Portal Pszczelarski

Znakowanie matki pszczelej

Na zdjęciu: tulejka do znakowania matek pszczelich. Źródło zdjęcia: irishbeekeeping.ie/images/clipping_marking/marking_cage.jpg

matka pszczela znakowanie matki pszczelej sposób znakowania matki pszczelej kolor matki pszczelej opalitki tulejka do znakowania matek pszczelich

Znakowanie matek pszczelich

Oznakowanie matki pszczelej w dużym stopniu ułatwia jej odnalezienie w ulu. Wykorzystywany w tym celu jest międzynarodowy system oznaczania roku urodzenia za pomocą kolorów. Bardzo ważne jest, czym znakujemy królową – musi być to oznakowanie trwałe, a jednocześnie nieszkodliwe dla matki pszczelej.

Najprostszym sposobem znakowania jest wykorzystanie nietrującego flamastra. W tym celu musimy odnaleźć matkę pszczelą i umieścić ją w specjalnej tulejce do znakowania. Następnie delikatnie ją unieruchamiamy za pomocą tłoczka i mniej więcej pośrodku grzbietowej części malujemy niewielką plamkę flamastrem. Później trzeba chwilę poczekać, by flamaster przeschnął i można wypuścić matkę z powrotem do rodziny w ulu.

Do znakowania matki pszczelej możemy też wykorzystać opalitki, czyli niewielkie płytki z wytłoczonym numerem (lub bez niego). W tym celu również musimy wykorzystać tulejkę, do której włożymy królową. Po jej unieruchomieniu na środkową cześć tułowia nanosimy niewielką kropelkę kleju (koniecznie trzeba wcześniej sprawdzić, czy jest nietoksyczny), a następnie za pomocą kawałka zapałki umieszczamy płytkę i delikatnie dociskamy.

Matkę pszczela można tez oznakować bez wykorzystywania tulejki. Wystarczy złapać ją w dwa palce w środkowej części tułowia, a nie za odwłok, który jest miękki i możemy go łatwo uszkodzić. Nie ma obaw, że matka pszczela rozzłości się i nas użądli – swojego cennego żądła używa wyłącznie do walki z rywalkami. Ponieważ pierwsze kroki w znakowaniu mogą być dość trudne, można tę czynność poćwiczyć na trutniach. Już po kilku sztukach nabierzemy na tyle wprawy, że można zabrać się za poszukiwanie królowej.

Opracowano na podstawie:
Georg Petrausch, Moja własna pasieka. Hodowla pszczół w mieście, Buchmann Sp. z o.o., Warszawa 2012, s. 66

Zobacz również:

Jak zapamiętać rok urodzenia matki pszczelej?

Przenoszenie pszczół z jednego ula do drugiego

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 34229

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Nan-e qandi

Piernik sułtański

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Sałatka z kalafiora z miodem

Kukurydziane bułeczki z miodem

Koktajl pietruszkowy z miodem