Portal Pszczelarski

Skład chemiczny miodu – kwasy

Na zdjęciu: plastry miodu. Źródło zdjęcia: silverbulletin.utopiasilver.com/wp-content/uploads/2013/02/raw-honey-400x240.jpeg

miód skład miodu skład chemiczny miodu kwasy w miodzie

Charakterystycznym składnikiem każdego miodu są kwasy organiczne. To dzięki nim każdy miód ma delikatnie kwaskowaty smak. Jest to cecha, dzięki której bardzo łatwo jest odróżnić miód prawdziwy od zafałszowanego. Prawdziwy zawsze jest lekko kwaśny, a podróbka będzie bardzo słodka i mdła.

Zawartość kwasów organicznych w miodzie nie jest zbyt duża – można ją uznać wręcz za znikomą, bo około 0,1-0,2 procenta w stosunku do ogólnej objętości. Zawartość kwasów w miodzie może być różna w zależności od rodzaju miodu oraz sposobu karmienia pszczół. Jeśli były one dokarmiane cukrem w formie ciasta czy syropu, miód będzie mniej kwaśny. Kwasowość miodu jest też uzależniona od czasu, w którym zbieramy miód, rodzaju wyjściowego surowca, siły rodziny pszczelej, a nawet typu pszczół. Kwasy bowiem w niewielkim stopniu pochodzą z samych roślin, w dużo większym stopniu są wytwarzane z czystej glukozy przez gruczoły ślinowe pszczół przy udziale odpowiednich enzymów.

Lista kwasów, jakie występują w miodzie, jest naprawdę pokaźna: bursztynowy, glukonowy, cytrynowy, jabłkowy, mlekowy, mrówkowy, octowy, szczawiowy, masłowy, walerianowy i wiele innych. Od zawartości poszczególnych kwasów w dużej mierze uzależniony jest wartość smakowa różnych gatunków miodu. Na tej podstawie można też stwierdzić, na jakich pożytkach pszczoły zbierały nektar i pyłek. Jeśli miód jest niekwaśny, zapewne jest jeszcze niedojrzały. Jeśli jednak można w nim wyczuć podwyższoną kwasowość, jest to znak, że w miodzie zaczęły już zachodzić procesy fermentacyjne, a na jego powierzchni pojawiły się drobnoustroje.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Poradnik początkującego pszczelarza cz. X, www.modr.pl., 17.10-2014 r.

Zobacz również:

Skład chemiczny miodu – enzymy

Skład chemiczny miodu – cukry proste i złożone

Skład chemiczny miodu – woda

Skład chemiczny miodu – witaminy

Jakość miodu. Przepisy, normy i parametry oceny jakości miodu

Badanie miodu w domowych warunkach

Badanie laboratoryjne jakości miodu

Poprawne przechowywanie miodu

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7258

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.