Portal Pszczelarski

Zakładanie pasieki a działalność nadzorowana przez inspekcję weterynaryjną

Na obrazku: logo Inspekcji Weterynaryjnej. Źródło zdjęcia: miedzno.pl/uploads/tx_news/logo_inspekcja_weterynaryjna_3.jpg

zakładanie pasieki Inspekcja Weterynaryjna choroba pszczół zgłaszanie choroby pszczół rejestracja pasieki

Zakładanie pasieki a działalność nadzorowana przez Inspekcję Weterynaryjną

Założenie pasieki nakłada na jego właściciela szereg obowiązków. Jednym z nich jest zgłoszenie działalności do Inspekcji Weterynaryjnej. Obowiązek taki nakłada Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej, która jest najważniejszym aktem prawnym określającym ramy działalności pszczelarskiej w naszym kraju.

Każdy właściciel pasieki ma obowiązek zgłosić fakt założenia pasieki właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii. Zgłoszenia dokonujemy nie na terenie, na którym faktycznie mieszkamy, ale tam, gdzie zlokalizowana jest pasieka. Powinni pamiętać o tym przede wszystkim pszczelarze, którzy mieszkają w miastach i prowadza pasieki w odległości kilkudziesięciu kilometrów od domu. Lekarz weterynarii musi mieć bowiem do takiej pasieki stosunkowo blisko.

Konieczne zgłoszenie rozpoczęcia i zakończenia działalności
Zgłoszenia trzeba dokonać co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności. Trzeba też pamiętać, że zgłoszeniu podlega także zaprzestanie hodowli – wtedy odpowiednie zgłoszenie trzeba wykonać w terminie maksymalnie 7 dni. Obowiązek zgłoszenia pasieki mają nie tylko właściciele dużych ilości rodzin, którzy od początku nastawieni są na uzyskiwanie dochodu z produkcji pasiecznej. Zgłoszenia muszą także dokonać pszczelarze-amatorzy, którzy produkują miód wyłącznie na własne potrzeby. Ich pszczoły przecież także mogą zachorować i być źródłem ognisk chorobotwórczych, Inspekcja Weterynaryjna musi więc nadzorować takie niewielkie pasieki.

Obowiązkowe zgłaszanie chorób
Każdy właściciel pasieki musi też pamiętać o obowiązkowym zgłoszeniu choroby pszczół zwanej zgnilcem amerykańskim. Natomiast obowiązkowi rejestracji podlega wystąpienie w pasiece warrozy, zgnilca europejskiego oraz choroby roztoczowej pszczół. Wszystkie chore rodziny pszczele zawsze muszą być leczone pod nadzorem lekarza weterynarii. Obowiązkiem pszczelarza w tym zakresie jest prowadzenie książki leczenia pszczół. W tym zakresie trzeba też pamiętać, że pszczoły w pasiekach, w których wykryto ogniska warrozy, można leczyć wyłącznie środkami leczniczymi, które zostały dopuszczone do użytku na terenie naszego kraju. Wszelkie inne środki lecznicze, zdobyte innymi kanałami, są nielegalne i zakazane do stosowania w polskich pasiekach.

Większa kontrola w przypadku produktów na sprzedaż
Pszczelarze, którzy produkują miód i inne produkty pasieczne nie tylko na własne potrzeby, ale też w celu wprowadzenia na rynek, podlegają Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie jakości zdrowotnej produktów i środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Nadzór w tym zakresie obejmuje cztery grupy czynników, które mają bezpośredni wpływ na jakość miodu. Po pierwsze – istotne są warunki produkcji, pozyskiwania, przetwarzania, składowania, a także transportu i sprzedaży bezpośredniej. Druga grupa czynników obejmuje środki żywienia zwierząt oraz warunki ich stosowania. W trzeciej grupie znajdują się produkty lecznicze oraz sposób, w jaki pszczelarz stosuje je w celu zwalczania poszczególnych chorób pszczół. Czwarta grupa czynników to warunki, jakie panują w środowisku zewnętrznym (pasieka), a także wewnętrznym (gniazdo w ulu) bytowania rodzin pszczelich.

Opracowano na podstawie:
Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 10.11.2014 r.

Zobacz również:

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Leki zwalczające Varroa destructor

Pszczelarz, a kto to taki?

Zakładanie pasieki - od czego zacząć?

Jak zaplanować założenie pasieki?

Wyposażenie pasieczyska oraz wybór rasy i linii pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 23935

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Pierniczki świąteczne z miodem

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Michał Piątek - wywiad z pszczelarzem

Projekt Pasieka Ratunkowa

II Święto Miodu w Piotrkowie Trybunalskim