowego, malinowego, agrestowego lub jarzębinowego.

Wyrób miodu pitnego można podzielić na pięć podstawowych etapów: 1) przygotowanie matki drożdżowej z czystych kultur winiarskich, 2) przygotowanie brzeczki miodowej polegające na jej gotowaniu, doprawieniu przyprawami oraz lekkim zakwaszeniu, 3) fermentacja brzeczki, którą prowadzi się w temperaturze 15-20°C, 4) dojrzewanie, które powinno przebiegać w ciemnym pomieszczeniu, podczas którego tworzy się bukiet smakowo-aromatyczny oraz następuje dofermentowanie, 5) rozlewanie i dojrzewanie. Miód pitny powinien mieć odpowiednia klarowność, właściwy smak, barwę i przyjemny zapach [4,8,15].

Opracowano na podstawie:

Gogol D., Tuszyński T. Miody pitne – tradycje, surowce i technologie. Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny, 1996, 08, 25-27.
Kolanowski W. Szlachecki trunek. Przegląd Gastronomiczny, 2011, 09, 32-33.
Synowiec A., Wzorek W., Baca E. Miody pitne – historia, regulacje prawne oraz technologia produkcji. Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny. 2010, 11-12, 21-22.

Zobacz również:

W czym podawać miód pitny?

Jak powstaje miód pitny?

Produkcja miodu pitnego

Podział miodów pitnych
Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 12688

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka

2015-01-28 07:53:48

Matka drożdżowa - co to?

mati

2017-02-26 16:48:08

trojniak to moj faworyt

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.