Portal Pszczelarski

Cuda - film o rodzinie pszczelarzy

Na zdjęciu: Bohaterka filmu Cuda na planie filmowym. Źródło zdjęcia: Pressbook nadesłany przez dystrybutora.

film film o rodzinie pszczelarzy Cuda Alice Rohwacher Alba Rohrwacher

Cuda - film o rodzinie pszczelarzy

Opis filmu:

Zwycięzca Grand Prix na festiwalu w Cannes. Film, który oczarował członków jury: Jane Campion oraz Sophię Coppolę, a Nicolasa Windinga Refha poruszył do łez. „Cuda” młodej reżyserki Alice Rohrwacher opowiadają prawdziwą historię jej dorastania w ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w wielkim, starym domu w Toskanii. Kiedy lato dobiegnie końca nic już nie będzie takie samo w życiu Gelsominy i jej trzech młodszych sióstr. Dziewczyna mieszka z dala od cywilizacji, w ukrytym zakątku na włoskiej prowincji, gdzie trudno jeszcze spotkać turystów. To właśnie tutaj przenieśli się jej rodzice, dawni członkowie hippisowskiej komuny, by żyć blisko natury i chronić swoje dzieci przed „upadkiem świata”.

Tego lata, jak co roku, większość dni będzie upływała rodzinie na tradycyjnej produkcji miodu, z której z trudem udaje im się związać koniec z końcem. Jednak po raz pierwszy surowe reguły narzucone przez ojca ulegną rozluźnieniu. Gelsomina marzy bowiem, by uratować rodzinę przed bankructwem i zdobyć wielką nagrodę w telewizyjnym teleturnieju prowadzonym przez tajemniczą Milly Catenę (Monica Bellucci). Choć stoi to w całkowitej sprzeczności z poglądami i wartościami, które do tej pory wpajał w nią ojciec, dziewczyna za wszelką cenę będzie starała się przekonać go do tego pomysłu.

 

Zwiastun filmu Cuda:

Reżyseria - Alice Rohrwacher

Scenariusz - Alice Rohrwacher

Montaż - Marco Spoletini

Zdjęcia - Helene Louvart

W rolach głównych:
Alba Rohrwacher - Angelica
Maria Alexandra Lungu - Gelsomina
Sam Louwyck - Wolfgang
Sabinę Timoteo - Coco
Agnese Graziani - Marinella
Monica Bellucci - Milly Catena

Producenci:
Carl o Cresto-Dina
Karl "Baumi" Baumgartner
Tiziana Soudani
Michael Weber

Produkcja:
Tempesta
Amka Films Productions
Rai Cinema

 

Reżyserka o filmie:

Pszczoły i miód
Znam pszczoły dość dobrze i pracowałam przez chwilę przy produkcji miodu. Uwielbiam pszczoły, choć niełatwo było przekonać firmy ubezpieczeniowe, że aktorom nic się nie stanie podczas zdjęć. Bardzo mi zależało na pracy z żywymi owadami, bez sięgania po efekty specjalne. Chciałam uchwycić ich niezwykłą naturę, a także by aktorzy mieli fizyczny kontakt z nimi i z ulami. Potrzeba było do tego wielu prób. Bardzo byli z tego zadowoleni rodzice Marii Alexandy Lungu, która grała Gelsominę. Mówili, że nawet jeśli film się nie uda, to ich córka tyle się na planie nauczyła, że może zostać pszczelarką.

Gelsomnia
Nie wiedziałam do końca, jaka ta postać ma być, ale wiedziałam, że poznam ją, gdy tylko zobaczę. I tak właśnie się stało. Po miesiącach poszukiwań właściwej aktorki trafiliśmy w pewnej salce katechetycznej na Marię Alexandrę Lungu - i nie mieliśmy żadnych wątpliwości. Praca z nią była czystą przyjemnością. Maria niesłychanie szybko się uczyła, a przede wszystkim chciała pracować na planie, co jest najważniejsze. Kiedy zaczynaliśmy zdjęcia miała zaledwie 11 lat i żadnego aktorskiego doświadczenia, czy to w filmie, czy teatrze. Ma rumuńskie korzenie, ale od urodzenia mieszka we Włoszech. Nigdy nie miała styczności z pszczelarstwem, więc sporo czasu przed zdjęciami spędziłyśmy na oswojeniu jej z pszczołami. Chciałam, żeby naprawdę potrafiła się z nimi obchodzić, żeby wiedziała wszystko o procesie produkcji miodu. Z nią nie było to jakoś szczególnie trudne, i choć została kilka razy użądlona, to nie zrażała sie i próbowała dalej.

Bardzo dobry miód
W "Cudach" rodzina Gelsominy robi miód i to jest bardzo dobry miód. Ale warunki, w których on powstaje są absolutnie wbrew jakimkolwiek normom i prawom. Dodatkowo przy jego produkcji pracują dzieci. To, co robią, jest dobre, ale jeśli się temu bliżej przyjrzeć, to na każdym kroku łamane jest prawo i nasi bohaterowie mogą trafić do więzienia. Trochę podobnie jest przy realizacji filmu. Często powstanie dobrego filmu wymaga odstępstw od zasad filmowej narracji i produkcji. Ryzyko polega na tym, że publiczność może stać się bezwzględną inspekcją z sanepidu. Ale wierzę w to, że tak naprawdę liczy się nie to, ile miodu uda się sprzedać, ale czy jest on dobry. Szczególnie jeśli chcielibyśmy nim nakarmić własne dzieci.

 

Lista kin, w których można obejrzeć film Cuda:

Bełchatów
- Kultura

Czechowice-Dziedzice
- Świt

Elbląg
- Światowid

Gdańsk
- GCF
- Klub Żak

Katowice
- Światowid

Kielce
- Moskwa

Kołobrzeg
- DKF Sztorm

Kraków
- Agrafka
- ARS
- Kika
- Kino Pod Baranami

Łódź
- Charlie
- Polonia

Olsztyn
- Awangarda

Opole
- Meduza

Ostrowiec Świętokrzyski 
-
Etiuda

Poznań
- Muza
- Pałacowe

Siedlce
- Nove Kino

Szczecin
- Pionier

Warszawa
- Kino KC
- Kinokawiarnia Stacja Falenica
- Luna sala A
- Muranów
- Na boku
- Wisła

Wrocław
- Nowe Horyzonty

 

Film od obejrzenia od 23 stycznia 2015 r.

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz również:

"Więcej niż miód" - film dokumentalny o pszczołach

Marinella


Liczba wyświetleń artykułu: 7055

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2015-01-22 10:39:30

Film z opisu wydaje się być bardzo ciekawy ale zwiastun mnie osobiście nie zachęcił :) Fajnie, że będzie grany w tylu miejscach. W sumie tylko wschodnia część Polski jest nieco pokrzywdzona (np. Rzeszów, Przemyśl czy Lublin).

luli 2015-01-23 12:27:21

widziałam dziś ulotkę w naszym kinie, na pewno pójdę i podzielę się wrażeniami :)

factis 2015-01-25 15:01:33

Fajnie, że jest informacja o takim filmie u Was. Na filmwebie nie znalazłem informacji o nim.  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasteczka lekko miodowe

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Szarlotka z karmelizowanymi migdałami

Tofu smażone w ziołach z miodem