Znakowanie matki pszczelej
Znakowanie matek pszczelich
Oznakowanie matki pszczelej w dużym stopniu ułatwia jej odnalezienie w ulu. Wykorzystywany w tym celu jest międzynarodowy system oznaczania roku urodzenia za pomocą kolorów. Bardzo ważne jest, czym znakujemy królową – musi być to oznakowanie trwałe, a jednocześnie nieszkodliwe dla matki pszczelej.
Najprostszym sposobem znakowania jest wykorzystanie nietrującego flamastra. W tym celu musimy odnaleźć matkę pszczelą i umieścić ją w specjalnej tulejce do znakowania. Następnie delikatnie ją unieruchamiamy za pomocą tłoczka i mniej więcej pośrodku grzbietowej części malujemy niewielką plamkę flamastrem. Później trzeba chwilę poczekać, by flamaster przeschnął i można wypuścić matkę z powrotem do rodziny w ulu.
Do znakowania matki pszczelej możemy też wykorzystać opalitki, czyli niewielkie płytki z wytłoczonym numerem (lub bez niego). W tym celu również musimy wykorzystać tulejkę, do której włożymy królową. Po jej unieruchomieniu na środkową cześć tułowia nanosimy niewielką kropelkę kleju (koniecznie trzeba wcześniej sprawdzić, czy jest nietoksyczny), a następnie za pomocą kawałka zapałki umieszczamy płytkę i delikatnie dociskamy.
Matkę pszczela można tez oznakować bez wykorzystywania tulejki. Wystarczy złapać ją w dwa palce w środkowej części tułowia, a nie za odwłok, który jest miękki i możemy go łatwo uszkodzić. Nie ma obaw, że matka pszczela rozzłości się i nas użądli – swojego cennego żądła używa wyłącznie do walki z rywalkami. Ponieważ pierwsze kroki w znakowaniu mogą być dość trudne, można tę czynność poćwiczyć na trutniach. Już po kilku sztukach nabierzemy na tyle wprawy, że można zabrać się za poszukiwanie królowej.
Opracowano na podstawie:
Georg Petrausch, Moja własna pasieka. Hodowla pszczół w mieście, Buchmann Sp. z o.o., Warszawa 2012, s. 66
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 34229
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!