Portal Pszczelarski

Skład chemiczny miodu – kwasy

Na zdjęciu: plastry miodu. Źródło zdjęcia: silverbulletin.utopiasilver.com/wp-content/uploads/2013/02/raw-honey-400x240.jpeg

miód skład miodu skład chemiczny miodu kwasy w miodzie

Charakterystycznym składnikiem każdego miodu są kwasy organiczne. To dzięki nim każdy miód ma delikatnie kwaskowaty smak. Jest to cecha, dzięki której bardzo łatwo jest odróżnić miód prawdziwy od zafałszowanego. Prawdziwy zawsze jest lekko kwaśny, a podróbka będzie bardzo słodka i mdła.

Zawartość kwasów organicznych w miodzie nie jest zbyt duża – można ją uznać wręcz za znikomą, bo około 0,1-0,2 procenta w stosunku do ogólnej objętości. Zawartość kwasów w miodzie może być różna w zależności od rodzaju miodu oraz sposobu karmienia pszczół. Jeśli były one dokarmiane cukrem w formie ciasta czy syropu, miód będzie mniej kwaśny. Kwasowość miodu jest też uzależniona od czasu, w którym zbieramy miód, rodzaju wyjściowego surowca, siły rodziny pszczelej, a nawet typu pszczół. Kwasy bowiem w niewielkim stopniu pochodzą z samych roślin, w dużo większym stopniu są wytwarzane z czystej glukozy przez gruczoły ślinowe pszczół przy udziale odpowiednich enzymów.

Lista kwasów, jakie występują w miodzie, jest naprawdę pokaźna: bursztynowy, glukonowy, cytrynowy, jabłkowy, mlekowy, mrówkowy, octowy, szczawiowy, masłowy, walerianowy i wiele innych. Od zawartości poszczególnych kwasów w dużej mierze uzależniony jest wartość smakowa różnych gatunków miodu. Na tej podstawie można też stwierdzić, na jakich pożytkach pszczoły zbierały nektar i pyłek. Jeśli miód jest niekwaśny, zapewne jest jeszcze niedojrzały. Jeśli jednak można w nim wyczuć podwyższoną kwasowość, jest to znak, że w miodzie zaczęły już zachodzić procesy fermentacyjne, a na jego powierzchni pojawiły się drobnoustroje.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Poradnik początkującego pszczelarza cz. X, www.modr.pl., 17.10-2014 r.

Zobacz również:

Skład chemiczny miodu – enzymy

Skład chemiczny miodu – cukry proste i złożone

Skład chemiczny miodu – woda

Skład chemiczny miodu – witaminy

Jakość miodu. Przepisy, normy i parametry oceny jakości miodu

Badanie miodu w domowych warunkach

Badanie laboratoryjne jakości miodu

Poprawne przechowywanie miodu

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9696

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Kapusta czerwona z porto

Bastani – perskie lody szafranowe

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.