Portal Pszczelarski

Zakładanie pasieki a działalność nadzorowana przez inspekcję weterynaryjną

Na obrazku: logo Inspekcji Weterynaryjnej. Źródło zdjęcia: miedzno.pl/uploads/tx_news/logo_inspekcja_weterynaryjna_3.jpg

zakładanie pasieki Inspekcja Weterynaryjna choroba pszczół zgłaszanie choroby pszczół rejestracja pasieki

Zakładanie pasieki a działalność nadzorowana przez Inspekcję Weterynaryjną

Założenie pasieki nakłada na jego właściciela szereg obowiązków. Jednym z nich jest zgłoszenie działalności do Inspekcji Weterynaryjnej. Obowiązek taki nakłada Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej, która jest najważniejszym aktem prawnym określającym ramy działalności pszczelarskiej w naszym kraju.

Każdy właściciel pasieki ma obowiązek zgłosić fakt założenia pasieki właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii. Zgłoszenia dokonujemy nie na terenie, na którym faktycznie mieszkamy, ale tam, gdzie zlokalizowana jest pasieka. Powinni pamiętać o tym przede wszystkim pszczelarze, którzy mieszkają w miastach i prowadza pasieki w odległości kilkudziesięciu kilometrów od domu. Lekarz weterynarii musi mieć bowiem do takiej pasieki stosunkowo blisko.

Konieczne zgłoszenie rozpoczęcia i zakończenia działalności
Zgłoszenia trzeba dokonać co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności. Trzeba też pamiętać, że zgłoszeniu podlega także zaprzestanie hodowli – wtedy odpowiednie zgłoszenie trzeba wykonać w terminie maksymalnie 7 dni. Obowiązek zgłoszenia pasieki mają nie tylko właściciele dużych ilości rodzin, którzy od początku nastawieni są na uzyskiwanie dochodu z produkcji pasiecznej. Zgłoszenia muszą także dokonać pszczelarze-amatorzy, którzy produkują miód wyłącznie na własne potrzeby. Ich pszczoły przecież także mogą zachorować i być źródłem ognisk chorobotwórczych, Inspekcja Weterynaryjna musi więc nadzorować takie niewielkie pasieki.

Obowiązkowe zgłaszanie chorób
Każdy właściciel pasieki musi też pamiętać o obowiązkowym zgłoszeniu choroby pszczół zwanej zgnilcem amerykańskim. Natomiast obowiązkowi rejestracji podlega wystąpienie w pasiece warrozy, zgnilca europejskiego oraz choroby roztoczowej pszczół. Wszystkie chore rodziny pszczele zawsze muszą być leczone pod nadzorem lekarza weterynarii. Obowiązkiem pszczelarza w tym zakresie jest prowadzenie książki leczenia pszczół. W tym zakresie trzeba też pamiętać, że pszczoły w pasiekach, w których wykryto ogniska warrozy, można leczyć wyłącznie środkami leczniczymi, które zostały dopuszczone do użytku na terenie naszego kraju. Wszelkie inne środki lecznicze, zdobyte innymi kanałami, są nielegalne i zakazane do stosowania w polskich pasiekach.

Większa kontrola w przypadku produktów na sprzedaż
Pszczelarze, którzy produkują miód i inne produkty pasieczne nie tylko na własne potrzeby, ale też w celu wprowadzenia na rynek, podlegają Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie jakości zdrowotnej produktów i środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Nadzór w tym zakresie obejmuje cztery grupy czynników, które mają bezpośredni wpływ na jakość miodu. Po pierwsze – istotne są warunki produkcji, pozyskiwania, przetwarzania, składowania, a także transportu i sprzedaży bezpośredniej. Druga grupa czynników obejmuje środki żywienia zwierząt oraz warunki ich stosowania. W trzeciej grupie znajdują się produkty lecznicze oraz sposób, w jaki pszczelarz stosuje je w celu zwalczania poszczególnych chorób pszczół. Czwarta grupa czynników to warunki, jakie panują w środowisku zewnętrznym (pasieka), a także wewnętrznym (gniazdo w ulu) bytowania rodzin pszczelich.

Opracowano na podstawie:
Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 10.11.2014 r.

Zobacz również:

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Leki zwalczające Varroa destructor

Pszczelarz, a kto to taki?

Zakładanie pasieki - od czego zacząć?

Jak zaplanować założenie pasieki?

Wyposażenie pasieczyska oraz wybór rasy i linii pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 22109

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.